aile otomobili
Araç İnceleme,  Genel

AİLE OTOMOBİLİ NASIL SEÇİLİR?

Hız / performans mı, yedinci koltuk mu? Soğutucu gözü mü yoksa isofix mi? Bir aile otomobili seçerken nelere dikkat ediyoruz?

 

Bagaja puset ile beraber kaç valiz sığar? Ufaklığın maması için soğuk muhafaza alanı var mı? Oto koltuğu nasıl bağlanıyor, yanında ne boşluk kalıyor? gibi sorular ilk akla gelenleri.

Yapılan araştırmalarda aile otomobili tercih edenlerin ilk baktıkları özellikler sırası ile güvenlik, bagaj hacmi ve rahatlık. Bu özelliklerden sonra içeride ufak tefek eşyaların konuşacağı gözler, soğuk muhafaza bölmesi, arka kapının ne kadar ve nasıl açıldığı gibi bir sürü detay var.

Otomobil markaları bile reklam bütçelerinin önemli bir bölümünü aile otomobili modellerine ayırıyor. Tabi ki fiyat hala çok önemli bir seçim kriteri. Sizin için piyasadaki aile otomobillerini inceledik.

 

1- Mazda 5

Geleneksel Japon sürgülü kapılardan esinlenilerek yaratılan elektrikli sürgülü kapılar ufak bir el hareketi ile kolaylıkla çalıştırılabilir ve tam elinize göredir. Sağlamlık ve emniyetten taviz vermeyen sürgülü kapılarda, parmakların sıkışmasını önleyen bir de güvenlik özelliği bulunur.

Mazda5’teki Karakuri koltuklar, hareket etmek için kendi ağırlıklarını kullanmaları sayesinde minimum efor harcanarak hareket ettirilebilir. İkinci sıradaki koltuklar tamamen ayarlanabilir ve isteğe göre ayarları tekrar tekrar değiştirilebilir. Masalar katlanabilir ve her yerde eşya gözleri mevcuttur.

Mazda5
Mazda5

 

2- Peugeot 5008

Peugeot5008’i,aile ihtiyaçlarınıza göre adapte etmek gayet kolay. 7kişilik yolcu kapasitesi ve modüler iç donanımı sayesinde yüklemeniz gereken tüm eşyalarınıza yer bulabilmeniz mümkün. İstendiğinde 2. ve 3. Sıra koltuklar katlanarak tümüyle düz bir taban oluşturup daha geniş bir yükleme hacmi sunulmakta.

Ön yolcu koltuğunun tamamen katlanabilme özelliği sayesinde 2,76 m’ye kadar uzunluktaki eşyalarınızı rahatlıkla yerleştirebilirsiniz.

Uçsuz bucaks›z gökyüzü panoramik cam tavanı ve geniş ön camı sayesinde 5008’in cam yüzey alanı 3,39 m2’ye ulaşıyor. Bu sayede her yolcu ışığın içeri girdiği, ferah iç mekanın verdiği konfor hissini yaşıyor.

5008
5008

3- Opel Zafira Tourer

Opel Zafira Tourer yeni özellikleri ile öne çıkan modellerden. Üç bireysel ikinci sıra koltuk, ekstra bacak mesafesi veya bagaj alanı için birbirinden bağımsız olarak hareket ettirilebilmektedir. Üçüncü sıradaki koltuklar için kol dayama yeri opsiyonları bulunmaktadır. Tüm arka koltuklar, L şeklindeki baş dayama yerlerini çıkarmaksızın tamamen katlanabilmektedir.

Ön koltukların arasında ve en arka sırada yerde bulunan FlexConsole’un getirilmesiyle birlikte 34 farklı saklama alanı yaratılmış.

Opel-Zafaria-Tourer
Opel-Zafaria-Tourer

 

4- Mercedes-Benz Yeni B-Serisi

Ölçüleri nedeniyle neredeyse her park boşluğuna sığıyor ve iç mekanı da ikinci eviniz iddiasında bulunan yeni B-Serisiʼnin 486 litreʼlik yükleme hacmine sahip bagajı ile çocuk pusetinizden haftalık alışverişinize kadar her şeyi taşıyabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak sunulan EASY-VARIO-PLUS sistemi ile bagajı daha da büyütebilirsiniz.

Akıllı muhafaza olanakları sayesinde ufak eşyalara yeni bir yuva sağlanır. Bugün kısa bacakların tepindiği arka koltukta yarın yarı yetişkinler de oturabilir. Arka koltuk sırtlıkları birkaç saniye içinde 60 : 40 oranında yatırılabilir ve bagaj zemini yüksekliği isteğe bağlı olarak ayarlanabilir.

mercedes b
mercedes b

 

 

5- Grand C4 Picasso
7 kişilik oturma kapasitesiyle sınırsız konfor sağlayan Grand C4 Picasso geniş cam yüzeyleri ile öne çıkıyor. Grand C4 Picasso’nun ön kısmında 1 adet 1.5 litrelik şişe alabilen klima ile soğutulan göz dahil dört büyük kapalı eşya saklama alanı bulunuyor.

Ailenizin kişisel aksesuarları için araç içinde çok sayıda pratik bölme de mevcut. Isofix çocuk koltuğu bağlantıları ve çocuk gözetleme aynası ile gözünüz arkada kalmayacak.

citroen c4
citroen c4

 

6- Grand C-MAX

7 kişilik oturma düzenini pratik hale getirmek adına Grand C-MAX’te yeni bir koltuk katlama sistemi geliştirildi. 2. sıranın orta koltuğu kolaylıkla dış koltuğun içine katlanarak, 2. sıradan 3. sıraya bir koridor oluşmasına imkân veriyor. Böylece 3. sıraya geçmek için çocuk koltuklarının çoğunlukla yerleştirildiği dış koltukları katlamanıza gerek kalmıyor. 2+2+2 oturma düzeninden 7 kişilik düzene saniyeler içinde geçerken dilerseniz tüm koltukları da düz bir zemin olacak şekilde katlayabilir ve daha geniş bir yükleme alanı elde edebilirsiniz.

Grand C-MAX
Grand C-MAX

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.