Beslenme,  Genel

Ailemi iyi besleyebiliyor muyum?

Eve gıda alışverişini yapan her kim olursa olsun anne ya da baba, acaba aldıklarım sağlıklı mı? Ailemi iyi ve sağlıklı besleyebiliyor muyum endişesine zaman zaman düşüyordur. Ufak tefek ayrıntılara dikkat ederek bu endişeleri az da olsa hafifletmek mümkün. Gerisi üreticinin malı doğru şekilde ürettiğine ya da paketlerin üzerindeki içerik ve uygunluk koşullarına uyulduğuna güvenmeye kalıyor.

Her şeyi mevsiminde yiyin

Artık her mevsim her şeyi bulabiliyorsunuz. Serada üretilen bu yiyeceklere market ve pazarlardan ulaşmak mümkün. Ama uzmanlar meyve ve sebzelerin mevsiminde yenmesini öneriyor.

Çeşitliliği saplayın

Tek düze beslenmenin sağlıksızlığını artık bilmeyen yoktur. Haftalık bir yemek planı oluşturun ve hafta işinde en az birer kere balık, kırmızı et, sebze ve bakliyat yemeye özen gösterin.

İthal ürünler

İthal ürünleri market raflarında görmeye alışığız ancak artık ülkemizde yetişen sebze meyveyi de daha ucuz yollardan yurtdışından ithal etmeye başladık. Dünyada bir ismi olan Kastamonu Taşköprü sarımsağı var iken artık onun bile ithalini yer olduk.

Az işlenmiş ürünler

Tükettiğimiz gıdalar ne kadar çok işlemden geçer ise o kadar doğallığını kaybediyor. Bu sebeple mümkün olduğunca az işlenmiş gıdalar tüketmeye özen gösterin.

Organik

Artık organik alışveriş üretici sayısının artmasına bağlı olarak geçmiş senelerdeki kadar yüksek maliyetli değil. Bu sebeple mümkün olduğunca en azından sebze meyve tüketiminizi organik gıdalardan yapmaya çalışın.

Hazır yemek

Hazır yemeklerde raf ömrünü arttırmak için katkı maddeleri kullanılmakta. Bu sebeple yapamıyor da olsanız basit ya da annelerinizden alacağınız tarifler ile mümkün olduğunca evde hazırladığınız yemekleri tüketmeye çalışın.

Son ayları sorunlu geçen hamileliğimiz, hamileliğin son 1,5 ayını hastanede geçirmemiz ve 34 haftalık 2240 gr olarak kucağımıza aldığımız küçük mucizemiz Nazlı’mız. Bu süreçte çok okudum bir çok konu araştırdım, baktım ki etrafta herşey annelere, babalara o kadar az şey varki. Ve biradambirbebek.com ‘u açmaya karar verdim. Bu bir blog, internet camiasındaki ilk ve tek bir baba tarafından açılmış blog değil ancak bir günlükten ziyade çok fazla doğru bilgi de içermesine çalıştığım bir blog. İstiyorum ki bu babalar için bir rehber olsun. Hislerimizi ve bilgilerimizi paylaşalım. Her şey anneler için etrafta, burası sadece babalar için. Dedik ya burası baba blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.