baba çocuğa nasıl davranmalı
Gelişim,  Genel,  Konuk Yazarlar

Baba olmak :Babalar ve Çocuklar

Baba olmak :Babalar ve Çocuklar

Bebeklerin dünyaya gelmesinden çok önce başlıyor aslında annelik ve babalık rollerimiz. Anneler doğanın verdiği muhteşem doğurganlık yeteneği ve şansı ile yaklaşık 40 hafta zaten an be an bebeğin gelişimini hem fiziksel hem duygusal olarak hissedip ailenin yeni üyesine hazır oluyorlar. Ancak babalar için durum biraz daha farklı seyrediyor genelde. Her ne kadar bebeğin büyümesini gözlemleseler de ‘’baba’’ olma duygusunu biraz daha geç anlıyorlar. Kucağına aldığında bile o minicik bedene yabancılaşan baba, yavaş yavaş anlıyor evlat sahibi olmayı. Elbette süreci çok farklı yaşayan babalar vardır ancak büyük çoğunluk ‘’baba’’ demesiyle, gülümsemesi ve kucağında uyumasıyla duyguyu tam olarak hissetmeye başladığını ifade ediyor.

 

Yaşadığımız toplumdaki genel anlayışa ve geçmişe yönelik öğrenilmişliklere bakılarak çocuk büyütmenin annenin ‘’işi’’ olduğu algısının yaygın olduğunu görüyoruz. Peki ne kadar doğru? Çocuk büyütmek annenin işi midir?

Gerçekçi olursak emzirmek dışında annenin yapıp babanın yapamayacağı hiç bir şey yoktur. Ve bebek ailenin bir parçasıdır yani hem annenin hem babanın…

Hatta yapılan araştırmalar babanın kalp atışları daha kuvvetli olduğu için bebeğin babasının göğsünde daha rahat uykuya daldığını, sesinin tonu daha kalın olduğu için kolaylıkla sakinleştiğini de işaret etmektedir.

Dolayısıyla baba anneye ‘’yardım’’ etmemeli, ‘’işbirliği’’ içinde olmalıdır. Çünkü yardım bir anlamda ‘’lütuf’’ iken ‘’İşbirliği’’ gerçek bir paylaşımdır.

Ailede çocuk için anne figürü kadar baba figürü de çok önemlidir. Ve iki modelin de dengeli bir şekilde yaşamında var olması gereklidir.

Baba olmak
Baba olmak

aba – kız ve baba – oğul ilişkisi her yaşta çok önemli ve anlamlıdır. Bebeklikten itibaren hem bakım hem eğitimle ilgili sorumluklukların paylaşılması aile bağlarını güçlendirirken çocuk için anne ve Baba olmak kavramı sağlıklı bir şekilde oluşur. İlgili bir ebeveyn yaklaşımı ile ‘’Baba’’ sadece eve para getiren ve akşamları evde televizyon izleyen bir figür olmaktan çıkıp , çocuğun korkulu bir rüya gördüğünde bile sesleneceği bir yakınlığa ulaşır. Bu sonuç elbette uzun ve fedakarlık içeren bir süreçtir ama etkileri gerçekten her taraf için çok tatmin edicidir.

Özellikle anne ve baba kadın ve erkek rol modeli olarak çocukların duygusal ve sosyal gelişimleri üzerinde ve ayrıca cinsel kimlik kazanımları açısından çok önemli etkiye sahiptir. Çocuk hem kendi cinsi hem de karşı cinsle ilgili ilk fikirlerini kendi ebeveynlerinin tavırlarından edinirler. Rol model olarak anne ve babanın sorumluluğu oldukça fazladır.

İyi Baba olmak

Sağlıklı Baba – Çocuk ilişkisi için neler yapılabilir?

  • Çocuğun fiziksel ( beslenme, uyku, temizlik ) ve duygusal ihtiyaçlarının anne ve baba tarafından dengeli bir şekilde paylaşılması gerekir.
  • Baba / Kız, Baba/oğul zamanları yaratılıp, bu zamanların ikisine özel olarak kalması sağlanabilir. Örneğin erkek çocuğu baba traş olmaya götürebilir, arabayı birlikte yıkayabilir, sevdikleri bir takımın maçını beraber izleyebilirler. Baba kızı ile alışveriş yapabilir, pazar sabahları kahvaltı hazırlayabilir, birlikte tiyatro ya da sinemaya gidebilirler. Bu ve benzeri örnekler her ailenin ve çocuğun ilgilerine ve yaratıcılıklarına göre çok çeşitlendirilebilir.
  • Evde birlikte geçirilen zamanların kaliteli olması için haftalık küçük planlar yapılabilir ve ekmek yapma, yoğurt mayalama, çamaşır asma gibi minik ev işleri ortak paylaşımlarla yapılabilir.
  • Çocukların yaşlarının büyümesiyle birlikte hem kendi cinsine hem de karşı cinse farklı duygularla yaklaşmaya başlaması normaldir. Bir çocuğun babasını aynı anda hem idealindeki erkek hem de rakip olarak görmesi gibi oldukça normal bir durumdur. Bu gidip gelen farklı duygular sonucunda sık sık çatışmalar yaşanması olağandır. Babanın da bu duruma hazır olması ve çocuğun büyüme sürecinde geçirdiği bu değişimleri olgunlukla karşılaması gerekir.
  • Babanın demokratik ve anne ile işbirliği içindeki davranışlarının yanı sıra aynı zamanda ‘’erkek’’ olmaya özgü davranışları da sergilemesi cinsel kimlik gelişimini tamamlama sürecindeki çocuk için oldukça önemlidir.
  • Babanın çocuğuna özel olarak ayırabildiği zaman istediğinden çok az da olsa önemli ve anlamlı olanın ayrılan süre değil, sürenin nasıl değerlendirildiği olduğu unutulmamalıdır. Az zamanda da olsa, baba/çocuk çok değerli ve verimli paylaşımlarda bulunabilirler.

Baba olmak emek ister. Baba olmak sevgi ister. Baba olmak sabır ister…. Ama evladının sarılması ve elini güvenle tutması tüm çabaya değer…

Babası ve annesi ile büyüme şansına sahip her çocuğun gelişim sürecinde baba sevgisi ve ilgisinden mahrum kalmaması ve gelecekte kendi seçimlerini belirlemede olumlu yaşantılara sahip olması dileğiyle…

Tuğçe Acaröz Oğuz

Çocuk Gelişim Uzmanı / Yazar

https://twitter.com/tugceacaroz

https://www.facebook.com/cocugunuzuanlamak

instagram: tugceoguz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.