Genel,  Ürün İnceleme

Bebeğinizin Tuvalet eğitimi İçin 10 Pratik İpucu

Tuvalet eğitimi aileler ve çocuklar için zorlayıcı bir süreç olabilir. Özellikle siz, bebeğiniz daha kendini hazır hissetmeden önce bu yola girmeye çalışıyorsanız. Her metod her çocukta aynı şekilde işleyecek diye bir kural yok. Bu nedenle eğer taktiğiniz işlemiyorsa, aşağıdaki ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

 

Diğer annelerle karşılaştırmayın!
Mutlaka etrafınızda 6 aylık bir bebeğinin tam bir senede nasıl tuvalet eğitimi aldığını övüne övüne anlatan anneler vardır. Fakat inanmayın, kesinlikle yalan söylüyorlardır. Eğer bebeğinizin gelişiminin farklı noktalarında tuhaflık seziyorsanız, kesinlikle kendinize bunu dert etmeyin.

 

Düzenli bir tuvaleti kullanın!
Sesli ve müzikli lazımlıklara gerek yok. Eğer bebeğinizin tuvalete alışmasını istiyorsanız, bunu bir oyun vakti gibi görmesini engellemelisiniz. Bunun yerine evdeki normal tuvaleti tercih edin eğer ihtiyaç varsa bir basamak kullanabilirsiniz. Bebekler taklit yoluyla öğrenir bu nedenle aynı cinsten olan ebeveynin tuvaletini yapmasını izlemesi onlar için bu sürece alışmalarında faydalı olabilir.

 

Farklı rüşvetler deneyin!
Gofret veya şekerleme her annenin işini görür. Eğer bebeğiniz şeker almaktan hoşlanmıyorsa, başka bir şey deneyin ve bu yemek olmak zorunda değil. Bebekler geleneksel hediye olan çikolata ve şeker yerine popüler oyuncakları tercih edecektir.

 

Bebeğinizin hazır olduğundan emin olun!
Bebeğinizin belli bir yaşa gelmesi, tuvalet veya kaka demeyi öğrenmesi kesinlikle tuvalet eğitimini alması gerektiğini açıklayan bir gelişme değildir. Eğer birkaç hafta boyunca bebeğinizde bir gelişme göremediyseniz, biraz ara vermenizde fayda var. Birkaç ay bekleyin ve sonra yine devam edin. Endişelenmeyin, bebeğiniz ilkokula başladığında da hala bezle dolaşmayacak, hazır olduğunda tuvaleti kullanacak.

 

Zamanlayıcı kullanın!
Birçok annenin başarılı bir zamanlayıcısı vardır. Bunun için özel zamanlayıcılar bile satıyorlar fakat sizin mutfakta kullandıklarınız da işinizi görür. Tuvalete götürmek için önceleri her 20 dakikada bir bebeğinizi tuvalete götürün ve başarısız olmamaya çalışın. Bir süre sonra zamanı yarım saate çıkarın. Daha sonrasında bebeğiniz zil çalmadan tuvalete gitmesi gerektiğine alışacak.

 

Doğru düzgün kutlayın!
Bebeğinizin ilk tuvaletini yapmasını illa ki çığlık çığlığa ve abartılı bir şekilde kutlamanıza gerek yok. Bazı çocuklar için bu durum baskı ve korku oluşturabilir. Tuvalet kutlamalarınızı onun karakterine uygun bir biçimde yapmaya özen gösterin.

 

Tuvaleti uygun hale getirin!
Tuvalet bebeğiniz için zor bir alana sahipse ve bu nedenle sürekli altına kaçırıyorsa, tuvaleti onun ayağına götürün odasına ya da evin bir odasına lazımlık koyarak onun tuvalete yetişmesine yardımcı olabilirsiniz.

 

Endişelenmeyi bırakın!
Bebeğiniz tamamen sizin tepkilerinize göre davranır. Eğer onun tuvalet eğitimi konusunda endişeliyseniz o da sizin beklentilerinizi karşılayamadığından endişelenecektir. Bu tür baskı iyi değildir. Her yeni bir kazada söylenmeyi ve sinirlenmeyi bırakın. Temizleyin ve yolunuza devam edin!

 

Çıplak dolaşmasına izin verin!
Evin içerisinde bebeğinizin çıplak dolaşmasına izin verin. Bebek bezleri ve kat kat kıyafetler onu çok rahatsız ediyor olabilir. Yarım saatte bir tuvalete gitmek isteyip istemediğini sorun. Eğer tuvaletini yere yaptığını görüyorsanız, anında tuvalete götürün. Tuvalet düzenine alıştığında, iç çamaşırını ve kıyafetlerini giydirebilirsiniz fakat iki saatte bir tuvale ihtiyacının olup olmadığını hatırlatın!

 

Sadece yapın!
Duyduğunuz ya da okuduğunuz her türlü taktiği denediyseniz işte farklı bir yöntem. Belirlediğiniz herhangi bir gün, ona büyük beden iç çamaşırı giydirin. Birkaç kere tuvaletini altına kaçıracaktır. Sakin olun ve her ne yaparsa yapsın silin. Her altına kaçırdığında tuvalete gitmesinin böyle şeylere neden olmayacağını söyleyin. Bunu birkaç gün boyunca deneyin ama en sonunda tuvalete alışacaktır.

http://www.cocuklargulerekuyansin.com

Son ayları sorunlu geçen hamileliğimiz, hamileliğin son 1,5 ayını hastanede geçirmemiz ve 34 haftalık 2240 gr olarak kucağımıza aldığımız küçük mucizemiz Nazlı’mız. Bu süreçte çok okudum bir çok konu araştırdım, baktım ki etrafta herşey annelere, babalara o kadar az şey varki. Ve biradambirbebek.com ‘u açmaya karar verdim. Bu bir blog, internet camiasındaki ilk ve tek bir baba tarafından açılmış blog değil ancak bir günlükten ziyade çok fazla doğru bilgi de içermesine çalıştığım bir blog. İstiyorum ki bu babalar için bir rehber olsun. Hislerimizi ve bilgilerimizi paylaşalım. Her şey anneler için etrafta, burası sadece babalar için. Dedik ya burası baba blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.