Babaca,  Biradambirbebek Uçuyor,  çocukla seyahat,  Setahat-Gezi

Biradambirbebek Uçuyor: Gaziantep – Çocukla seyahat

Çocukla seyahat – Gaziantep Gezisi

Bir yere gidecek isek mutlaka internetten önceden araştırma yapıyoruz hepimiz, nerede ne yenir ne içilir, nerede kalınır nereler gezilir vs..biradambirbebek.com’u açarken annelerin anlayacağı dilden çok yazı var neden babalar için referans bir site yok diye yola çıkmıştım, aslında bu yazı dizilerine başlarken ki amacım da böyle bir içerik oluşturmak. Çok güzel benim de faydalandığım çok içerik var internette ancak işin içine çocuğu katınca kaynaklar birden yok olur derecesinde azalıyor. Çocukla beraber yapılacaklar hakkında yeni yeni çok güzel siteler açılmaya başladı ancak çocukla seyahat kısmı halen çok zayıf. Biz de dedik ki madem beraber geziyoruz, bunları kaleme alalım ve çocuk ile aynı yerleri gezecek ailelere referans olmaya çalışalım. İlk durağımız bence başlı başına tarih ve gastronomi şehri Gaziantep.

“Kebap yemeye taaa Antep’e gelmişler, uçmuş bunlar” cümlesinden yola çıkarak dedik ki biz niye yapmayalım. Kalktık Nazlı’nın yaş gününü kutlamaya Gaziantep’e gitmeye karar verdik.

Havada Pegasus’tan harika bir sürpriz ile karşılaştık. Nazlı’nın yaş gününü tüm uçak havada kutladık. Önce “29D koltuğunda oturan Nazlı Doruk’un bugün yaş günü” anonsunu duyduk, sonra tüm hostes ablaları Naz’a harika bir yaş günü pastası getirdi uçakta bir alkış koptu tabi bizimkisi mestJ Pegasus yeni başlattığı bu uygulama ile ufaklıkları havada sevindiriyor. Bilet alırken girdiğiniz doğum tarihi bilgisi eğer o gün uçuyor ise miniğe havada yaş günü kutlaması olarak geri dönüyor.

çocukla seyahat - Gaziantep
çocukla seyahat – Gaziantep

1-Bavul hazırlığı;

Bu başlığı çocukla seyahat te açmamın amacı yok valize şunu koyun bunu koyun demekten ziyada valizin içine bir valiz daha koyun demek. Eğer kutu valizle gidiyorsanız içine mutlaka boş bir çanta koyun ya da oradan ek bir valiz almaya hazır olun çünkü Gaziantep’e bir valizle gidilip bir valizle dönülmez:)

2-Ulaşım;

Soğuk kasvetli ve yağmurlu bir İstanbul’ gününden, harika bir Gaziantep akşamına indi uçağımız. Gaziantep’te ulaşım kolay, Havaş ile şehir merkezine indikten sonra gidebileceğiniz en uzun yer taksi ile 15-20 dakika uzaklıkta.

3-Konaklama;

Şehirde konaklamak için her bütçeye uygun otel var ama benim tavsiyem konaklar. Restore edilip otel haline dönüştürülmüş çok konak var. Bey Mahallesi restore edilmiş harika bir yer. Yokuşları yediklerinizi eritmenizi sağlıyor. Otel tercihimizi biz bu mahallede olan Tepebaşı Konakları’ndan yana kullandık. Buradan yürüyerek çoğu yere gidebiliyorsunuz. Örneğin Bakırcılar Çarşısı’na yürüme mesafesi 15-20 dakika ancak işin içinde 6 yaşında bir çocuk olunca tavsiyem varış noktalarına ve otele dönüşlerde taksi kullanmanız. Taksiye nereden binerseniz binin gidilecek en uzak nokta 10 TL tutuyor. Bu yüzden asıl gezeceğiniz noktalarda çocuğun enerjisini kullanmak ve oralara gider ve otele dönerken taksi kullanmanız önerim.

tepebaşı konakları

Eğer biz üçümüz aynı yatakta yatarız diyorsanız (1 çocuklu ailelerden bahsediyorum tabi) 2 kişilik yataklar çok geniş değil, o yüzden rezervasyon sırasında mutlaka ek yatak istediğinizi belirtin, oda seçimini de ona göre yapın.

