biberon çürüğü
Beslenme,  Genel

Biberon Çürüklerine Dikkat!

Anne sütünü bıraktıktan sonra bebeklerin beslenmesinde büyük rol oynayan biberonun kullanımı ile anne ve babaların dikkatine. En önemli besin anne sütüdür, doğal olarak şeker (laktoz) içermektedir. Bebeklerin gece uyumadan önce ve ya uyku esnasında bebeğin anne sütünü ya ad biberonla emmesi sütün ağızda birikerek bakterilerin dişleri çürütmesine elverişli bir ortam oluştuğu bilinmelidir.

 

Bazı bebeklerde genellikle süt dişlerinde dişler sürer sürmez bazı kahverengi, siyah lekeler ve dişin en üst tabakasında bulunan yani mine kısımlarının kırılıp döküldüğü görülmektedir, bu durumlarda ise üst çeneden ön bölge dişleri olan ön dişlerde ise daha sıklıkla görünmektedir. Bunlara da biberon çürüğü denilmektedir.

 

En Önemlisi Süt Dişler;

Bebeğinizin süt dişleri gelecekte ki yaşlarının gelişiminde çok önemli bir yer tuttuğu kanıtlanmıştır. Süt dişlerinde oluşan biberon çürüklerinin tedavi edilmediği takdirde aşırı ağrı ve intihaplara yol açmaktadır. Bunun neticesinde de çocuğun beslenmesinde olumsuz yönde etkilediği kanıtlanmıştır. Çocuklar çok küçük yaşlarda olduğu için tedavileri oldukça zahmetlidir ve mutlaka enfekte dişlerin tedavileri yapılmadı zaman ise içerisinde çekimlere neden olabilmektedir. Bunlarda dolayı ise komşu olan dişlerde bu boşluğa doğru hareketlenebilmektedir. Böylelikle alttan gelecek olan dişin daima diş zamanı geldiğinde çıkması için yer bulamaz ve çene darlıkları meydana gelmektedir. Bu durumda çocuklarda ortodontik tedavi gerekebilmektedir. Diş eksiklikleri, belirli olan konuşma seslerini ve birkaç sesin çıkarılmasını olumsuz yönde etkileyerek kelimelerin anlaşılmasını zorlaştırabilir ve böylelikle konuşma bozukluklarına neden olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.