baba,  Biradambirbebek Uçuyor,  çocukla seyahat,  seyahat

Çocukla seyahat – Amsterdam (Bölüm 2)

Arası çok açılmış yazıların, söz bundan sonra bu kadar ara yok:) O zaman gelsin Amsterdam çocukla seyahat yazısının devamı.

Tropenmuseum, Van Gogh Müzesi, Rijksmuseum

Tropenmuseum Amsterdam’daki en büyük ve en eğlenceli müzelerden birisi. Müze ülkenin sömürgecilik tarihine adanmış ve bu kapsamda dünyanın birçok yerinden gelmiş eserler ile dolu. Giriş katında geçici sergiler var. Üst katlarda ise sabit eserler var. Hediyelik bölümü ‘de çok keyifli, biz 2 adet Afrika yerel çalgı aleti aldık mesela:)  Tropenmuseum Junior bölümünde 5-13 yaş aralığı çocuklar için sergi ve etkinlikler var.

 

Van Gogh Müzesi Nazlı’nın yine çok sevdiği bir mekan oldu. Okulda resim derslerinde kitapta gördüğü bir çok eseri orada canlı görmek çok heyecanlandırdı. Rijksmuseum diğerlerinden az farklı, neredeyse yaklaşık 1 gün ayırmanız lazım tam anlamıyla gezebilmek için.

Van Gogh müzesi
Van Gogh müzesi

Rijksmuseum ‘u bitirdikten sonra bir sandviç bir içecek alıp müzenin arkasındaki çimlere yayılıp açık havanın tadını mutlaka çıkarın.

img_1252

Vondelpark

İşte en güzel çocukla seyahat noktalarından birisi. Avrupanın en büyük ve en güzel parklarından birisi Vondelpark. Bisiklete binenler, piknik yapanlar, elinde kahvesi kitabını yudumlayanlar…Huzur sessizlik ve sakinlik arıyorsanız işte tam mekanı. Biz yürüyüş yapıp temiz havanın tadını çıkardık.

Çocukla seyahat Amsterdam
Çocukla seyahat Amsterdam

Pazarlar

İşte bizim en sevdiğimiz şey. Yurt dışında bir şehir gezmeye giderken önceden araştırdığım ilk şey pazarların yeri. Amsterdam bunun için tam cennet. Bit pazarı, organik pazar, yiyecek pazarı vs…

İşte bizim en sevdiklerimizden bazıları. Volendam peynir pazarı, Noordermarkt bit pazarı, Watelooplein bit pazarı (Pazar hariç her gün açık), Lindengracht Cumartesi Pazarı, Albert Cuypmarkt (En turistik olan, Pazar hariç her gün açıktır), Nieuwmark organik pazar.

Yapmadan dönmeyin

Amsterdam’da gezilecek yer bitmez. 1 sene içinde farklı seferler ile toplamda 20 günden fazla geçirdik bu şehirde, yarın hadi deseniz benim bavul hazır:)

Patates kızartması yemeden, kanal turu yapmadan, pazar gezmeden, Vondelpar’ta çimlere yayılmadan dönmeyin.