çocuklarda zeka gelişimi
baba,  Bebek Bakım,  Eğitici-Eğlenceli,  Gelişim,  Genel,  Konuk Yazarlar,  Sağlık

Çocuklarda zeka gelişimi

ABD’nin Kuzey Carolina Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmaya göre babalardan çocuklara aktarılan genler, anneye göre daha baskın oluyor. DNA’lar her ne kadar anne ve babadan eşit sayıda alınıyor olsa da sağlık açısından babanın rolü daha etken oluyor. Bu konuda baba bebek üzerinde büyük bir etkendir. Çocuklarda zeka gelişimi anne karnında başlıyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki bebeğin zeka gelişimi ilk 3 ay boyunca anne karnında başlıyor. Zeka haricinde ki diğer hücreler doğum sonrasında da ilk yıl boyunca gelişimini sürdürmeye devam eder.

Çocuklarda zeka gelişimi için Anne Sütü büyük bir etkendir

Çocuğun anne karnında zeka gelişimini doğru şekilde tamamlayabilmesi için yeterli miktarda anne sütü alması gerekmektedir. Yeteri miktarda anne sütü alan çocuklarda demir eksikliği görülmediği için zihinsel gelişimi doğru şekilde tamamlanmış olur. Ancak bazı durumlarda anne sütü yeterli gelmeyebiliyor. Bu durumlarda ise anne mevsim yeşilleri olarak; pekmez, fasulye ve fındık gibi beyin gelişimi olumlu yönde etkileyecek olan besinler düzenli bir şekilde tüketilmelidir.

Ayrıca çocuk yalnızca anne karnında iken değil, çocuk doğduktan sonra da bir süre anne sütü ile beslenir ise, çocuğun zeka gelişiminin olumlu şekilde ilerleyeceği bilinen bir gerçektir. Anne ve babanın çocuğa olan bağlılığı da zeka gelişimini olumlu veya olumsuz yönde etkiler.

Çocuğun Gelişimi 5 Yaşına Kadar Devam Eder

Çocukların zihinsel gelişimi 5 yaşına kadar gelişir çünkü zekanın yaklaşık % 80’i bu yaşa kadar şekillenir. Bu gelişmede zihinsel-anatomik yapılar, beceriler ve sosyal özellikler çocuğun gelişmesinde önemli rol oynar. Okul öncesi gelişimini bu dönem boyunca tamamlar.

 

En Önemli Etken Anne Ve Babadan Gelen Genetik Miras

Anne ve babanın genleri ve kalıtımı belirleyen tüm özellikleri doğrudan çocuğa geçer. Ayrıca çevrenin de önemli bir etkisi vardır. Kişilik yapısı, sosyo-psikolojik çevre, güdüler ve dil yeteneği çocukla kurulan duygusal etkileşim ve beslenme gibi durumlarda zeka gelişimini büyük oranda etkiler.

Zeka Geni Çocuğa Kimden Geçer

Merak edilen konulardan birisi olan bu konu hakkında kesin bir bilgi mevcut olmamak ile birlikte anne veya babadan geçebilir. Çocuğun zeki bir birey olması; anne ve babadan alacağı sağlıklı DNA yapısı ile alakalı bir durumdur. Zeki olan çocuklarda utangaçlık ve çevre ile olan uyumsuzluk gibi durumlar gözlemlenebilir. Ancak bu durum; zeki olan çocukların yaşamlarında, okul hayatı ve iş yaşamında daha başarılı ve daha çok sevilen birey olmasını sağlamaktadır.

Çocuklarda zeka gelişimi için

          Zeka gelişimi için sağlıklı ve düzeni beslenme şarttır. Özellikle ilk çocukluk dönemleri çok önemlidir. Ayrıca zeka geliştiren oyunlar da çocuğun zekasında oldukça önemli rol oynar. Bu konuda çocuğun bilgisayar ve tablet yerine zekasını geliştirecek puzzle gibi oyuncaklar ile oynaması çocuğun zeka gelişimi için olumlu olacaktır. Ayrıca çocuğun zeka gelişimini geliştirmek için çocuğun yaşına uygun fiziksel aktivitelerde bulunmak gerekir.