Genel

Çocuk sahibi olmak için 5 beslenme önerisi!

Düzenli ve sağlıklı beslenme tabiî ki hayatın her evresinde önemli, ancak hamilelik öncesi ve hamilelik döneminde hem erkeğin ham kadının beslenmelerine daha dikkat etmeleri uzmanlar tarafından öneriliyor. Yanlış beslenme düzeni ve alışkanlıklar bebek sahibi olmayı güçleştirebiliyor.

 

Beslenme düzeni

Doğru beslenme hayatın her evresinde olduğu gibi hamilelik öncesi ve hamilelik döneminde de çok önemli. Yetersiz ve dengesiz beslenme alışkanlığı bebeğin gelişmesini olumsuz etkileyebiliyor. Bu şekilde beslenen kişilerde doğru beslenme alışkanlığının kazanılması biraz zaman alabiliyor. Bu sebeple hamilelikten önce düzenli ve sağlıklı beslenme alışkanlığının edinilmesi gerekiyor.

 

Sigara / Alkol

Sigara içen kadınların yumurtalık fonksiyonlarında olumsuzluklar görülüyor. Buna bağlı olarak erken doğum ve düşük riski artıyor. Hatta yapılan çalışmalarda sigaranın az sayıda yumurta ve embriyo oluşmasına neden olduğu, buna bağlı olarak ta gebelik şansının azaldığı saptanmış. Ayrıca yapılan araştırmalarda günde bir paket sigara içenlerin menopozu üç yıl, iki paket içenlerin ise beş yıl öne çekiliyor.

Aşırı alkol ise kadınlarda hamile kalma şansını azaltıyor. Erkeklerde ise aşırı alkol tüketiminin yapılan araştırmalarda sperm sayısı ve kalitesini azalttığı ortaya çıkmış.

 

Zayıflık / Şişmanlık

Yapılan araştırmalar aşırı kilo ya da aşırı zayıflığın kadında yumurta fonksiyonlarını erkekte ise sperm sayısını olumsuz etkilediği saptanmış.

Özellikle kadınlarda şişmanlık vücuttaki insülin miktarını arttırarak yumurtlamaya engel olan erkeklik hormonunun daha fazla salgılanmasına neden oluyor.

Hamilelik sırasında alınan kilo da çok önemli. Doktorlar tüm hamilelik boyunca anne adayının ideal kilosundan en fazla 10-12 kilo daha fazla almasını öneriyor.

 

Protein ve yağlar

Hem hayvansal hem bitkisel proteinleri dengeli olarak kullanmak gerekiyor. Bunun için doktorunuzun yemek konusundaki önerilerine kulak verin. Kadınlarda yağ oranını normalde %20-%25 aralığında olmalıdır. Beslenme dengesizliği buna bağlı aşırı yağlanma yada zayıflık yumurtlama bozukluklarına sebep olabiliyor.

 

Vitamin ve diğer ilaçlar

Gerek hamilelik öncesi yumurtlamayı uyarıcı ilaçlar gerekse hamilelik döneminde alınması gereken vitaminler var. Ama bunların mutlaka doktor tavsiyesi ile alınması gerekiyor. Aman doktorunuza danışmadan hamile kalmayı kolaylaştırıcı diye satılan ilaçları almamaya özen gösterin.

Son ayları sorunlu geçen hamileliğimiz, hamileliğin son 1,5 ayını hastanede geçirmemiz ve 34 haftalık 2240 gr olarak kucağımıza aldığımız küçük mucizemiz Nazlı’mız. Bu süreçte çok okudum bir çok konu araştırdım, baktım ki etrafta herşey annelere, babalara o kadar az şey varki. Ve biradambirbebek.com ‘u açmaya karar verdim. Bu bir blog, internet camiasındaki ilk ve tek bir baba tarafından açılmış blog değil ancak bir günlükten ziyade çok fazla doğru bilgi de içermesine çalıştığım bir blog. İstiyorum ki bu babalar için bir rehber olsun. Hislerimizi ve bilgilerimizi paylaşalım. Her şey anneler için etrafta, burası sadece babalar için. Dedik ya burası baba blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.