anne sütünün önemi
baba,  Bebek Bakım,  Gelişim,  Konuk Yazarlar,  Sağlık

Anne sütü önemi

Yeni doğmuş bebekler için anne sütü hayati oranda değerler taşır. Çocuğun fiziksel ve ruhsal gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlamasının ilk şartı, doğumdan sonraki ilk 6 ay boyunca yalnızca anne sütü ile beslenmesi, devamında ki 2 yıl boyunca da temel besin olarak tüketmesidir. Biyolojik birçok faydasının yanı sıra, anne çocuk arasında ki o eşsiz bağın oluşmasına da katkı sağlar. Emzirme sırasında anne ve bebek arasındaki ten teması bebeğin annesini tanımasına ve kendini güvende hissetmesine neden olur.

Anne sütü faydaları

Anne sütünün, insan bedeni üzerinde bilinen ve bilinmeyen onlarca faydası vardır. Bilim adamları tüm uğraşlarına rağmen henüz anne sütü ile eş değere sahip bir mama üretememişlerdir. Yapılan araştırmalar, anne sütü ile beslenen çocukların zihin gelişimini ve beden gelişimini daha sağlıklı bir biçimde tamamladığını ve bağışıklık sistemlerinin ise oldukça güçlü olduğunu çarpıcı bir şekilde ortaya koymuştur. Toplumda çok ağlayan bebekler için, sütün yetmediği ve bebeğin açlıktan ağladığı gibi yanlış bir inanış vardır. Özellikle yeni doğmuş bebeklerin doyması için yarım çay bardağı miktarındaki süt bile yeterli olacaktır. Bebek emdikçe midesi büyüyecek ve annenin de sütü artmaya başlayacaktır.

Çocukların kemik gelişimi üzerinde oldukça etkilidir. Yapılan araştırmalar özellikle anne sütü ile beslenmeyen kız çocuklarında, ilerleyen yaşlarda kemik erimesi hastalığının çok daha yaygın bir biçimde görüldüğünü ortaya koyuyor. İnsan vücudu için gerekli besinlerin tümü içinde mevcuttur ve özellikle ilk 6 ay boyunca bebeğin tüm besin ihtiyacını karşılayabilecek düzeydedir.

anne sütü
anne sütü

Bebeğini emzirmenin anne üzerindeki etkileri

Emzirmenin, bebeğe olan faydalarının yanında anne üzerinde de oldukça faydalı etkileri vardır. Anne hamilelik sırasında oluşan fazla kilolarından bebeğini emzirdiği takdirde rahatlıkla kurtulabilir. Bunun yanı sıra, yapılan araştırmalar doğum yapan ve bebeğini emziren kadınların, özellikle meme kanserine ve benzeri hastalıklara yakalanma riskinin oldukça fazla azaldığını ortaya koyuyor. Emzirme sırasında anne vücudunda oluşan antikorlar anne sağlığı üzerinde oldukça etkilidir. Emzirme, anne üzerinde kendini yeterli hissettirdiği için psikolojik olarak da kesinlikle olumlu etkilere sahiptir.