Brandenburger Tor
Biradambirbebek Uçuyor,  çocukla seyahat,  Genel

Biradambirbebek Uçuyor: Berlin – çocukla seyahat

Az gecikti bu yazı bir takım ufak tefek sağlık sorunlarından, sonunda yazabildim. Biradambirbebek Uçuyor’un ikinci seyahati Berlin’di. Berlin’de keyifli 5 gün geçirdik. Yazıyı çocukla seyahat ana başlığında toplamaya çalıştım, işte notlar;

Tarih;

Tarihi dokusu ile diğer Avrupa şehirlerinden çok farklı bir şehir Berlin. Çok uzun süre acılar çekmiş, ikinci dünya savaşında neredeyse tamamı yıkılmış adeta taş taş üstünde kalmamış, savaş sonrası yeniden yapılanma devam eder tam toparlanırken 1961 yılında bir duvar ile ikiye ayrılmış.

berlin duvarı
berlin duvarı

Eğer benim gibi az tarih meraklısı iseniz zaten savaş ve savaş sonrası dönemi okurken bir çok bilgi edinmiş olmalısınız Berlin hakkında ama eğer okumadı iseniz Berlin’e gitmeden önce mutlaka savaş, duvar ve bazı önemli olay ve binalar hakkında bilgi edinmeden gitmeyin derim, çok daha fazla keyif alırsınız. Hele ki çocukla seyahat yapıyorsanız bolca soruya hazırlıklı olun.

savaş zamanı Berlin
savaş zamanı Berlin

Nazi dönemi ile beraber gelen Yahudi katliamı (Holocaust) ve sonrasında İkinci Dünya Savaşı büyük acılar yaşatmış ülkeye. İkinci Dünya Savaşı’nın son bulması ile Almanya batı tarafı Amerika, doğu tarafı ise Rusya güdümlü Batı yani Federal Almanya ve Doğu yani Demokratik Almanya (DDR ve GDR) olarak iki ülkeye bölünmüş. Doğu Almanya’nın başkenti Berlin olurken Batı Almanya başkentini Bonn’a taşımış. Berlin bölüşülemeyince o da ikiye ayrılmış. Batı Berlin’e Avrupa’dan destek gelirken Doğu tarafındaki halk Batı tarafa geçmeye çalışıyormuş. Doğu Almanya yönetimi buna engel olabilmek için 1961 yılında şehri bir duvar ile ayırmış. Duvar yıkılana kadar onlarca insan ölmüş duvarın Batı tarafına geçmeye çalışırken. 1989 yılında doğu batı arasında görüşmeler devam ederken doğu tarafından birleşme olabileceğine dair sarf edilen sözler binlerce insanın Doğu Berlin tarafında duvara hücum etmesine neden oldu. Kapılardaki güvenlik güçleri bir süre ne yapacağını şaşırdıktan sonra insan seline engel olamadı ve doğu ve batı taraftaki halk duvarı dozerler ile yıkmaya başladı. 13 yaşımda idim 1989 yılında ve televizyondan insanların duvarı yıkmasını izlemiştim.

duvarın yıkılışı

İşte böyle başlıyoruz Berlin’i gezmeye. 1945 sonrası tamamı yıkılmış bir şehirden bahsediyoruz, inanılmaz çalışmışlar ve şehri 40-45 senede tekrar inşa etmişler. Karın tokluğuna çalışmış anlatılanlara göre tüm kadınlar.

 

Merkezler ve alışveriş;

Çocukla seyahat te noktaları iyi belirlemek lazım. Turistik yerler dışında bence 3 ana meydan var Berlin’de. Eski Doğu Berlin tarafının merkezi olan Alexanderplatz, Batı tarafın merkezi denebilecek olan Zoologischer Garten ve 1900’lerin başında popüler olan hatta Avrupa’daki ilk trafik ışıklarının konulduğu, savaş ile beraber yıkılan sonrasında uzun süre atıl kalan ancak 1990 sonrası ünlü mimarlar ve çok para harcanarak yeniden inşa edilen Potsdamer Platz.

