Genel

Alt Islatma Nedenleri!

Alt Islatma Nedenleri!

Hastalığın ortaya çıkışında farklı etmenlerin rol oynadığını söylemekle birlikte ‘‘Uyanma güçlüğü, düşük mesane kapasitesi, gece idrar üretiminin artması ve genetik etmenler alt ıslatmanın altında yatan nedenlerden biri olabilir.

Çeşitli enfeksiyonlar, idrar torbası hastalıkları, üriner sistemin yapısal bozuklukları, idrar konsantrasyon bozuklukları, diyabet ve tiroid bozuklukları, dikkat eksikliği ile hiperaktivite sendromu, okul ve aile sorunları da çocukların geceleri altlarını ıslatmalarına neden olabiliyor’’ dedi.

Genetik faktörler bu hastalıkta önemli bir rol oynuyor. Enürezisin daha çok erkek çocuklarda görüldüğünün altını çizerken, genetik faktörlerin önemli bir rol oynadığını belirtiyor. Atasoy, anne ya da babasında enürezis görülen çocuklarda bu hastalığın ortaya çıkma olasılığının %45 iken, hastalığın her iki ebeveynde görülmesi halinde çocukta alt ıslatmaya rastlanma ihtimalinin %77’ye kadar çıktığını söylüyor.

Erkek çocuklarına karşı toplumda daha toleranlı bir yaklaşımın hakim olması ve buna bağlı olarak da tuvalet eğitiminde yeterli sonuç alınamamasının da hastalığa neden olabiliyor.

Enürezis, her türlü ruhsal ve bedensel olumsuz süreç sonrasında ortaya çıkabiliyor.

Yapılan çalışmalar da sekonder enürezisin ortaya çıkmasında bedensel sorunlar kadar özellikle uyum sorunları, davranış sorunları, özgüven yetersizlikleri, sosyal geri çekilme, ceza görme, reddedilme ve ana – baba tutumlarındaki olumsuzlukların etkili olduğunu gösteriyor.

Teşekkürler…
Doç.Dr.Neşe Karaslan Bıyıklı
Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Dr.Zafer Atasoy
Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Uzmanı

 

Son ayları sorunlu geçen hamileliğimiz, hamileliğin son 1,5 ayını hastanede geçirmemiz ve 34 haftalık 2240 gr olarak kucağımıza aldığımız küçük mucizemiz Nazlı’mız. Bu süreçte çok okudum bir çok konu araştırdım, baktım ki etrafta herşey annelere, babalara o kadar az şey varki. Ve biradambirbebek.com ‘u açmaya karar verdim. Bu bir blog, internet camiasındaki ilk ve tek bir baba tarafından açılmış blog değil ancak bir günlükten ziyade çok fazla doğru bilgi de içermesine çalıştığım bir blog. İstiyorum ki bu babalar için bir rehber olsun. Hislerimizi ve bilgilerimizi paylaşalım. Her şey anneler için etrafta, burası sadece babalar için. Dedik ya burası baba blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.