sufle
Genel,  Yemek Tarifleri

…ben önce bir üstünü yalayayım…

Nazlı ile bir şeyler pişirmek acayip keyifli artık. Babası gibi de meraklı arkadaş, bana geçen gün benim damak zevkim var ben bunu beğenmedim diyor…

 

İmalata başlar başlamaz mutfakta hemen taburesini getirip çıkıyor tezgahın yanına..”Evet ben ne yapacağım şimdi?…sen ver ben karıştırırım…bir bakayım tadına olmuş mu deyip, daldırı veriyor ufacık parmağı tatlıya.

 

Sufle yapıp yedik afiyetle, resmi internete koyunca tarif talepleri geldi e yazmak şart oldu.

Bir kere pratik sufle, kolay sufle, 3 dakikada hazırlanan 5 dakikada pişen 1 dakikada yene  sufle diye bir şey yok. Adam gibi sufle yiyeceksen az emek istiyor yapmak.

 

Önce malzemeleri sayalım.

4 normal sufle kabı için anlatacağım tarifi. Daha çok yapmak isterseniz ipucu, her yumurtaya 1  yemek kaşığı un ekleyeceksiniz.

Malzemeler:

3 yumurta

3 kaşık un

2 yemek kaşığı tereyağı

120 gr bitter çikolata

3 tatlı kaşığı şeker (içine koymak için)

üzeri için krema, pudra şekeri

 

Hazırlanışı:

Önce sufle kaplarını hazırlamamız lazım (porselen tercih). Kapların içine her yerine gelecek şekilde tereyağı sürüyoruz. Sonra şeker ile kapların içini kaplıyoruz. Bunun için şekeri sufle kaplarına döküp kapları çevire çevire her yerine şekerin gelmesini sağlayın sonra fazla şekeri dökün. Bu şekilde hazırladığımız kapları buzdolabına koyuyoruz. Biz içini hazırlayana kadar kaplar dolapta beklesin.

 

Çikolatayı benmari usulü eritiyoruz. Yumurtaları sarısını ve beyazını ayrı kaplara kıralım. 3 kaşık şekeri yumurta sarılarının olduğu kaba koyup krema kıvamına gelene kadar çırpalım ve sonra içine unu ekleyerek az daha karıştıralım. Bu arada ocaktaki çikolataya kapları yağladıktan sonra kalan tereyağını katalım ve eritelim. Daha sonra yumurta beyazlarını köpük kurabiyesi yaparkenki gibi sertleşene kadar çırpıyoruz.

 

Çikolatayı yumurta sarısı ve unun olduğu kaba ekleyelim (bunun için çikolatayı az soğutabilirsiniz). Sonra yumurta beyazların da aynı kaba ekleyerek bir spatula yardımı ile az karıştırın (Beyazın sönmemesi için)

 

Karışımı dolapta bekleyen sufle kaplarınıza koyun ve 180 derece fırında üzeri hafif çatlayana kadar pişirin (15 dakika kadar)

 

Ortasını delerek önce içine krema sonra da pudra şekeri dökerek servis edin.

 

…ben önce bir üstünü yalayayım…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.