Alexanderplatz
Alexanderplatz

 

Alexanderplatz bence hala Doğu Berlin ruhu yaşatan bir meydan, tramvay merkezi olması binaların yapısı ile Doğu tarafta olduğunuzu bağıra bağıra hissediyorsunuz. Meydanda Alex ve Galeria adında 2 büyük alışveriş merkezi var. Yemek ile alakanız var ise Galeria içindeki Gurme Markette aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Ama Gurme Market favorim Kurfürstendamm (Ku’damm) sonundaki Kaufhaus des Westens yani kısaca KaDeWe’nin en üst katındaki Gurme Market. Hem lezzetli yemek yemek hem de yemek ile ilgili alışveriş yapmak istiyorsanız harika bir yer. Alex ve çevresinde, Ku’damm ve KaDeWe gibi lüks markaların ağırlıkta olduğu yerler dışında en makul fiyata alışveriş yapabileceğiniz mağazalar var.

Potsdamer Platz
Potsdamer Platz

Zoologischer Garten ise Berlin hayvanat bahçesine ve Ku’damm’a ulaşabileceğiniz bir merkez. Zoologischer Garten’dan 2 dakika yürüyerek Ku’damm’daki Karstadt’tan da hediyelik ve market alışverişi yapabilirsiniz. Doğu Berlin’in sembollerinden olan trafik ışıklarında göreceğiniz Ampelsmann yani ampül adamların hediyeliklerini alacaksanız en makul fiyatlar Karstadt’ta.

Ku’damm’ı bitirdiniz, Karstadt’tan alışverişinizi yaptınız hediyelikleri toparladınız Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche yani yıkık kiliseyi gezip yolun devamında Tauentzienstraße üzerindeki KaDeWe’yi de tavaf ettikten sonra artık acıktık derseniz KaDeWe’nin en üst katındaki New Burger güzel bir seçenek. Menü ve fiyatlar şöyle.

New burger
New burger
New burber menu
New burger menu

 

Friedrichstrasse bence yürümesi en keyifli caddelerden biri Berlin’de. Biz Friedrichstrasse ‘de Eurostars Berlin’de konakladık. Büyük istasyonlardan birisine yakın konaklamanın avantajını kullandık. Bulunduğumuz noktada S, U ve tramvay durakları olması çok rahatlattı Nazlı ile beraber gezmeyi. Birçok yemek alışveriş noktası olduğu gibi caddenin ortasına geldiğinizde sağınızda Brandenburger Tor, solunuzda ise müze adasının son noktasında bulunan Berliner Dom ve devamında Alexanderplatz var. Rahatlıkla yürüyebileceğiniz bu mesafe çocuk olunca değişiyor tavsiyem ufak bir baston puset ya da her noktaya toplu taşıma araçları ile gitmeniz.

dussmann
dussmann

Bu cadde üzerinde Dussmann’ı mutlaka ziyaret edin derim. Yine Doğu-Batı arasındaki geçiş noktalarından birisi olan ve Checkpoint Charlie bu cadde üzerinde. Güzel bir yemek yeri ararsanız Bocca Di Bacco ve Block House iyi bir seçenek. Ya da Jägerstraße’den köşeyi dönüp bence Berlin’in en keyifli meydanı olan Gendarmenmarkt’a ulaşıp birbirinden keyifli kafelerde bir şeyler yiyebilirsiniz.

Bocca Di Bacco
Bocca Di Bacco

Galeries Lafayette’te yine bu cadde üzerinde yer alıyor.

