baba ile çocuk
baba,  Babaca,  Bebek Bakım,  Gelişim,  Genel,  Konuk Yazarlar

Baba ile çocuk iletişimi nasıl olmalı

Babalar çocuklarının rol modelidir. Bu durum hem kız çocukları için hem de erkek çocukları için geçerlidir. Çocuklar çevrelerindeki olayları ilk algılamaya başladıkları andan itibaren babalarını kendilerine idol olarak belirlerler. Bu yüzden babaların, çocuk eğitiminde en az anneler kadar önemli bir misyonu vardır. Hatta öyle ki, kimi zaman anne çocuk arasında kurulan bağdan daha kuvvetli bir bağ baba ile çocuk arasında kurulabilir.

Baba ile çocuk iletişimi

Babalar çocuklarının kalesidir

Yapılan araştırmalar özellikle kız çocukları üzerinde babaları ile olan ilişkilerinin oldukça etkili olduğunu gösteriyor. Hatta kız çocukları büyüdüklerinde babalarına benzeyen erkeklere karşı duygusal anlamda daha meyilli oluyor ve kendilerini babalarına benzeyen ki bu benzerlik hem kişilik benzerliği hem de fiziksel benzerlikler olabilir, erkeklerin yanında daha güvende hissettiklerini çarpıcı bir şekilde ortaya koyuyor. Yani babalar bir anlamda kızlarının kaderini belirliyor. Büyüklerimiz bu durumu, annenin kaderi kıza geçermiş, şeklinde ifade etmişlerdir. Çünkü benzer kişilik özelliklerine sahip insanların evlilik hayatı da birbirine benzer oluyor.

Erkek çocukları için ise baba demek, örnek alınması gereken insan demektir. Neredeyse bütün erkek çocukları babaları gibi olmaya çalışırlar. Eğer baba ile çocuk arasında sağlıklı bir ilişki içerisinde olurlarsa bunu açık açık ve gurur duyarak yaparlar. Fakat babaları ile doğru bir ilişki kuramamışlar ise bunu “asla sana benzemeyeceğim” diyerek, yani inkar ederek ve farkında olmayarak yaparlar.

baba ile çocuk
baba ile çocuk

Çocuğunuza kaldırabileceğinden fazla sorumluluk yüklemeyin

Bütün ebeveynlerin çocukları üzerinde kurdukları hayaller vardır. Çocuğumuzu eğitirken, okula gönderirken ve onun her anlamda kendine geliştirmesini sağlarken aslında yaptığımız şey, bu hayalleri gerçekleştirmeye çalışmaktan başka bir şey değildir. Bu anne baba olmanın getirdiği doğal bir sonuçtur. Yalnız unutmamamız gereken nokta şudur ki, çocuğumuzun geleceğe dair kurduğu hayaller bizimkiler ile aynı olmaya bilir. Anne babaların yapması gereken şey çocukları için hayal kurmak değil, çocuklarına hayal kurmayı öğretmek ve kurduğu bu hayalleri gerçekleştirebilmek için mücadele etme ruhu kazandırmaktır. Karşılarına çıkan güçlükler ile mücadele edebilme ruhuna sahip olan çocuklar, büyüdüklerinde de ebeveynlerine ihtiyaç duymadan hayatta kalmayı başarabilen, özgür ruhlu ve sağlıklı bireylere dönüşürler.