çocukla seyahat - amsterdam
Biradambirbebek Uçuyor,  çocukla seyahat

Biradambirbebekuçuyor: Amsterdam – Çocukla seyahat (Bölüm 1)

Bu senenin son seyahat noktasıydı Amsterdam #biradambirbebekuçuyor dizisinin. Az gecikti yazı ama nihayet başlayabildik. Çocukla seyahat için Amsterdam’a mı gidilir ne yapacak çocuk orada diyenler yazının sonunda pişman olacak:)

amsterdam kanal ağı
amsterdam kanal ağı

Dünyanın en güzel şehirlerinden birisi Amsterdam. Kanallar şehri Amsterdam. 17.yy da kazılmaya başlanan kanal ağı Unesco Dünya Miras Listesi’nde. Sadece kanallar mı peki. Hayır. Yok yok aslında Amsterdam’da her gidişimizde kaldığımız süre daha da uzuyor ama yine yetmiyor. O zaman başlayalım bakalım çocukla seyahat te Amsterdam durağına.

IMG_0324

Ulaşım

Hava alanından şehir merkezine NH trenleri ile ulaşmak hem ucuz hem hızlı hem de konforlu. Taksiye boşuna para vermenize gerek yok. Amsterdam çocukla seyahat te şehir içi ulaşımın en kolay olduğu yerlerden birisi. Hemen hemen her ana caddeden tramvay geçiyor ve hepsi merkez istasyondan kalkıyor. Bu ağa hakim olabilmek için bir harita GVB haritası elde edinin. Akıllı telefon kullanıyorsanız 9292 ve Amsterdam uygulamaları tavsiyem. Offline da çalışabilen uygulamalar ile haritaya çok kolay hakim oluyorsunuz. Eğer Waterland’e gitmeyecek iseniz otobüs kullanmanız hemen hemen gerekmiyor.

amsterdam tramvay ağı
amsterdam tramvay ağı

GVB için saatlik günlük bilet alabiliyorsunuz. Çocuk için günlük bilet 2,5 Eur bizim için ise günlük 7,5 Eur. Daha uzun süreli (2-3-7 günlük) alacak iseniz merkez istasyon karşısındaki GVB ofisinden alabilirsiniz.

Kanal turu yapabileceğiniz bir çok tokta var Amsterdam’da, çoğu merkez istasyon karşısında. Hop On Hop Off tekneler ise hemen hemen çoğu ana noktada durup kalkıyor. En ucuz kanal turu ise 1 saatlik merkez istasyon karşısından kalkanlarda. Bizim için 9 Eur ufaklıklar için ise 5 Eur.

 

Kuzey Denizi ve Waterland

Amsterdam’ı anlatmaya Kuzey’den başlayalım. Daha doğrusu Kuzey denizi kıyılarındaki minik kasabalardan desek daha doğru olur, yani Waterland.

waterland haritası
waterland haritası

Waterland, Amsterdam’ın kuzeyinde köylerden oluşuyor. Bunların en ünlüleri Broek in Waterland, Purmerend, Middenbeemster, Katwoude, Marken, Edam ve Kuzey denizi kıyısında Volendam ve Monnickendam.

çocukla seyahat- amsterdam
çocukla seyahat- amsterdam

Bunların her birisi benim için yaşanılası yerler, hepsi birbirinden harika. Köylere Amsterdam merkez istasyon arkasından kalkan otobüsler ile ulaşabiliyorsunuz. Otobüs biletleri 10 Eur ve 1 gün geçerli. Bir gün içinde istediğiniz köyde inip sonrakine geçebilirsiniz. Bunun için tavsiyem sabah bu geziye başlamanız. Eğer Amsterdam ‘da kalıyor ama akşam da köylerde yemek yiyip döneyim diyorsanız son noktanız Volendam olsun. Köylerin içinde en turistik yer olması dolayısıyla bir hayli yemek mekanı var. 2 tane de güzel otel mevcut Volendam’da. Biz 3 günü Volendam da geçirmiştik bir önceki seyahatte.

Peynir alacaksanız ve Amsterdam’a döneceksiniz buradan hiç taşımayın, Amsterdam’da marketlerde aynı fiyat hatta bazen daha da ucuz oluyor. Volendam için kesin yemek tavsiyem çiğ ringa ve wafflelar. Bir tavsiye da Volendam’da konaklayanlara. Sabah erken kalkın (muhtemelen sis olacak) dar sokaklarda bir sabah yürüyüşü yapıp öyle kahvaltı edin ve mutlaka fotoğraf makinanız yanınızda olsun.

IMG_7409 kopya

Gezilecek Yerler

Amsterdam’a çocukla seyahat ediyorsanız  gezilebilecek sayısız nokta var Amsterdam’da. Başlıcalarına yer vermeye çalışacağım bu yazıda.

Nemo ve OBA

Yıllık 500.000’den fazla ziyaretçi sayısı ile 5 katlı bir bilim merkezi burası. Çocukla seyahat te Amsterdam’daki mutlak uğrak noktalarından birisi olmalı Nemo. Merkez istasyona sırtınızı verip sol tarafa doğru yürüdüğünüz zaman 10 dakikada ulaşabilirsiniz Nemo’ya. 1923 yılına dayanıyor kurulumu. 1997 yılından beri ise ünlü İtalyan mimar Renzo Piano tarafından tasarlanmış harika binada hizmet veriyor.

Bilimin hemen hemen her konusu ile ilgili bir şey bulmak mümkün içeride. Ufaklık bir yana siz bile zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz.

Birinci ve beşinci katta atıştıracak bir şeyler var ama kısıtlı. Tavsiyem Nemo’yu doyasıya gezin dönüş yolunda tekrar merkez istasyona yürürken sağda Amsterdam Halk Kütüphanesi’ni namı değer OBA (Openbare Bibliotheek Amsterdam) yı göreceksiniz. Önce en üst katına çıkıp balıktan ete, sebzeden çorbaya harika bir ziyafet çekin ufaklıkla kendinize. Sonrasında bu harika binayı gezip kitapların arasında kaybolun. Her katında bulunan tasarım harikası koltuklara yayılıp kaptırın kendinizi kitapların büyülü dünyasına. En alt kat çocuklar için..Harika…

Biradambirbebekuçuyor: Amsterdam – Çocukla seyahat 1.Bölümün sonu