Genel

Bugün tüm dünya mor!17 Kasım yani bugün Dünya Prematüre Günü. Bir prematüre babası olarak bizim için çok daha önemli.

Her ne kadar insanın başına gelmeden anlamasa da prematürelik çok ciddi bir durum. Dünyada her 30 saniyede 1 bebek prematüre doğum sebebiyle ölüyor. Sıtma, ishal, aids gibi ölüm sebepleri arasında 0-5 yaş arası ölüm oranında prematüre ölümleri ilk sırada geliyor. İstatistiklere göre her yıl 150.000 bebek doğuyor Türkiye’de prematüre olarak. Bebeğin prematüre doğmasında bir çok etken var. 

Prematürk Koalisyonu Başkanı Doç. Dr. Nurullah Okumuş, Hayata Prematüre Başlayanlar-Türkiye Prematüre Raporu’nda verdiği bilgiye göre prematüre doğumlardaki artışın nedenlerini şöyle sıraladı:
“Erken (17 yaş altı) veya ileri yaşta (35 yaş üstü) gebe kalma, kısa aralarla gebe kalma, düşük sosyoekonomik düzey, yetersiz veya geç prenatal bakım, obezite veya yetersiz beslenme, sosyal ve ailevi desteğin azalması, enfeksiyonlar, hipertansiyon, dengesiz beslenme, çevresel kirleticilerdeki artış, sigara, alkol ve uyuşturucu madde kullanımındaki artış, diyabet, hareketsiz ve sedanter yaşam tarzı, genetik faktörler, çoğul gebeliklerdeki artış, tıbbi gerekçeler yerine elektif sezaryenlerdeki artış.”

Nurullah Okumuş, yüksek riskli gebeliklerde, kadınların hiçbir finansal kayıpları olmayacak şekilde, prematüre bebeği olan annelerin doğum sonrası kanuni hakkı olan 8 haftalık izin sürelerinin uzatılması gerektiğini de söyledi.

17 Kasım Dünya Prematüre Günü’nde prematürelikle ilgili farkındalık oluşturmak için İstanbul Boğaziçi Köprüsü’nün mor ışıkla aydınlatılacağını bildiren Okumuş, “Bunun için Boğaziçi Köprüsü 16-17 Kasım akşamları sadece prematüre bebeklerin simgesi mor ışıkla aydınlatılacak” dedi. Dünyada prematüreliğe dikkat çekmek için New York’taki Empire State binasının mor ışıklandırılması gibi buna benzer bir çok hareket var.

Yazıyı okuyup çok olumsuz düşüncelere kapılmayın. Biz neden prematüre doğacağız diye baya kafa patlatmıştık zamanında, hatta biradambirbebek.com’un çıkış nedenlerinin başında geliyor hastanede edindiğim bilgileri bir blogta paylaşma düşüncesi. Ama bunun nedenini ile vakit kaybetmektense enerjinizi miniğe vermek çok daha doğru. Doğru bakım ile çok kısa sürede normal doğmuş bebeklerin büyüme ortalamalarını yakalayabiliyorsunuz. Biz 6. ayda yaşıtlarının önüne geçmiştik.

Tüm bebeklere sağlıklı uzun ömürler dileğiyle.

Son ayları sorunlu geçen hamileliğimiz, hamileliğin son 1,5 ayını hastanede geçirmemiz ve 34 haftalık 2240 gr olarak kucağımıza aldığımız küçük mucizemiz Nazlı’mız. Bu süreçte çok okudum bir çok konu araştırdım, baktım ki etrafta herşey annelere, babalara o kadar az şey varki. Ve biradambirbebek.com ‘u açmaya karar verdim. Bu bir blog, internet camiasındaki ilk ve tek bir baba tarafından açılmış blog değil ancak bir günlükten ziyade çok fazla doğru bilgi de içermesine çalıştığım bir blog. İstiyorum ki bu babalar için bir rehber olsun. Hislerimizi ve bilgilerimizi paylaşalım. Her şey anneler için etrafta, burası sadece babalar için. Dedik ya burası baba blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.