Basında Biz,  Genel,  Haberler,  Son Eklenenler

Bugünkü Sabah Gazetesi

Bugün ailecek Sabah gazetesindeyiz:) Haber aynen aşağıdaki gibidir, işte bu da orjinal linki.

‘Biz de bebeğin altını değiştiririz’ sözüyle finalde

“Kızının prematüre doğma riski nedeniyle 40 gün hastanede kalan Cesur Doruk, babalara yol göstermek için blog açtı. Altın Örümcek Yarışması’nda finale yükselen blog, halk tarafından ‘favori’ seçildi.
9’uncu Altın Örümcek Yarışması’nda finale kalan 35 blog arasında en çok dikkat çekeni; eski finans müdürü ve genç bir baba olan Cesur Doruk’un açtığı “biradambirbebek. com” oldu. Cesur Doruk‘un babalara ilişkin bir internet sitesi kurma fikri, eşi İrem’in hamileliğinin 30’uncu haftasında hastaneye yatması üzerine ortaya çıktı. Kızının prematüre doğma riski nedeniyle 40 gün hastanede kalan Cesur Doruk, o dönemde bebeklere ilişkin çok sayıda kitap ve dergi okudu.
BABALIK ANLAYIŞI DEĞİŞTİ’
“Sürekli araştırmalar yapıyordum. ‘Erken doğum nedir, kanamalar neden olur, doğumdan sonra neler yapılmalı’ sorularına yanıtlar aradım” diyen Doruk, bu yayınların çoğunlukla annelere yönelik olduğunu fark etti. Bunun üzerine hastanede 40 gün boyunca yaşadıklarını an be an internet sitesinde paylaştı. Doruk çifti kızları Nazlı’yı, 11 Mart 2009’da kucaklarına alırlarken; baba Cesur da blogunu doğum sonrasında daha da aktif yazmaya başladı. Geçen yıl blog ödüllerinde üçüncü olduktan sonra sitenin daha fazla ziyaret edildiğini dile getiren Doruk, “Ben ‘Bugün şunu yedik, yarın bunu yiyeceğiz. Parkı gezdik’ diye yazmıyorum. Prematüre bebeklerin nasıl beslendiğine, uyku düzenlerinin nasıl olduğuna ilişkin bilgiler veriyorum. Bunları araştırıp babalara yol göstermeye çalıştım” diye anlattı. Türkiye’deki “babalık” anlayışının değiştiğini vurgulayan Doruk, “Biliyorum ki kızımla ilişkim, babamın benimle kurduğundan çok farklı olacak” diye konuştu. “Bence bebekle ilgilenmek babanın içinden gelmelidir. İşin en önemli noktası bu” diyen Cesur Doruk, şöyle devam etti: “Kızımın altını isteyerek değiştirdim, yıkadım. Hepsi çok kolay. Niye abartıyorlar bilmiyorum? Baba olmak çok zevkli. Zorluk olarak algılamıyorsunuz. Finans yöneticiliği yaptığımda ay sonlarında maaş alıp harcıyordum. Oysa ki kızım ‘babam’ diye boynuma sarılınca dünyalar benim oluyor.”

 

Siteye girenlerin çoğu kadın
İnternet sitesinin günde en az 250 kişi tarafından tıklandığını söyleyen Doruk, “Ben babalara yönelik site açmak istedim. Ancak yine de girenlerin yüzde 70- 75’i kadın oldu. İnternetten yayımladığım bir de baba dergisi var. Ayda bin 200 kişi indiriyor. Bebek dergisi için iyi bir rakam. ‘Altın Örümcek’te finale kalmak güzel ama daha önemli olan kurumsal blogların arasında olmaktı” dedi. Doruk’un blogu, aynı zamanda “halkın favorisi” de seçildi. Altın Örümcek Yarışması, haziranda sonuçlanacak.

