Çocukla seyahat Barcelona
baba,  Biradambirbebek Uçuyor,  seyahat

Çocukla Barselona seyahati

Uzun zaman olmuş yazmayalı ama bundan sonra bu kadar uzun ara olmayacak yazılar arasında söz:) Biriken yazıları tek tek yazmaya başladım ilk yazı çocukla Barselona. Giderken çok merak ettiğim ama açıkçası çokta etkilenmediğim bir şehir Barcelona (Madrid seyahati sonrası daha da pekişti bu düşüncem hatta).

Çocukla Barselona seyahati

Transfer ve Otel

Takip edenler bilir eğer çok aşırı fiyat çıkmıyor ya da tek trenle otele varılamıyorsa benim tercihim her zaman çocukla yurt dışı seyahatlerde Havaalanı-Otel transferini taksi ile çözmek. Barcelona’da da böyle yaptık. Tavsiyem Catalonia meydanı ya da meydanın kuzey kısmında bir otel bulmanız. Biz Regina’da kalmıştık. Güney kısım daha kalabalık ve çocukla akşam otele dönmek için çokta rahat değil.

Çocukla seyahat Barcelona
Çocukla Barselona

Şehir

Barcalona her zaman kalabalık caddeleri güzel yemekleri ve özellikle çoğu gotik bölgede olmak üzere harika mimari yapıları ile görülmesi gereken bir şehir. Benim sevmediğim tarafı aşırı kalabalık ve kaotik oluşuydu. O yüzden İspanya deyince tercihim Madrid. Şöyle yazılar okuyabilirsiniz yok Barcelona İstanbul, Madrid Ankara, gibi. Alakası yok. Neyse Madrid aşkını depreştirip Barcelona yazısını gölgelemeyelim şimdi:)

Şehrin en ünlü caddesi yukarıda Catalonia meydanı deniz kenarında ise Colomb meydanı arasında kalan La Rambla. Burası sürekli kalabalık bir cadde. Benim gibi market gezme merakınız varsa cadde üzerinde büyük bir Carrefour var. Yukarıdan aşağıya denize doğru yürürken solda gotik mahalle sağda açık pazar yeri ve taze deniz ürünleri yiyebileceğiniz ünlü La Bucheria var. Burada taptaze kabuklular çeşit çeşit tapaslar yiyebilirsiniz. Şehrin deniz kenarı yeni yeni hareketlendirilmeye çalışılıyor aslında. Eskiden zenginler şehrin daha yüksek kuzey kısmına yerleşirmiş. Bu yüzden lüks malikaneler en pahalı sağlık yatırımları ve özel okullar kuzeyde. Deniz kenarı o kadar değersiz bir arazi ki düşünün olimpiyat köyü oraya yapılmış.

Biz yurtdışı gezilerinde metro, tramvay otobüsü çok kullanıyoruz. Ama Barcelona’da hem otelin güzel konumu hem de şehrin aşırı kalabalık olmasından dolayı Hop on Hop Off otobüslerini deneyelim dedik ve çok memnun kaldık. Sistem her yerdeki ile aynı. Biletinizi aldıktan sonra bilet süresi boyunca (24 saat) Hop On Hop Off otobüslerine ait istediğiniz durakta iniyor sonra istediğiniz zaman tekrar binebiliyorsunuz, ve bilet süresi boyunca indi bindi sayınız yok.

Gezilecek yerler

Malum Barcelona demek biraz da Antoni Gaudi demek. Mimari açıdan Gaudi olmazsa Barcelona olmazmış diyesi geliyor gezerken bazen insanın. Şehrin çeşitli yerlerinde tamamlanmış-tamamlanmamış birçok Gaudi eseri var. Bunlardan en görmek gerekenleri hangileri derseniz;

La Sagrada Familia: Yapımına 1882 yılında başlanan ve halende bitmeyen (turistik açıdan bitmemesi de isteniyor hissine kapılıyor bazen insan:) Gaudinin en önemli eseri. KiliseHz. İsa’yı ve Hz. Meryem’i, 12 havariyi ve 4 incil yazarını temsil eden 18 kuleden oluşuyor. Gaudi ölmeden sadece Hz. İsa’yı temsil eden kuleyi tamamlayabilmiş. Kilisenin Gaudinin 100.ölüm yıldönümü olan 2026’da tamamlanması planlanıyor ki bence yalan:))

Çocukla Barselona
Çocukla Barselona

Park Güell: Bence Alice Harikalar diyarı, çocuk için ilk gidilmesi gereken yer bence Barcelona’da. Ejderha çeşmesi renkli mozaikleri harika yürüyüş parkurları ile en az yarım gün ayrılması gereken bir yer Park Güell. Park Güell çocukla Barselona seyahati için harika bir yer.

Casa Battlo:Battlo ailesi sahibi olduğu binayı Gaudi’ye tekrar restore ettirir ve günümüzde “Kemik ev” diye anılan Casa Battlo ortaya çıkar. Benim için Gaudi’nin Barselona’daki en güzel yapısı.

Yeme içme

Sayısız uygulamada sayısız restoran var Barselona’da deneyebileceğiniz. Vaktiniz, bütçeniz ve bulunduğunuz lokasyona göre deneyebildiğiniz kadarını deneyin derim ben. Ben tapasçıyım, o yüzden tapas ağırlıklı restoranları gezdim. Turistlerden ziyade yerel katalan halkın tercih ettiği mekanlar öncelikli adresimdi. Catalana Cerveceria, Ciudad Condal sıkça yediğim yerler.

Harika tapaslar
Harika tapaslar

Öğlen saatleri için La Bucheria ideal. Burada farklı mekanları deneyebilirsiniz. Bir de vazgeçilmez Churros var, bunun için tavsiye edeceğim mekan gotik tarafta sokak arasındaki 1947’den kalma Granja La Pallaresa.

Dolu dolu 5 gün geçirdik Barselona’da. Kısa özet geç derseniz;

Bol bol yemek yiyin.

Bul karayı al parayı oyunlarından uzak durun, çarparlar.

Gotik mahallede gece geç saatlerde gezmeyin.

Pasaportunuzu soran sivil şahıslara sakın cüzdanınızı göstermeyin.