baba,  Biradambirbebek Uçuyor,  çocukla seyahat,  Genel

Biradambirbebek Uçuyor: Roma- çocukla seyahat

Yorucu geçen bir yaz dönemini ailecek bir tatil ile bitirmek istedik ve bunun için Roma’yı seçtik. Çocukla seyahat kapsamında Uçur Beni Pegasus dedik ve Pegasus Havayollarının Sabiha Gökçen-Fuimicino seferi ile keyifli bir iki saat sonrası Roma’ya vardık.

çocukla seyahat - Roma
çocukla seyahat – Roma

Ulaşım

Çocukla seyahat te ulaşım önemli.Fuimicino hava alanı Roma’ya yaklaşık yarım saat mesafede deniz kenarında bulunuyor. Hava alanından şehir merkezine gitmek için bir kaç seçeneğiniz var.

çocukla seyahat - Roma
çocukla seyahat – Roma

Birincisi Leonardo Exspress, tren her yarım saatte bir kalkıyor ve bilet ücreti 14 Eur. Tren hava alanından kalkıyor ve hiç bir yerde durmadan merkez istasyon olan Termini’de duruyor. Terminiden gideceğiniz yere otobüs, metro ya da taksi seçeneklerini kullanabilirsiniz. Ama çocukla seyahat ediyorsanız Termini ye çok bulaşmayın derim.

İkinci seçenek her 15 dakikada bir kalkan FR1 treni, Trastevere, Ostiense, Tuscolana ve Tiburtina istasyonlarında duran tren Termini’de durmuyor.

Üçüncü seçenek Terravision otobüsü ya da Sitbus Shuttle’lar. Terravision 4Eur, Shuttle’lar ise 6Eur.Yolculuk 1 saat 30 dakika kadar sürüyor.

leonardo express
leonardo express

Son seçenek ise taksi. Taksilerde sabit ücret uygulaması var. Fuimicino’dan Roma merkezde nereye gitmek isterseniz gidin 48Eur yapıyor. Eğer çocukla seyahat ediyorsanız en mantıklısı bizim yaptığımız gibi taksiyi kullanmak. Taksiyi şehir içinde de kullanabilirsiniz. Açılış ücreti 3Eur taksilerde ve 2-3 km’lik yolculuk yaklaşık 10 eur tutuyor.

Şehir içinde kullanmak için ise büyük otobüs duraklarında olan makinalardan günlük ya da 4 günlük biletleri alabilirsiniz. Roma merkez çok küçük ve kompakt, aslında tüm gezilecek yerleri yürüyerek gezmeniz gayet kolay ancak işin içinde çocuk var ise otobüs bileti alıp bir durak bile yürümeden noktalara gitmek bazen daha mantıklı oluyor.

Roma Taxi
Roma Taxi

Ulaşımda zorluk yaşamamak ve aradığınız yeri kolayca bulmak için havaalanından ya da otelden mutlaka bir Roma haritası alın. Ayrıca internet gerektirmeyen GPS üzerinden çalışan akıllı telefon uygulamalarını mutlaka telefonunuza gitmeden yükleyin. Ben yurtdışı seyahatlerinde tüm şehri bu uygulamalar ile geziyorum.

Yemek

Çocukla seyahat te yemek en önemli başlıklardan. Makarna, Pizza seviyorsanız tabi Roma bir cennet. Çoğu internet sitesinde yer alan “Turistik” yemek yerlerine tabiki bakın. Ama daha yerel tadlar arıyorum derseniz biraz yabancı blog ve site karıştırmadan gitmeyin derim ben.

Önerilerim;

Dar Poetta

Roma’da kesinlikle yediğim en güzel pizza. İnce kıtır hamur seviyorsanız mükemmel. Yer Trastevere’nin ara sokaklarının birinde. Haritanıza yerini işaretlerseniz bulması gayet kolay.