Ulaşım;

Berlin çocukla seyahat için harika bir yer çünkü bir sonraki noktaya gitmek için mutlaka bir araç var. Tabiki her şehir yürüyerek keşfedilir ancak işin içinde 6 yaşında bir çocuk varsa toplu taşıma araçlarının yaygınlığı ve sıklığı hayat kurtarıyor. Öncelikle şunu söyleyeyim Berlin taksinin en ucuz olduğu büyük şehirlerden. Şehirin doğusu ile batısı arasındaki en uzun mesafe 40 km olduğunu varsayarsak ve merkezde hareket ettiğinizi düşünürsek toplu taşıma aracı bulamadığınız (ki bu çok nadir)kısa mesafelerde korkmadan taksi kullanabilirsiniz.

berlin metro ağı

Raylı sistem 3’e ayrılıyor U-Bahn (U), S-Bahn(S) ve tramvaylar. Tramvaylar sadece Doğu Berlin tarafında işliyor. Caddeden gittikleri için etrafı seyredebilmek adına çok keyifliler. Nazlı ile binip iki durak sonra inip az yürüyüp tekrar bir iki durak gittiğimiz oldu. S yer üstünden giden tren hattı, U ise metro hattı. Metro hattında istasyonlar sık tamirata alınabiliyor. Böyle durumlarda istasyonlardaki anons ve yönlendirmeleri takip edin. Panik olmayın çünkü gitmek istediğiniz noktaya giden mutlaka başka bir araç var. Berlin’de kaybolmak hemen hemen imkansız, tutun ki bir mucizeye imza atıp kayboldunuz, bunu Türkçe az yüksek sesle yanınızdaki ile konuşurken hemen bir Türk yanınıza gelip size yardım ediyorJ S ve U hatları bir çok noktada kesişiyor.

Hava alanındaki Welcome noktasında satılan Welcome Berlin Card’ları var. Bu Card’lar ile tüm toplu taşıma araçlarını ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz. Ayrıca bu kartın müze adasında geçen şeklini alırsanız müze adasındaki 5 müzeyi de ücretsiz gezebiliyorsunuz.

welcome card
welcome card

Apple Store’da Berlin raylı sistemini telefonunuzda offline kullanabileceğiniz harika bir uygulama var ben sürekli onu kullandım. Bulunduğunuz noktayı GPS’ten alıyor, gitmek istediğiniz yeri yazdığınızda oraya hangi hatlar ile ulaşabileceğinizi çıkarıyor. Ayrıca Welcome Card aldıysanız onu içinden çıkan harita da oldukça yardımcı oluyor.

Welcome Card ile verilen ulaşım biletini ilk kullanımda istasyonlardaki ufak makinalara okutup tarih bastırmanız gerekiyor. Sonraki binişlerde bunu yapmanıza gerek yok. Metro ya da otobüse binerken kartınızı göstermek için bir görevli aramayın çünkü yok.

Gezilecek yerler;

Berlin’de gezilecek yer çok, biz 5 günde maksimum noktaya ulaşmaya çalıştık Nazlı ile. Öncelikle çocuk ile Berlin’de geziyor iseniz gün içine onun seveceği noktaları serpiştirerek günü planlayın. Çocukla seyahatte püf nokta tüm gezi planını bir kaç hafta öncesinden iyice çalışmak. Belki yalnızken kafanıza esip o gün bir güzergâh belirleyebiliyorsunuz ancak çocukla seyahatte her gün ayrı ayrı ve net olarak planlanmalı. Bu planı yaparken birbirine yakın noktaları aynı gün içine yerleştirin ve o noktalara en kısa nasıl ulaşıp gün sonunda konaklama noktasına varışı planlayın.