4-Yemek;

Beyran,

Gaziantep’te tüm hayat neredeyse yemek üzerine kurulu ve her şeyin saati var. Sabah 05:00’te kapılarını açan Metanet’te Beyran çorbası ile başlıyor Antep’liler güne ve tahminin nüfusun yarısı her gün o çorbayı içiyor:) Saat 08:30 gibi çorba kalmıyor. Çorba koyunun gerdan eti, pirinç ve kuyruk yağından oluşuyor aslında. Kuyruk yağını okuyunca aman demeyin çünkü yağın tadı çok az anlaşılıyor (ki benim için problem değil)

 

metanet

Bakır kasenin altına haşlanmış pirinç üzerine yaklaşık 10 saate geceden pişen gerdanlar ve kuyruk yağı konuyor, üzerine et suyu eklenen tabaklara sarımsak ve her kaseye yaklaşık 2-3 çorba kaşığı kadar pul biber eklendikten sonra (Almacı pazarından pul biber alacaksanız ipek pul alın mutlaka) çok yüksek ateşe tutulup size servis ediliyor. Beyran içmek için saatimi kurdum ve saat 07:00 de Metanet’e geldim. Sabah çok kahvaltı edebilen birisi olmadığımdan servisim yapıldıktan sonraki ilk düşüncem ben bunu bitiremem ama bir kaç kaşık içeyim içmeden dönmeyeyim idi, 10 dakika sonra 2. Tabağı sipariş etsem mi etmesem mi diye düşünürken buldum kendimi.

Kebap,

Haa dur bakalım denen noktadayız. Kebap deyince herkesin bir sürü önerisi olacaktır size. Halil ustada şunu ye, İmam Çağdaş’ta bunu ye gibi. Yeterli gününüz varsa tüm söylenenleri yemeye çalışın, ben şurada bunu yiyin gibi bir şey önermeyeceğim çünkü hepsi sizin “iyi kebap” dediklerinizden daha iyi Antep’te. Ama saat bakımında dikkat edilmesi gerekenler var. Eğer Zeugma’ya gidecekseniz geziyi sabah yapıp yürüme mesafesindeki Halil ustaya gidin öğlen yemeği için. Saat 14:00 gibi Halil ustada et kalmıyor. İmam çağdaşta ise saat 19:00-20:00 ye kadar et var. Ama Emek, Mehmet usta gibi yerlerde her saat kebap yiyebilirsiniz. Kebap yere az yuvalama, patlıcan dolması gibi yöresel yemekler yiyeyim diyorsanız mekan Aşina, ve günün her saati gidebilirsiniz.

kebap

Kebapların nerdeyse tamamı acı o yüzden ufaklıklar için sıkıntı olabiliyor. Küşneme, fıstık kebabı, patlıcanlı kebap ve alinazik te acı yok, sipariş verirken masada çocuk varsa mutlaka bunlardan sipariş edin.

Kebap sipariş ederken de bir kebaba takılmayın derim Cem Yılmaz’ın dediği gibi “Little Little in to the middle” en güzel seçenek. Azar azar hepsinden getiriyorlar ve tüm kebapların tadına bakmış oluyorsunuz.

Tatlı,

Tatlı konusunda malum cennettesiniz. Sabah beyran çorbasından sonra herkes çıkıp Katmerci Zekeriya ustaya gidiyor ve güne katmer yedikten sonra başlıyor. Gece ise (Biz saat 23:00’te gittik oturacak yer için sıra bekledik) Cumba Künefe, künefe ve burma kadayıf soğuk süt, kaymak ve meyve ile servis ediliyor. Kaymak dediğimiz sütü kaynatıp üzerinden aldıkları doğal kaymak, kaşık kaşık yiyesiniz geliyor. Tatlı kısmında yanınızda götürmeniz gerekenleri ayrıca yazdım.

künefe

 

künefe tatlısı

 

IMG_5229

 

IMG_5232

 

IMG_5238

 

Kebabı tatlıyı yediniz, eski çarşıda Tahmis kahvesinde menengiç kahvesi içmeden gelmiyoruz tabiki.

tahmis kahvesi

4-Gezilecek yerler;

Bey mahallesini, Bakırcılar çarşısını, Bedestenleri, Kiliseleri, Camileri, Kaleyi, Emine Göğüş Mutfak Müzesi ve Zeugma müzesini mutlaka gezin derim.

bakırcılar çarşısı

Özellikle Emine Göğüş Mutfak Müzesi gezisi Nazlı için çok keyifli oldu, dev kazanları, bakır kaseleri ve eski zamanlarda buzdolabı yerine kullanılan tel dolaplar çok ilgisini çekti.

çocukla seyahat - Gaziantep
çocukla seyahat – Gaziantep

 

mutfak müzesi

 

mutfak müzesi 1

Kale ise Gaziantep’in şanlı tarihini ve niye Gazi ünvanını aldığını öğrenmek için harika bir yer. Nazlı tüm heykelleri tek tek anlattırdı, tüm yazıları okuttu bize.

kale1

 

kale2

 

kale3

 

kale4

5-Mutlaka alınacaklar;

Bu kısmı iki ana başlıkta toparlamak lazım, yiyecekler ve hediyelikler. Yiyecekler kısmında tatlı tabiki olmazsa olmazlardan onun dışında peynir ve fıstıkta mutlaka alın.

Hediyelik kısmı ise bakır, pirinç ve kutnu kumaşı mutlaka almak gerekenlerden.

