Röportaj

41?29! Alemşah Öztürk Röportajı

Ajans 41?29! Kurucusu Alemşah Öztürk ile ikizlerini konuştuk.

Ajans 41?29! KurucusuAlemşah Öztürk ile ikizlerini konuştuk.

-Alemşah sende benim gibi prematüre bebek babasısın hem de iki tane,  anlatır mısın biraz neler yaşandı neler hissettin erken doğum belli olduğu zaman ve doğumda?

Genelde sakin bir insan olduğumdan çok panik olmadım. Doktorumuz çok iyi olduğu için, bebeklerin gayet iyi durumda olduğunu ve kontrol altında tutulmalarının gerekeceğini önceden söylemişti. İşin doğrusu, premature doğduklarını bize hissettirmedi bile, herşeyi yavaş yavaş söyledi, biz de cehaletten bir rahatlık içinde girdik ilk günlere 🙂

-Hastanede ne kadar kaldınız doğum sonrası?

14 gün kaldık.

-O süreç nasıldı?

Oldukça zordu, her 3 saat’da bir hastaneye süt götürüyorduk, bebekleri ilk günlerde kucağımıza almamıza bile izin yoktu, sadece uzaktan bakabiliyorduk, her tarafta kablolar vardı, öyle yatıyorlardı … Zordu yani.

-Evde ilk zamanlar zor geçmiştir tabi, bir gece hemşiresi arayışın bile olmuş galiba?

Evet, Amerika’da gece hemşiresi konsepti olduğunu biliyorum ama burada olup olmadığını bilmiyordum, araştırdım ama bulamadım. Kayınvalide desteği ile geçirdik bu zor süreci

 

-Eşim hep der olayın asıl kahramanlarını atlamayın diyeJ eşin nasıldı, en çok zorlanan o tabi ki?

Gülşah tüm süreç boyunca çok dirayetli davrandı, çocukların yanından hiç ayrılmadı, açıkcası üzülmeye ya da stress olmaya bile vaktimiz yoktu, çünkü sürekli birşeye koşturuyorduk. Çocukların hastanede olduğu süreçte, çok zorlandık duygusal olarak, sonrasında da bizimkiler biraz haylaz olduklarından ve premature oldukları için ilk 1 yıl özellikle extra bakım gerektirdiğinden her an daha dikkatli, daha titiz, daha pozitif olmaya çalışmak oldukça yorucu oldu

-Eskiler derlerdi ya “7 aylık mısın sen” diye, prematüre bebeklerde dünyaya erken gelmenin verdiği bir acelecilik var. Hızlı büyüyor ve acayip hareketli oluyorlar. Sizde durum nasıl?

Aynen öyle! Ben de 7.5 aylık doğmuşum, durum ortada 😉 İkizlerden oğlan olan (Selim) gayet hareketli ve yerinde duramıyor. Kızımız Naz ise adı gibi Nazlı ve daha tembel. Zaman içinde yetişeceğini düşünüyorum.

-Seninle araları nasıl şimdi? Neler yapıyorsunuz evde beraber?

Kızım bana aşık! Oğlum anneye, maalesef! Onunla aramız biraz gelgitli, kafasına göre takılıyor delikanlı. Naz ile aramız süper, beni görünce çıldırıyor, sarılışıyoruz, öpüşüyoruz, oynuyoruz. Onlarla oyun oynuyorum, yaramazlık yapıyorum tam tabiriyle!

-Var mı eşinle aldığınız kurallar ya da takıntılar? Yok şu aya kadar TV yok, şu saatte yatılsın, aman organik beslensin vs..? Bizim Çin takıntımız vardı mesela puset İtalyan olsun yok biberonlar İngiliz falan:)

Valla yüzlerce şey okuyunca bazı konularda refleksler oluşuyor. TV konusunda ilk yıl seyrettirmedik, ama açıkken takılıyorlar diye bazen ellemiyoruz. Organik beslenme konusunda tam gaz gidiyoruz, herşey evde üretiliyor 😉 Bir iki marka konusunda takıntı oldu tabii; Aptamil, FisherPrice, GAP şeklinde;)

-Teknolojiyle araları nasıl? Nazlı 21 aylık benim elimden telefonu alıp AngryBirds açmamı istiyor bazen.

Valla Selim ilk oyuncak laptopunu 7 aylıkken aldı, ama kesmedi illa gerçek Macbook istiyor. İkisi de iPad’le ve iPhone’la oynamayı çok seviyorlar. Geleceğimiz belli!

-İşin gereği sosyal medya alanında çok yer alıyorsun dolayısı ile zaman zaman bebişler de buralara giriyor. Bazen rahatsız oluyor musun ya da bu resmi veya şunu yazdık binlerce insan gördü şimdi nazar değer mi endişesi?

Olmaz mı? Her seferinde de değdi biliyor musun? Önce koyup sonra kaldırır oldum ama arasıra dayanamayıp paylaşıyorum valla!

-41?29! nasıl gidiyor? 2011 beklentilerin neler? Hatta daha uzuuun düşünelim, bu ajans ileride çocuklarıma kalacak diyor musun?

Valla ajans çocuklarıma kalsın çok isterim, ama Türkiye güven vermiyor bana bu konularda. 41? 29! gayet iyi gidiyor, ama daha yapılacak çok iş var, daha istediğimiz ve hakettiğimiz bütçelere gelmedi iş, sabrediyoruz!

Son ayları sorunlu geçen hamileliğimiz, hamileliğin son 1,5 ayını hastanede geçirmemiz ve 34 haftalık 2240 gr olarak kucağımıza aldığımız küçük mucizemiz Nazlı’mız. Bu süreçte çok okudum bir çok konu araştırdım, baktım ki etrafta herşey annelere, babalara o kadar az şey varki. Ve biradambirbebek.com ‘u açmaya karar verdim. Bu bir blog, internet camiasındaki ilk ve tek bir baba tarafından açılmış blog değil ancak bir günlükten ziyade çok fazla doğru bilgi de içermesine çalıştığım bir blog. İstiyorum ki bu babalar için bir rehber olsun. Hislerimizi ve bilgilerimizi paylaşalım. Her şey anneler için etrafta, burası sadece babalar için. Dedik ya burası baba blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.