 

Museum für Naturkunde (Nazlı için 1 numaralı nokta bu olduğundan gezilecek yerlere burası ile başlıyoruz)

Nazlı’nın Berlin‘de en sevdiği yerlerden birisi burası oldu. Dinazor başta olmak üzere bir çok hayvan fosil ve maketi harika 2 saat geçirmemizi sağladı. Metronun (U) Naturkundemuseum durağında inip 3-4 dakika yürüyerek müzeye ulaşabiliyorsunuz. Giriş 6 Eur. Müze sonrası yolun devamında merkez istasyon olan Hauptbahnhof var. Buraya yürüyüp gitmek istediğiniz bir sonraki noktaya ulaşabilirsiniz. Burası Berlin’in en büyük istasyonu. İstasyon deyip geçmeyin bence görülmesi gereken noktalardan:)

Museum für Naturkunde
Museum für Naturkunde

Museum für Naturkunde
Museum für Naturkunde

Brandenburger Tor

Aslında gezinizin başlangıç noktası olabilecek bir yer Brandenburger kapısı. Sütunlar, toplam beş yol oluşturur, halk sadece dıştaki iki kapıyı kullanabiliyormuş. Ortadaki yol ise kraliyete ve önemli trafik geçişlerine ayrılmış.Kapının en üstünde Quadriga var.1806’dan sonra, Napolyon, Jena-Auerstedt Muharebesi’nde Prusya’yı yenince Quadriga’yı yerinden söktürmüş ve Paris’e götürmüş. 1814 yılında Prusyalı General Ernst von Pfuel Napolyon’u yenip Paris’i ele geçirince Quadriga’yı geri aldı ve Berlin’e geri getirmiş ve Quadriga’daki zeytin dalı, Demir Haç ile değiştirilmiş.

Berlin_1945
Berlin_1945
Brandenburger Tor
Brandenburger Tor

Dünya Savaşı’nda kapı büyük hasar görmüş sonrasında restore edilmiş ancak açılmamış. Kapı daha sonraları birleşmiş özgür Berlin’in sembolü olarak 1989’de, Helmut Kohl Batı Almanya Şansölyesi’yken yeniden açılmış.(Kaynak wiki)

Potsdamer Platz ve Sony Centre

Legoland’in de içinde olduğu Sony Centre mola ve bir şeyler yiyip içmek için güzel bir nokta. Bir alışveriş merkezi daha gezelim diyorsanız LP12 Mall of Berlin’de burada.

Berliner Dom

Gerek imparator emirleri gerek savaş nedeni ile birden fazla kez yıkılıp yeniden yapılan Berlin Katedrali bugünkü haline 1975-1981 yılları arasındaki yenileme ile kavuşmuş. Brandenburger kapısından yürüyerek Alexanderplatz’a gideceğim diyorsanız güzel bir dinlenme noktası katedral ve önündeki çim alan. Burası ayrıca Müze adasının da son noktası.

Berliner Dom
Berliner Dom

 

Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche

Namı değer yıkık kilise 1895 yılında imparator I. Wilhelm adına yapılmış. Savaş sırasında hasar gören ve yanan kilise uzun süre öyle bırakılmış. 1956 da ana kule hariç yıkılan 1959 yılında yeniden inşasına başlanan kilise bugünkü halini almış.

Berlin, Kaiser-Wilhelm Gedächtniskirche
Berlin, Kaiser-Wilhelm Gedächtniskirche
Berlin, Kaiser-Wilhelm Gedächtniskirche
Berlin, Kaiser-Wilhelm Gedächtniskirche

 

Müze adası

Altes Museum, Neues Museum, Alte Nationalgalerie, Bode Müzesi ve Pergamonmuseum yani Bergama müzesi bu adada bulunuyor. Ada 1999 yılından beri UNESCO Dünya Mirasları Listesinde yer alıyor. En önemlisi bizce tabiki Bergama Müzesi. İçiniz az sızlamıyor değil orada gezerken. Tavsiyem adaya 1 gün ayırmanız ve akşamı Gendarmenmarkt’ta güzel bir yemekle noktalamanız.

Markthalle Neun

Çocukla gitmemeniz gereken ama mutlaka Perşembe akşamı gitmeniz gereken bir yer bence. Perşembe günleri dünya mutfağından birçok lezzeti tadabileceğiniz Perşembe akşamları Markthalle çok keyifli ama inanılmaz kalabalık bir yer. Yemeğinizi ve içkinizi alıp ayak üstü bir yerde ya da kaldırımda oturup yiyebilirsiniz. Ama ufaklıkla beraberseniz aklınızdan bile geçirmeyin.

