Boşanmış Ebevyenlere
Eğitici-Eğlenceli,  Gelişim,  Genel

Boşanmış Ebevyenler

Boşanma, çocuklar ve ailelerle yaptığım çalışmalarda en sık karşılaştığım danışmanlık konularındandır. Boşanma ile ilgili danışmanlık alma ihtyacı duyan çoğu ebeveynin aklında ortak bazı sorular vardır.

Bu soruların başında “çocuklar boşanmadan nasıl etkilenir?,” “Çocuğumun boşanmadan zarar görmemesi için nelere dikkat etmeliyim?,” “Boşanmanın çocuğumla olan ilişkimi kötü etkilememesi için ne yapmalıyım?” soruları gelir.

Bu soruların boşanma sürecindeki ya da boşanmış bir çok anne babanın da aklını kurcaladığını düşünerek , bu sorulara ve yapılan hatalara ve nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair bazı önemli noktaları sizlerle paylaşmak istiyorum.

  1. Çocuklar Boşanmadan Nasıl Etkilenir?

Boşanma, bir ailenin yaşayabileceği en önemli hayat değişikliklerinden bir tanesidir. Elbette yeni düzene alışmak hem yetişkinler, hem de çocuklar için zaman alacaktır. Ancak, bu sürecin çocuklar için ne kadar travmatik ve sancılı olacağı ebeveynlerin nasıl bir tavır sergileyeceği ile ilgilidir.

Boşanma sürecinde ve sonrasında ebevynlerin birbirleri ile kavga etmeye, retleşmeye devam etmesi çocukları çok derinden etkiler. Çoğu zaman, çocukların özgüvenini, okul ve arkadaş ilişkilerini ciddi şekilde sekteye uğratır.

Eğer ebevynler vakit kaybetmeden yeni ve huzurlu bir düzen kurabilirlerse çocuklar da bu duruma daha kolay adapte olurlar.

  1. Çocuğumun Boşanmadan Zarar Görmemesi İçin Nelere Dikkat Etmeliyim?

Çocuğunuzun boşanmadan zarar görmemesi için kaçınmanız gereken davranışların başında eski evliliğinize ve eski eşinize dair yaşadığınız öfkenin, hayal kırıklıklarının ebeveynliğinizi zehirlemesine izin vermemektir. Çünkü, boşandığınız kişi, ebeveyn ortağınız olarak hayatınızda var olmaya devam edecek.

Çocuğun annesi/babası onun hayatının diğer yarısı olduğunu kabul etmelisiniz. Diğer ebeveyni çocuğun hayatının dışında tutmaya çalışmamalısınız.

Boşandığınız ebeveyn size göre yetersiz bir anne/baba olabilir, sorumsuz olabilir, suçlu, boşanmadan sorumlu vb.. olabilir. Ancak onun en önemli vasfı çocuğunuzun annesi/babası olmaktır.

Unutmayın! Bir ebeveyn çocucuğun bir yarısı diğeri de, öteki yarısıdır. Çocuğun her ikisine de ihtiyacı vardır. Çocuk birini diğerine tercih etmek zorunda bırakılmamalıdır.

Boşanma sürecinde ve sonrasında bir çocuğun en çok ihtiyaç duyduğu şey anne ve babasının onun hayatındaki yerinin değişmeyeceği garantisidir.

Anne babası arasındaki kaosun ortasında kalan çocuklarda, en sık karşılaştığımız durumlardan bir tanesi çocuğun her iki ebeveyne de diğeri ile ilgili hayali hikayeler anlatarak ebeveynlerini birbirlerine karşı koruma çabası içine girmesidir. Bu çaba çocukların ruh sağlığı gelişimi açısından son derece sağlıksızdır.

Anne babalar bu durumu engellemek için çaba sarfetmeli, çocuğunuzu aranızdaki gerginliğin bir parçası haline getirmemelisiniz.

Çocuğunuzun hem annesi, hem de baba ile huzursuz olmadan,gerginlik yaşamadan, suçluluk hissetmeden ilişki içinde olmasını sağlamalısınız. 

  1. Boşanmanın Çocuğumla Olan İlişkimin Etkilememsi İçin Ne Yapmalıyım?

Diğer ebeveynle aranızda bir gerginlik yaratmaktan kaçınmak, olabilecek gerginlikleri önlemek için çaba harcamalısınız.

Anne babalar bazen çocuklarına kimin suçlu olduğunu ıspatlama hatasına düşerler. İnanın ki, bu çocuğunuzla aranızdaki ilişkiyi kendi elinizle yıpratmaktan başka bir işe yaramaz. Kısa vaadede çocuk bunu yapan ebeveyne daha yakın gibi görünse de uzun vaadede çocuğunuzla aranızda tamiri mümkün olmayacak güvensizlikler yaratmış olursunuz. Çocuğunuzu annesinin /babasının suçlu olduğuna inandırmak onun diğer yarısını yaralamaktır. Bu sizin çocuğunuzla olan ilişkinize bir fayda sağlamayacağı gibi, çocuğunuzun ruh sağlığının kötü etkilenmesine neden olacaktır. Bu nedenle bu tür olumsuz ve kırıcı davranışlardan uzak durmalısınız.

Çocuğunuzla ilişkinize olumlu katkı sağlamak için birkaç küçük öneri:

Çocuğunuzla birlikte yaşamayan bir ebeveyn iseniz;

  • Özellikle, ilk bir yıl içinde çocuğunuzla tutarlı ve güvenilir bir ilişki içinde olmalı, geleceğe dair ona güven vermelisiniz.
  • Çok mecbur kalmadıkça program değişiklikleri yapmamalısınız. Değişiklik yapmak zorunda kalırsanız çocuğunuzu ve diğer ebeveyni ani gelişen durumla ilgili bilgilendirmeli ve bunu en kısa sürede telafi etmelisiniz.
  • Çocuğunuzun okulunda iletişim bilgilerinizin bulunduğundan emin olun. Çocuğunuzla ilgili yazı vs. Size de iletilmesini isteyin. Çocuğunuzla İkinci bir ev hayatı düzeni oluşturmaya çalışın.

Çocukla birlikte yaşayan bir ebeveyn iseniz,

  • Diğer ebeveyni güncel olaylarla ilgili mutlaka bilgilendirin. (sınavdan en yüksek notu alması, maçı kazanmış olması, vb.) , varsa çocuğun sorunlarını (okulda kavga etmesi, arkadaşıyla küsmüş olması, vb..)

Paylaşmalısınız.

  • Diğer ebeveynin çocukla görüşmesini desteklemeli, çocuğun annesi/babası tarafından alınacağı saatte hazır olmasını sağlamalısınız.
  • Çocuğunuz diğer ebeveynle buluşacağı zaman, onu içinde en ufak bir şüphe kalmayacak şekilde güven ve huzur içinde göndermelisiniz.

Her iki tarafından da sadece çocuk için ve çocuğun çıkarları doğrultusunda davranması çocukla olan ilişkililerini besleyecek ve çocuğun boşanma sonrası hayata çok daha kolay ve mutlu bir şekilde adapte olmasını sağlayacaktır.

Mutlu bir çocukluk dileğimizle,

 

Seniha Naşit Gürçağ

Uzman Danışman Psikolog

ÇINAR DANISMANLIK

www.cinarpsikoterapi.com

telefon:  0216 330 94 98

cep:        0535 310 44 25