Bunun dışında Eski çarşılarda ve pazarlarda biber, patlıcan, kabak, acur kuruluğu, pul biber, kuru zahter (çay için), kahvaltılık zahter, bulgur, simit (ince bulgur),  haspir (bir tür safran), yörenin kuru siyah ve sarı üzümü, tahinli helvalar, pestil, muska, tatlı sucuk ve Antepfıstığı, almadan geçemeyeceğiniz ürünlerden.

a-Baklava, havuç dilimi, şöbiyet

Madem Gaziantep’tesiniz dönünce konu komşu mutlaka sizden baklava bekler. Tatlı konusu şöyle, her tatlı için aslında farklı bir kaç adres var, siz mutlaka bunların hepsini tadın ama yanınızda götürmek için adres bence Koçak Baklava olsun. Bunun dışında Zeki İnal’da şöbiyet ya da İmam Çağdaş’ta havuç dilimi de mutlaka yiyin.

baklava

 

b-Fıstık

Gaziantep’ e gelinir de fıstık alınmadan olur mu? Olmaz. Fıstık için nacizate tavsiyem Görallar. Tatlıcılarda da iyi fıstık var ama benim tercihim Görallar. Buradan ağaçaltı, tuzlu fıstık mutlaka alın. Eğer evde tatlı yapıyorsanız dövülmüş iç almanızı da öneririm. Ayrıca harika muska sucuk ve kuru incirleri var, yerim var diyorsanız yarışlar kiloda onlardan atın torbaya. Nazlı fıstık hastası o yüzden tuzlu fıstık kısmını bia az fazla tuttukJ

c-Peynir

Ben tam bir peynir manyağı olduğumdan 3-4 kilo Antep peyniri aldım. Antep peynirinin özelliği tuzsuz olması, kibrit kutusu büyüklüğünde parçalardan oluşuyor. Keçi ya da koyun sütünden yapılan peyniri tüketmenin bir kaç yolu var. Taze taze tuzsuz tüketmek harika, ancak çok alıp saklayacaksanız bozulmaması için iki yöntem var. Birincisi derin dondurucuya koymak. Dörder beşer buzdolabı poşetlerine koyup derin dondurucuya koyduğunuz peynirleri yemeden bir gün önce çıkarıp yiyebilirsiniz. Diğer seçenek ise salamura yöntemi. Peynirleri salamura suyu hazırladığınız kavanozlara koyup çok uzun süre muhafaza edebilirsiniz.

d-Kutnu Kumaşı

Kutnu, 1600’lü yıllardan beri ipek ve pamuk kullanılarak dokunan ve içinde sentetik hiçbir madde bulunmadığından sıhhi bir kumaş türüdür.

Geçmişi çok eskilere dayanan kutnuculuk; dünyada basma sanatı yok iken, ipeğin çeşitli boyalara defalarca batırılarak, kendisine has renk ve motifler verilerek yapılan bir dokumadır. Kutnu kumaşı yapılırken şu aşamalardan geçer: Önce bobin halinde olan ip, söküm işlemine tabi tutularak çile haline getirilir. Söküm işlemi için yörede ‘devre’ adı verilen dört köşeli dolaplar kullanılır. Çözgü iplikleri çile haline geldikten sonra boyama işine geçilir. Yüz derecelik boya kazanlarında ipler boyayı emene kadar bekletilir. Kazandan çıkartılarak sıkılan iplikler kurutulduktan sonra dokuma sırasında kopmaması için mezekçilere gönderilerek düzeltilmesi ve kopukların ayrılması sağlanır. Daha sonra ‘taharlanan’ yani taraktan geçirilen ipler dokumaya hazır demektir.

kutnu

‘Mecidiye, hindiye, zencirli, kemha, darcı, sedefli, mekkavi, kürdiye, cütari, rehvancıoğlu, kırkalem, sultan, Osmaniye, mehtap mercan, sedyeli, çiçekli olmak üzere 60’tan fazla çeşidi olan kutnunun hakim rengi sarıdır. Altın rengindeki sarı, kumaşa renk vermekle kalmaz, doğal bir parlaklık sağlar. (gaziantep.gov.tr)

Biz mecidiye ve hindiyeyi sevdik ve aldık.

e-Bakır, pirinç

Gaziantep’te hala geleneksel yöntemlerle yapılan bakır işlemeciliğinin geçmişi 500 yıl öncesine dayanıyor. Tarihi bakırcılar çarşısı 8 sokak ve 280 civarı dükkandan oluşuyor.

bakır11

 

bakır12

Nazlı dükkanlardaki ürünlerin neredeyse tamamını tek tek inceledi. Dövülerek şekillendirilen bakırların yapılışını dikkatle izledi. Bakır bir kahve takımı bir yemek kasesi ya da el işi pirinç bir cezve almadan sakın dönmeyin.

havaalanı

Biz çok keyifli zaman geçirdik Gaziantep’te size de aynı keyifli tatiller dileklerimizle:)

Not:İlk gün bizi gezdiren Barbaros’a teşekkürlerimizle…