çocukla seyahat - Roma
çocukla seyahat – Roma

darpoetta1

Enoteca Corsi

Pizza makarna bir yana İtalya’nın yerel yemeklerinin tadına bakmak istiyorum derseniz 1935 yılından beri açık olan bu aile işletmesi harika bir yer. Sadece Cuma ve Cumartesi akşam yemeği için açık, onun dışındaki günlerde sadece öğle yemeği var. İçerisi şarap cenneti adeta, sayısız şarap bulmak ve almak mümkün. Ama yemekle tavsiyem ev yapımı kendi şaraplarını içmeniz. Enoteca Corsi, Pantheon’a çok yakın. (3 dakika yürüme mesafesi)…Ha biz burada yine bir makarna yemeyi ihmal etmedik tabi:))

chianti corsi

enoteca corsi
enoteca corsi
enoteca corsi
enoteca corsi
chianti corsi
chianti corsi

Pastificio

Via Del Corso üzerinden Via Della Croce sapıp İspanyol merdivenlerine gelmeden sağda Pastificio’yu görmemeniz mümkün değil. Her gün saat 13:00’te 2 adet taze makarna servise sunuluyor, saat 15:00-16:00 gibi de bitiyor makarnalar. O saatler arasında sıraya girip makarnanızı alıyor ister bir köşede ister İspanyol merdivenlerinde oturup yiyorsunuz.( İspanyol merdivenlerinde akan kokan şeyler yemek geçen sene Roma belediye başkanı tarafından yasaklanmış, 600 eur gibi de bir cezası varmış diyorlar aman yakalanmadan yiyin:) Pastificio çok lezzetli makarnalar yapıyor, kasada dilerseniz size 1 bardak ev yapımı şarap ta ikram ediliyor.

viadellacroce

pastificio

pastificio2

pastificio1
çocukla seyahat – Roma

 

Pompi

Her ne kadar çok turistik olmuşsa da bence tam bir gurme sokak olan Via Della Croce’deki Pompi hala lezzetli. Dondurma tavsiye etmem ama Tiramisu güzel.

spagna

pompi

pompi1

pompi2

 

La Scaletta Degli Artisti

Novona meydanının bir yan sokağında olan La Scaletta Degli Artisti genellikle İtalyan’ların tercih ettiği bir mekan. Porçinili ravioli harika, pizza eh. Kosovalı Salih garson Türkçe konuşuyor:) Günün yemeği siyah trüflü makarna diyor oo süper getir diyorsun bir bakmışsın acayip bir fiyat:) Menüdeki fiyatlar gayet makul, özel bir yemek öneriyorlarsa size menüde olmayan mutlaka fiyatını sorun.

lascaletta

 

Bunun dışında yoruldukça küçük şirin kafelerden birisine oturup kahve için, kahve olayını iyi beceriyorlar o kesin:)

Çocukla seyahat te gezilecek Yerler

Gezilecek yerler diye başlık atmak kolay ama yer Roma olunca her sokakta her köşe başında bir tarih var.

Via Del Corso kilit caddeniz aslında. Bir ucu Piazza Venezia diğer ucu Piazza Popolo olan caddenin sağı solu gezilecek tarihi yerlerle dolu. İspanyol Merdivenleri, Pantheon, Aşk Çeşmesi bu caddenin sağı ve solunda. Piazza Venezianın arkasında ise Colosseum ve Forum var.

Colosseum

MS 80 yılında tamamlanan Colosseum gladyatör dövüşlerinin ağırlıklı olarak yapıldığı bir arena olarak inşa edilmiş. Girişte çok uzun bir kuyruk oluyor, Roma Pass kullanıyorsanız onun sırası ayrı ve biraz daha kısa oluyor. Her ayın ilk Pazar günü ise ücretsiz olarak gezilebiliyor.

colesseum

piazza-venezia

 

forum

 

 

Piazza Navona hiç şüphesiz şehrin en hareketli meydanı, her noktasında bir aktivite var. Etrafıda sayısız kafe ve restoran ile çevrili.

Benim için Roma’nın en güzel yeri Trastevere bölgesi. Daracık sokaklar gündüz başka gece başka güzel. Ufacık butikler, 3 masalı kafeler, eski kitapçılar ve pizzacılar. Trastevere sokaklarında kaybolmadan gelmeyin sakın geri.

trastevere
trastevere

Vatikan Müzesi

Buraya bildiğiniz 1 gün ayırın, hem Vatikan Müzesini hem Cappella Sistina hem de Basilica di San Pietro’yı gezeceğim diyorsanız 1 güne yakın zamana ihtiyacınız var. Müze içinde bir şeyler atıştırabileceğiniz güzel bir restoran var. Vatikan dönüşü Castel Sant’Angelo’yu da ziyaret edip günü bitiriyorsunuz.

Roma da çocukla seyahat te akılda kalanlar;

En kalınası yer Trastevere

En etkileyici nokta Piazza Venezia

En iyi pizza Dar Poetta

En can alıcı söz (Nazlı’dan) Siz benim topuğumun acısını bilmezsiniz, çok yoruldum:))