çalışan anne çocuk ilişkisi
Bebek Bakım,  Gelişim,  Genel,  Konuk Yazarlar

Çalışan anne ve çocuk ilişkisi

Günümüz hayat koşullarında kadınların da çalışmak durumunda kaldığı bir gerçektir. Eşler daha rahat ekonomik koşullara sahip olabilmek için birlikte çalışıp aile ekonomisine katkı sağlamaktadırlar. Hal böyle iken çocuk dünyaya geldiğinde kim tarafından, nasıl bakılacağı konusu ciddi bir sorun teşkil eder. Çalışan anne ve çocuk ilişkisi

Çocukla İletişim Ne Zaman Başlar?

Anne çocuk iletişimi anne karnındayken başlar. Çocuk annenin ruhsal durumundan etkilenir, yediklerinden etkilenir, içtiklerinden etkilenir. Hatta son zamanlarda klasik müzik anne karnındaki çocuğa dinlettirilmektedir. Çocuk doğduktan sonra da anne ile olan iletişimi, ilişkisi güven ile doğru orantılı olarak devam eder. Çocuk anneyle ne kadar iletişim halinde ise kendini o kadar güvende hisseder. Anneden ayrı kaldığı birkaç saat çocuğu sıkıntıya sokar ve güvensizlik duyar. Çocuk için kendisi ve annesi vardır. Sonraki yaşlarda diğer kişileri hayatına ekler. Diğer yandan annenin sıcaklığı, şefkati, çocukla olan ilişkisinin sıcaklığı, çocuğun gelişimi için çok çok önemlidir.

Çalışan anne ve çocuk ilişkisi : İşe Dönme Zamanı

Annenin işe dönme zamanı geldiğinde, çocuk bakıcı, kreş veya büyükanne tarafından bakılacağı dönem gelmiş demektir. İlk zamanlarda anne için de çocuğunu bırakıp gitmek zor olmaktadır. Çocuk, kendisine bakan kişi ile yine anneyle olduğu gibi ikili bir ilişki kurar. Bu süreçte bakıcının çok sık değişmemesi önemlidir. Çünkü çocuğa bakacak kişi ile arasında kurulan bu güven duygusu çocuk için çok önemlidir. Çünkü çocuk, güvendiği, alıştığı kişiyi görmek ister.

çalışan anne çocuk ilişkisi
çalışan anne çocuk ilişkisi

Bu süreçte çocuğa durumu anlatabilmek önemlidir. Çünkü biliyoruz ki biz çocukları küçüktür anlamaz diye tanımlasak da aslında onlar her şeyi hisseder ve anlarlar. O yüzden durumu tüm çıplaklığıyla çocuğa uygun bir dille anlatmak gerekir. Çocuk, annesi bırakıp gittiği için içten içe kızabilir, üzülebilir. Doğru iletişim kurulduğunda çocuk bunu anlayabilir.

Çocuğun başkası tarafından bakılmasından ziyade onu etkileyecek daha önemli bir nokta da anne babanın ilişkisidir. Anne ve baba birbirleriyle ve çocukla ne kadar kaliteli ilişki kurarsa çocuk için o kadar faydalı olacaktır. Anne çocuk ilişkisinde, annenin çalışması sürecinde, baba çocukla ilgilenebilir ve anneye ev işlerinde yardımcı olabilir. Böylece işte yorulan annenin evdeki yükü biraz daha hafiflemiş olur ve evdeki zamanının bir kısmını çocukla nitelikli zaman geçirmeye harcayabilir. Çünkü bütün gün anneden ayrı kalan çocuk onu görünce sürekli ilgi ister, iletişim kurmak ister. Çocukla iletişimin en önemli unsuru onunla oyun oynamak, dokunsal iletişim kurup, sarılıp öpmektir. Anne babadan gerekli ilgiyi görmeyen çocuklar çok sık hasta olabiliyorlar, gelişimleri de daha yavaş olabiliyor.