Eğitici-Eğlenceli,  Genel

66 ay raporu kasım ayı sonuna kadar verilebilir!

Müsteşar Emin Zararsız, bu yıl 66 aylık çocukların okula başlamasıyla birinci sınıflara 480 bin ilave öğrencinin katılacağını söyledi. Zararsız, çocuklarını okula göndermeyecek velilerin oranının yüzde 5’ten fazla olmayacağı tahmininde bulundu.

Birinci sınıfa başlayacak 60-66 ay arası çocukların sayısının ise okullar açıldıktan sonra belli olacağını belirten Zararsız şu açıklamaları yaptı: “Bazı okullarda ikili eğitime geçişle birlikte öğrencilerin sabah hava aydınlanmadan okula gideceği tartışmaları başladı. Geçen yıl okulların yüzde 23’ü ve öğrencilerin de yüzde 51’i ikili eğitim görüyordu. Bu yıl da değişen bir şey olmayacak. Seviye Belirleme Sınavı (SBS) yerine başka yerleştirme sistemleri üzerinde çalışıyoruz. Bu haziranda SBS yapılacak ama 2014 Haziran’ında kuvvetle muhtemel yapılmayacak. Yabancı dil seçmeli ve yaşayan diller başlıkları altında vereceğimiz seçmeli derslerden yabancı dillerin uygulaması belli. Ancak yaşayan dillerde uygulamanın nasıl yapılacağı okullar açılınca netleşecek.”

Rapor alımı Ankara’da azaldı İzmir ve İstanbul’da arttı!

Başbakan Erdoğan’ın 66 aylık çocuklarına rapor almak isteyenler için söylediği “geri zekâlı” sözünden sonra, rapor alımları Ankara’da düşerken, İstanbul ve İzmir’de arttı. Ancak kesin rakamlar okullar açıldıktan sonra belli olacak.

 

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın çocuklarını okula göndermek istemeyen ailelere yönelik, “Evlatlarına ihanet ediyorlar. Niye “Benim oğlum geri zekâlı” diyorlar” şeklindeki suçlamasının ardından Ankara’da hastanelere başvuruların azaldığı ortaya çıktı. Habertürk, Erdoğan’ın bu açıklamalarının ardından Ankara’da devlet ve üniversite hastanelerindeki durumu araştırdı. Hastane yetkilileri azalma olduğunu belirtirken sayı vermekten kaçındı. Ağustos ayında 20 günde gelen 250 dolayında başvurudan 200’den fazla çocuğa “Okula gidemez” raporu veren Ankara Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi yetkilileri, “Rapor için gelen başvurular yüzde 75 oranında azaldı” dedi.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Genel Başkanı Çetin Erdolu ise İstanbul, Adana ve Konya gibi büyük şehirlerde de rapor alımlarında azalma yaşandığını iddia etti.

İzmir’de akın var!

İzmir’de ise veliler doktor raporu için hastanelere akın etti. Yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte özellikle metropoldeki hastanelerde rapor kuyruklarının oluştuğu belirtildi. 66 aylık çocuklarını okula kaydetmek istemeyen anne babaların hastanelerde yoğunluk yarattığını söyleyen yetkililer, “Pek çok hastanede, yaşanan yoğunluktan dolayı randevulu sisteme geçildi. Veliler, randevu saatlerinde çağrılıyor. Çocuk, psikolog eşliğinde incelemeye alınıyor ve okula gitmesinde engel olup olmadığı tespit ediliyor” dedi.

İstanbul’da da artış yaşandı!

İstanbul’da da rapor alımlarında artış söz konusu. Çocuk uzmanlarına rapor verebilme yetkisi tanıyan resmi yazının hastanelere 10 gün önce ulaştığını anlatan doktorlar, taleplerin de okullar açılacağı için son bir haftadır hızlandığını söylüyor. Çocuk kliniği şefleri, Başbakan’ın açıklamalarından önceki başvuru sayısı ile sonraki başvuru sayısı arasında bir değişiklik olmadığını ve son 10 gündür günde ortalama 10-15 kişinin rapor için başvurduğunu kaydetti.

“Israrlı olurlarsa rapor veriyoruz!”

“Bizden illaki “Çocuğum özürlü” diye rapor isteyen varsa da; çocukta sorun olmasa da rapor veriyoruz” diyen bir hastane çocuk klinik şefi ise; “Aile siyasi nedenlerle veya başka nedenlerle çocuğunu okula göndermek istemiyor. Israr ediyorsa biz de, “sosyal endikasyon” kapsamında bu çocuklara da rapor veriyoruz. Çocuk için ileride sorun oluşturur mu? Bize göre oluşturabilir” şeklinde konuştu.

kaynak:HtHayat

Son ayları sorunlu geçen hamileliğimiz, hamileliğin son 1,5 ayını hastanede geçirmemiz ve 34 haftalık 2240 gr olarak kucağımıza aldığımız küçük mucizemiz Nazlı’mız. Bu süreçte çok okudum bir çok konu araştırdım, baktım ki etrafta herşey annelere, babalara o kadar az şey varki. Ve biradambirbebek.com ‘u açmaya karar verdim. Bu bir blog, internet camiasındaki ilk ve tek bir baba tarafından açılmış blog değil ancak bir günlükten ziyade çok fazla doğru bilgi de içermesine çalıştığım bir blog. İstiyorum ki bu babalar için bir rehber olsun. Hislerimizi ve bilgilerimizi paylaşalım. Her şey anneler için etrafta, burası sadece babalar için. Dedik ya burası baba blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.