Genel

Bebekle Uçakta Seyahat Etmek

Gerek yolculuğun kısa sürmesi gerek konforu uçaklı yolculuğu cazip kılan sebepler. Aileler genellikle bebekle uçaklı seyahat yapmaya endişeli yaklaşır.

Uzmanlar 1 aydan büyük sağlıklı bebeklerin uçak yolculuğu yapmasının bir sakıncası olmadığını belirtiyor. Bunun için dikkat etmek gereken bir iki ayrıntı var tabi. Bunları listelemeye çalıştık bu yazımızda umarız işinize yarar.

Öncelikle oluşabilecek sağlık sorunlarını engellemeli!

Uçak kalkış inişlerde en çok karşılaşılan durum kulak tıkanıklığı ve buna bağlı baş ağrısı durumları. Uçak içi genellikle 200-250 metre atmosfer basıncına ayarlıdır. Bu da seyahat sırasında gerek bebek gerek bizde bir sıkıntı yaratmaz. Ancak özellikle kalkış ve inişlerde basıncı dengelemek için genellikle ağzımızı açar ve yutkunuruz. Bebeklerde yutkunma emme yada bir şey içme durumlarında gerçekleşir bunun için ufak bebeklerinizi emzirerek biraz daha büyük bebeklerinize de sıvı içirerek yutkunmalarını sağlayabilir ve kulak tıkanıklığını geçirebilirsiniz. Bazı uzmanlar ağrı kesici bir şurup içirilmesini de öneriyor bunu kendi doktorunuza danışarak yapabilirsiniz.

Eğer bebeğinizde aktif bir enfeksiyon durumu var ise uçaklı seyahat kesinlikle tavsiye edilmiyor. Özellikle kulak enfeksiyonu seyahatte aşırı baş ağrısına sebep olabilir.

Uzun süreli uçuşlarda en sık karşılaşılan durum aşırı sıvı kaybıdır. Bebek genellikle uçakta yemek içmek istemez. Bunun için sevdiği içecekleri yanınızda bulundurmanız önerilir.

Uçak içinde hangi koltukta oturmalıyız?

Bebekler kapalı ortamlarda fazla hareket etmeden uzun süre kalmak istemezler, bunun için giriş ve çıkışlarda uçakta kalma süresini minimuma indirmeye çalışmakta yarar var. Kapıya yakın koltuk seçimi bu iş için ideal.
2 yaşından küçük bebekler sizin kucağınızda seyahat edebiliyor. Ancak bunun için kabin görevlisinden bir bebek kemeri alıyor ve bununla bebeğinizi kucağınıza sabitliyorsunuz. 2 yaşından büyük bebekler için iki koltuk arasına bebek koltukları yerleştiriliyor. Bunun için check-in yaparken kendiniz yapıyorsanız internetten koltuk seçimine dikkat etmeli, hava alanından görevli yardımı ile yapıyorsanız durumu mutlaka hatırlatmalısınız.

Uçağa binerken fazla eşyaları bagaj kısmına verip kabin içine minimum eşya ile binmek size bebeğiniz ile uçak içinde hareket özgürlüğü ve binip inme sırasında daha rahat olmanızı sağlar.

Yanımıza neler almalıyız?

Öncelikle kıyafet önemli, rahat hatta evde giydiği kıyafetler bebeğinizin huzursuz olmasını engelleyebilir. Ayrıca mutlaka yanınızda yedek kıyafet olsun.

Biberon kullanıyor iseniz mutlaka 2 hatta uçuş süresine göre 3 biberon yanınızda bulundurun.
Bebeğinizin sevdiği yiyecek ve içecekler çantanızda bulunmalı.
Vakit geçirmesini sağlayacak 1-2 oyuncak, boyama kitabı vs’yi çantanıza koymayı unutmayın.

Eğer minik bez kullanıyor ise yanınıza yeteri kadar yedek bez ve ıslak mendil alın. Kabin görevlisi tuvaleti alt değiştirmeniz için uygun hale getiriyor.

Tüm bunlara dikkat ettikten sonra uçakla yolculuk korkulması gereken bir seyahat şekli olmaktan çıkıyor.

Biradambirbebek Dergi Aralık

Son ayları sorunlu geçen hamileliğimiz, hamileliğin son 1,5 ayını hastanede geçirmemiz ve 34 haftalık 2240 gr olarak kucağımıza aldığımız küçük mucizemiz Nazlı’mız. Bu süreçte çok okudum bir çok konu araştırdım, baktım ki etrafta herşey annelere, babalara o kadar az şey varki. Ve biradambirbebek.com ‘u açmaya karar verdim. Bu bir blog, internet camiasındaki ilk ve tek bir baba tarafından açılmış blog değil ancak bir günlükten ziyade çok fazla doğru bilgi de içermesine çalıştığım bir blog. İstiyorum ki bu babalar için bir rehber olsun. Hislerimizi ve bilgilerimizi paylaşalım. Her şey anneler için etrafta, burası sadece babalar için. Dedik ya burası baba blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.