Eğitici-Eğlenceli,  Genel

Anaokulu seçerken nelere dikkat etmeli

Bebeğin yaşamının ilk altı yılının birey olma yönünde çok önemli bir zaman olduğunu ve bu süreçte miniğin okul öncesi eğitim kurumu ile tanışmasının çok faydalı olduğunu daha önceki yazılarımızda belirtmiştik. Nasıl anaokulu seçileceği, seçim yaparken nelere dikkat edileceği ebeveynlerin endişe duyduğu konuların başındadır. Bu yazımızda size bu konuda yardımcı olmaya çalışacağız.

Okulun yeri ve gidiş-geliş

Evinize yakın olan kreşler ilk tercih edilenlerden olmalı. Yaşı küçük olan çocuğunuzun uzak mesafedeki okula gidebilmek için erken kalkmak zorunda kalması ve dolayısıyla uykusunu tam alamaması, eve geç dönmesi, okula gidiş gelişte yolda fazla vakit geçirmesi karşılaşılmak istenmeyen sorunlar olmalı.

Fiziksel koşullar

Binanın şekli şemali, bahçesinin genişliği, içeriye yeterince güneş ışığının girip girmediği, mobilyaların miniklerin fiziksel özelliklerine uygun olması (rafların, masaların vs.) dikkat edilmesi gereken özelliklerden. Ayrıca oyun alanları, uyku odaları ve yemek alanının ayrı olması yine öne çıkan fiziksel unsurlardan bir kaçı.

 

Güvenlik

Güvenlik belki de en önemli seçim etkenlerinin başında geliyor. Binanın çevre güvenliği kadar bina içi unsurların (mobilyalar, kullanılan malzemeler vs.) çocuklar için güvenli olup olmaması da önemli. Ayrıca acil durumlar için binada gerekli önlemlerin alınmış olup olmadığı da kontrol edilmeli.

Öğretmen/Öğrenci

Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı önemli faktörlerden biri. 2-3 yaş aralığındaki minikler için bir öğretmene en fazla 5 öğrenci düşmeli. Daha büyük yaşlar için ise sekiz – dokuz öğrenci kabul edilebilir. Ayrıca okulda sürekli bir pedagog ya da psikolog bulunması önemli.

Aktivite

Okuldaki ders programının içeriği ve aktivite çeşitliliğine dikkat edilmeli. Ders programı, fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak gelişimlerini desteklemeli ve değişik ilgi alanlarına hitap edebilmeli. Bunun yanında programın kültürel ve sanatsal aktiviteler ile desteklenmesi önemli.

Tüm kriterlerinizi belirledikten sonra bunları listeleyin, bu listeniz ile okula gidin ve şartlarınıza uyup uymadığını kontrol edin. Okulun tüm şartlarınıza uygun olması miniğin okula başladıktan sonra hiçbir sorunla karşılaşmayacağı anlamına gelmiyor tabiî kiJ Rahat olun ve oluşacak küçük problemler ile ilk defa sizin çocuğunuzun karşılaşmadığını bilin ve ufak tefek yardımlar ile bunların üstesinden gelin.

Son ayları sorunlu geçen hamileliğimiz, hamileliğin son 1,5 ayını hastanede geçirmemiz ve 34 haftalık 2240 gr olarak kucağımıza aldığımız küçük mucizemiz Nazlı’mız. Bu süreçte çok okudum bir çok konu araştırdım, baktım ki etrafta herşey annelere, babalara o kadar az şey varki. Ve biradambirbebek.com ‘u açmaya karar verdim. Bu bir blog, internet camiasındaki ilk ve tek bir baba tarafından açılmış blog değil ancak bir günlükten ziyade çok fazla doğru bilgi de içermesine çalıştığım bir blog. İstiyorum ki bu babalar için bir rehber olsun. Hislerimizi ve bilgilerimizi paylaşalım. Her şey anneler için etrafta, burası sadece babalar için. Dedik ya burası baba blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.