Markthalle Neun
Markthalle Neun

Legoland Discovery Centre

Potsdamer’deki Legoland Discovery Centre çocukla Berlin seyahatinde zurnanın zırt dediği yerlerden. Bırakın Nazlı’yı ben çıkmak istemedim uzun süre. Çok keyifli 2-3 saat geçirdik burada. Lego alışverişi yapacaklar için içinde bir mağaza var. Ha Lego alınacak en ucuz nokta mı derseniz hayır değil, alışveriş merkezlerinde daha ucuz fiyatlar gördüm.

Legoland Discovery Centre
Legoland Discovery Centre

Gendarmenmarkt

Yukarıda da yazdığım gibi en keyifli meydanlardan birisi burası. Meydanda ortada Opera binası, sağ ve sol taraflarda ise Alman ve Fransız katedralleri bulunuyor. Sokak sanatçıları keyifli yemek yerleri ve hediyelik eşya dükkanları ile çok canlı bir yer.

Gendarmenmarkt
Gendarmenmarkt
Gendarmenmarkt
Gendarmenmarkt
Gendarmenmarkt
Gendarmenmarkt
Gendarmenmarkt
Gendarmenmarkt savaş zamanı

Hackescher Meydanı

Hackescher Meydanı ve Hackesche Avluları Berlin’deki en keyifli yerlerden birisi. Sokakta ayak üstü bir şeyler yiyip Hackesche Avluları’ndaki minik dükkanlarda kaybolabilirsiniz. Müze adasına çok yakın olan Hackescher Meydanı’na mutlaka uğrayın derim.

East Side Gallery

East Side Gallery Berlin duvarının ayakta kalan 1.3 km’lik parçası. 100’den fazla sanatçının resimleri ile tam bir açık hava galerisine dönüşmüş. 1,3 km’lik duvarın bir ucunda Ostbahnhof durağı (S) diğer ucunda Varşova köprüsünü geçtikten sonra varabileceğiniz Schlesisches Tor (U) durağı var. Biri ile gidip diğeri ile dönebilirsiniz. Tavsiyem Alexanderplatz’ı gezdikten sonra S’e binip Ostbahnhof durağına gelip duvar gezisine başlamanız ve duvar bitimi ile Schlesisches Tor durağından Markthalle Neunya da Kreuzberg’e gelmeniz.

berlin duvarı
berlin duvarı

Kreuzberg

Tavsiye edeceğim son yer Kreuzberg yani Türk mahallesi. Mutlaka uğrayıp bir gezin. Önünde sıra olunan ünlü dönerci Mustafa Gemüse’de burada.

 

Berlin hakkında çarpıcı noktalar;

Şehirde 180 farklı ülkeden insan var

Venedik’ten daha fazla sayıda köprüye sahip.

İstanbul’a yakın sayıda dönerci var.

Şehirde Hitler ile alakalı ufacık bir şey yok.

Berlin’de tam 175 müze var.

Hava sıcaklığı şöyle ilerliyor, 02:00 4 derece, 07:00 5 derece, 09:00 7 derece, 10:00 12 derece, 12:00 16 derece, 13:00 20 derece. Yani dolaşmaya sabah başladı iseniz kaban ile başlayıp gün ortasında kendinizi t-shirt ile bulabiliyorsunuz.

Biz keyifli 5 gün geçirdik Berlin’de. Listedeki her şeyi yapabildik mi? Tabiki yapamadık. Ama 6 yaşında bir ufaklıkla maksimum sayıya ulaştık diye düşünüyorum listeden: Uzun bir yazı oldu farkındayım ama Berlin seyahati planlayanlar için aradıkları çoğu şeyi bulmalarını istedim. Çocukla seyahat .