beslenmede balık
Beslenme,  Genel

Çocuk beslenmesinde balığın rolü

Üç tarafı denizler ile çevrili ülkemizde balık açısından oldukça şanslı olsak ta balık beslenmede maalesef gerektiği kadar hayatımızda değil. Kişi başı yıllık balık tüketimi denize kıyısı olan ülkelerin çok altında, hal böyle olunca doğal olarak miniklere de balığı az yediriyoruz.

D vitamini, fosfor, kalsiyum ve protein kaynağı bu besin içerdiği Omega 3 ile de çocukların gelişiminde çok önemli bir rol üstleniyor.

 

Ne zaman yedirmeye başlanır?

Ufaklıklarda genellikle balığa başlama 12. Aydan itibaren oluyor. Allerjik bir besin olduğundan mutlaka balık yedirmeye başlamadan önce doktorunuza danışmayın sakın ihmal etmeyin.

 

Balık seçimi

Alacağınız balığın taze olması en önemlisi, kültür balığı da özellikle ufaklığa yedirirken çok tercih etmemenizi tavsiye ederiz. İlk başlarda tadı çok güçlü olmayan az yağlı genellikle beyaz etli balıklar ile başlamak alışma dönemini kolay geçirmenizi sağlar. Dip balıkları ise daha fazla ağır metal yüklü olabileceğinden çocuk beslenmesinde çok tercih edilmemelidir.

 

Nasıl pişirmeli?

Balık ne kadar fazla pişerse içindeki besin değeri de o kadar azalır, bu sebeple balığın cinsine göre pişirme derecesini iyi ayarlamalısınız. Ne çok pişmeli ne de çiğ kalmalı. Ufaklıklar için en temiz ve yararlı pişirme şekli az suda ya da buharda pişirmedir. Aman kılçıklara dikkat edin.

 

Karides, Midye gibi kabuklular?

Kabuklu deniz ürünleri aşırı alerjen gıdalardır bu sebeple ufaklığa yedirmeden önce mutlaka ama mutlaka doktorunuza danışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.