Kızının prematüre doğma riski nedeniyle 40 gün hastanede kalan Cesur Doruk, babalara yol göstermek için blog açtı. Altın Örümcek Yarışması’nda finale yükselen blog, halk tarafından ‘favori’ seçildi9’uncu Altın Örümcek Yarışması’nda finale kalan 35 blog arasında en çok dikkat çekeni; eski finans müdürü ve genç bir baba olan Cesur Doruk’un açtığı “biradambirbebek. com” oldu. Cesur Doruk’un babalara ilişkin bir internet sitesi kurma fikri, eşi İrem’in hamileliğinin 30’uncu haftasında hastaneye yatması üzerine ortaya çıktı. Kızının prematüre doğma riski nedeniyle 40 gün hastanede kalan Cesur Doruk, o dönemde bebeklere ilişkin çok sayıda kitap ve dergi okudu.
‘BABALIK ANLAYIŞI DEĞİŞTİ’ “Sürekli araştırmalar yapıyordum. ‘Erken doğum nedir, kanamalar neden olur, doğumdan sonra neler yapılmalı’ sorularına yanıtlar aradım” diyen Doruk, bu yayınların çoğunlukla annelere yönelik olduğunu fark etti. Bunun üzerine hastanede 40 gün boyunca yaşadıklarını an be an internet sitesinde paylaştı. Doruk çifti kızları Nazlı’yı, 11 Mart 2009’da kucaklarına alırlarken; baba Cesur da blogunu doğum sonrasında daha da aktif yazmaya başladı. Geçen yıl blog ödüllerinde üçüncü olduktan sonra sitenin daha fazla ziyaret edildiğini dile getiren Doruk, “Ben ‘Bugün şunu yedik, yarın bunu yiyeceğiz. Parkı gezdik’ diye yazmıyorum. Prematüre bebeklerin nasıl beslendiğine, uyku düzenlerinin nasıl olduğuna ilişkin bilgiler veriyorum. Bunları araştırıp babalara yol göstermeye çalıştım” diye anlattı. Türkiye’deki “babalık” anlayışının değiştiğini vurgulayan Doruk, “Biliyorum ki kızımla ilişkim, babamın benimle kurduğundan çok farklı olacak” diye konuştu. “Bence bebekle ilgilenmek babanın içinden gelmelidir. İşin en önemli noktası bu” diyen Cesur Doruk, şöyle devam etti: “Kızımın altını isteyerek değiştirdim, yıkadım. Hepsi çok kolay. Niye abartıyorlar bilmiyorum? Baba olmak çok zevkli. Zorluk olarak algılamıyorsunuz. Finans yöneticiliği yaptığımda ay sonlarında maaş alıp harcıyordum. Oysa ki kızım ‘babam’ diye boynuma sarılınca dünyalar benim oluyor.”
Siteye girenlerin çoğu kadınİnternet sitesinin günde en az 250 kişi tarafından tıklandığını söyleyen Doruk, “Ben babalara yönelik site açmak istedim. Ancak yine de girenlerin yüzde 70- 75’i kadın oldu. İnternetten yayımladığım bir de baba dergisi var. Ayda bin 200 kişi indiriyor. Bebek dergisi için iyi bir rakam. ‘Altın Örümcek’te finale kalmak güzel ama daha önemli olan kurumsal blogların arasında olmaktı” dedi. Doruk’un blogu, aynı zamanda “halkın favorisi” de seçildi. Altın Örümcek Yarışması, haziranda sonuçlanacak.”

Son ayları sorunlu geçen hamileliğimiz, hamileliğin son 1,5 ayını hastanede geçirmemiz ve 34 haftalık 2240 gr olarak kucağımıza aldığımız küçük mucizemiz Nazlı’mız. Bu süreçte çok okudum bir çok konu araştırdım, baktım ki etrafta herşey annelere, babalara o kadar az şey varki. Ve biradambirbebek.com ‘u açmaya karar verdim. Bu bir blog, internet camiasındaki ilk ve tek bir baba tarafından açılmış blog değil ancak bir günlükten ziyade çok fazla doğru bilgi de içermesine çalıştığım bir blog. İstiyorum ki bu babalar için bir rehber olsun. Hislerimizi ve bilgilerimizi paylaşalım. Her şey anneler için etrafta, burası sadece babalar için. Dedik ya burası baba blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.