Genel

Bez Değiştirme

Bez Değiştirme;

Özellikle yeni doğan bebeklerde alt değiştirme büyük önem taşıyor. Sık aralıklarla beslenen bebeğin pişik problemi yaşamaması için yine sık aralıklarla (günde 7-8 defa) altının temizlenmesi gerekiyor. Tamam, bu işi çoğunlukla anneler yapıyor ama tutun ki bebeğinizle yalnız kaldınız ve alt değiştirmeniz gerekiyor. O zaman aşağıdaki yazıyı dikkatle okuyalımJ

Öncelikle bebeğin altını değiştirdiğiniz yer düz ve güvenlikli bir alan olmalı (yeni doğanda çok sorun olmasa da hareket kabiliyeti artan bebekler çok hızlı dönüp kazalara sebep olabilir.) Alt değiştirme örtüsü açılmış, temizliği yapacağınız ıslak bebek mendilleri, bez ve kreminiz hazır olmalı. Ayrıca poposu açıkken yaşanabilecek acil durumlar için bir kağıt havlu da bulundurmakta yarar var.

Kız bebekler ve erkek bebeklerin altını değiştirirken dikkat etmek gereken bir iki ufak ayrıntı var.

Kız bebeklerin altını temizlerken ıslak mendil ile kasıktan başlayıp bacak araları silinir. Genital bölge yukarıdan aşağı bastırmadan temizlenir. Tekrar silmek gerekiyor ise (bazı kaka durumlarında gerekliJ) her defasında yeni mendil kullanmalıdır. Sonra bebeğin poposu temizlenir ve krem sürülüp bez kapatılır. Enfeksiyon riskini azaltmak için her noktayı ayrı bez ile silmek önemli.

 

Erkek bebeklerde genital bölge temizliği kökten uca doğru yapılıyor. Tekrar silmek gerekiyor ise yeni bir bezle yine kökten uca silmek gerekiyor.

Alt değiştirme bittikten sonra tüm bebekler için krem sürmeden önce, silme işlemi bittikten sonra popo çok ıslak kaldı ise bir kuru havlu ile kurulamakta fayda var.

Çok da korkulacak bir şey değilmiş alt değiştirmek, ne dersiniz?

Son ayları sorunlu geçen hamileliğimiz, hamileliğin son 1,5 ayını hastanede geçirmemiz ve 34 haftalık 2240 gr olarak kucağımıza aldığımız küçük mucizemiz Nazlı’mız. Bu süreçte çok okudum bir çok konu araştırdım, baktım ki etrafta herşey annelere, babalara o kadar az şey varki. Ve biradambirbebek.com ‘u açmaya karar verdim. Bu bir blog, internet camiasındaki ilk ve tek bir baba tarafından açılmış blog değil ancak bir günlükten ziyade çok fazla doğru bilgi de içermesine çalıştığım bir blog. İstiyorum ki bu babalar için bir rehber olsun. Hislerimizi ve bilgilerimizi paylaşalım. Her şey anneler için etrafta, burası sadece babalar için. Dedik ya burası baba blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.