Bebek Bakım,  Eğitici-Eğlenceli,  Gelişim,  Sağlık

Anneee, tuvaleeeeet (Tuvalet eğitimi)

Son zamanlarda en çok duyduğum söz bu. Tuvalet eğitimimizi tamamladık, eğer buradan geri dönüş olmuyorsa, her şey yolunda diyebiliriz.

 

Nazlı 27 aylık olup bir de yaz gelince ve tabi artık tuvaletin ne olduğunu anlayınca, bez bırakma zamanının gelmiş olduğunu düşündük. Tabi bunun öncesinde olayı çok zorlaştırmamak ve Nazlı’yı bilinçlendirmek için ön hazırlıklar yapıldı elbette. Zaten uzun bir süre önce bir oturak almış ve banyoda bir köşeye yerleştirmiştik. Nazlı ara sıra giyinik olarak oraya oturuyordu. Bu arada tuvaletin ne olduğunu ve büyüklerin nasıl kullandığını da gözlemleyerek öğrenmişti. Ara sıra sorup bezini çıkartalım, kendi tuvaletine yap derdik ama o yok deyince üstelemezdik.

Tuvalet adaptörüDaha sonra oturak yerine doğrudan klozeti kullanmamızın daha iyi olacağını düşündük ve ona uygun bir klozet kapağı aldık. Üzerinden en sevdiği karakter vardı: Mini mouse. Böylece olaya ilgisi biraz daha arttı.

Bir süre sonra da ara ara bu konuyu açarak, artık büyüdüğünü, anneannesinin yakında onun bezini çıkartacağını, artık bez yerine tuvalete çiş yapacağını anlatmaya başladık. Yalnız belirtmekte fayda var, Nazlı bu konuşmalardan yaklaşık 1,2 ay öncesinden itibaren bezden sıkılmaya, sıkıyor, canım acıdı demeye başlamıştı.

Sonra, o gün geldi ve bez çıktı. Nazlı bu durumu çabuk kabullendi. Gerek o söylemeden biz sorarak, gerekse de o isteyince tuvaleti ziyaret eder olduk. Önce alıştırma külotlarından kullandık birkaç gün, arada kazalar oldu tabi. Bu dönemde uyku zamanlarında beze devam ettik. Uyanıkken tuvalet alışkanlığını edindiğimizi görünce önce öğle, sonra da gece uykularından bezi kaldırır olduk. Artık bezsiz bir hayatımız var.

Eh bunun da ufak zorlukları yok değil tabi: gecenin 3’ünde odasından anneeee, tuvalet diye bağıran küçük kızım, ihtiyacını giderdikten sonra uyumak için oldukça nazlanıyor. Ondan sonra ben de uyumakta oldukça zorlanıyorum tabi. Ya da eskiden olduğu gibi bezi bağla sonra unut yerine artık her daim tuvalet takip etme durumu ortaya çıkıyor. Ama her ne olursa olsun hem onun rahatı hem de biraz daha büyüdüğünü görmek açısından bezsiz hayat çok güzel. En önemlisi öncelikle onu fikir olarak olaya ısındırmak, zorlamamak ve hazır olduğunu görünce cesaretle olayı başlatmak, ufak kazalar olduğunda bunu büyütmeyerek sakin bir şekilde karşılamak, onu motive etmek ve bir de tuvalete yapılan ilk çişten sonra onu kocaman alkışlamak. Sonrası geliyor işte…”

anneden

Son ayları sorunlu geçen hamileliğimiz, hamileliğin son 1,5 ayını hastanede geçirmemiz ve 34 haftalık 2240 gr olarak kucağımıza aldığımız küçük mucizemiz Nazlı’mız. Bu süreçte çok okudum bir çok konu araştırdım, baktım ki etrafta herşey annelere, babalara o kadar az şey varki. Ve biradambirbebek.com ‘u açmaya karar verdim. Bu bir blog, internet camiasındaki ilk ve tek bir baba tarafından açılmış blog değil ancak bir günlükten ziyade çok fazla doğru bilgi de içermesine çalıştığım bir blog. İstiyorum ki bu babalar için bir rehber olsun. Hislerimizi ve bilgilerimizi paylaşalım. Her şey anneler için etrafta, burası sadece babalar için. Dedik ya burası baba blog

One Comment

  • nesibe şahin

    Bilgiler için allah razı olsun. Umarım bebeklerinizle bir ömür sağlıklı bir yaşam geçirirsiniz.
    Bu arada sanırım Açev’in de bu tarz bilgilendirmeler yapan bir sistemi varmış. Ücretsizmiş. Bilgisi olan var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.