kolik bebek
Genel,  Konuk Yazarlar

Bebeklerde Kolik Sancıları ve Tedavisi İçin Yapılabilecekler

Bebeklerde kolik sancılarının neden ortaya çıktığı konusunda net bir sonuç bulunmamaktadır. Dolayısıyla da tedavide de tam kesin bir tedavi söz konusu değildir. Zaten öyle yoğun bir tedaviye gerek yoktur. Gaz sancıların genel olarak ilk üç ay içerisinde kendiliğinden azaldığını, bebeklerin hemen hemen hepsinde kaybolduğu bilinmektedir.

 

Bazı durumlarda bebeklere verilmekte olan ilaçlar olmaktadır. Bu ilaçlar bebeklere ağızdan damla tarzında çoğunlukla ilaçlardır. Bebeklerdeki bağırsaklarda oluşan gaz sancısını azaltan çeşitli ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçlar aynı zamanda probiyotik olarak tabir edilen bağırsaktaki bakterilerin yerleşmesini sağlayan veya gerginliği, sinirliliği alan fitiller veya çeşitli çaylar bebeklerin bu sancıları için uygulanabilmektedir.

 

Ancak tam köklü bir ilaç veya tedavi yoktur. Aslında bu hususların hiçbirini kullanmadan da kendiliğinden düzelebilmektedir. Bu iki konu önem arz etmektedir. Verilen kişilerde de belirtilmesi gerekir ki hani bunun sihirli bir ilaç olmadığı bebeklere bir miktar destek olabildiği ve rahatlatabildiği anlatılmaktadır.

 

Bebeklerin düzenli beslenmeleri, dengeli ve huzurlu bir ortam içerisinde onlara tutunmaları önemlidir. Burada özellikle bebekleri sevdikleri pozisyonlarda tutmak yararlı olabilmektedir. Bazen bebekleri kol altında yüzü aşağıya bakacak şekilde veya omuza koyduktan sonra arkaya bakacak şekilde tutarak sırtına çok hafif şekilde etki oluşturarak bebeklerin rahatladığı gözlemlenebilmektedir.

 

Bazen de onları hafif derecede sağlamak onların rahatlamasına yeterli olmaktadır. Bu durum bebekten bebeğe göre değişiklik gösterebilme olanağına sahiptir.

 

konuk yazar:ayşe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.