Genel,  Yemek Tarifleri

Çocukla Yemek Yapmak

Benim gibi yemek yapan bir adamsanız kızınızı da küçük yaşta mutfağa alıştırmak istiyorsunuz. Yemekten zevk alsın, hem yemekten hem yapmaktan. Bebekliğinden beri, daha doğrusu katı gıdaya geçtiğinden beri, benim lezzet olarak yiyemeyeceğim hiç bir yemeği yedirmedim kızıma. Sebze püresine bile ufak dokunuşlar yaparak damak tadı oluşturmaya çalıştım. Oldu da gibi 3,5 yaş için güzel bir lezzet anlayışımız var.

Önemli olan yemekten keyif almak hem yaparken hem yerken. Gurme olmak için aşçı olmaya gerek yok, ama yemeğin nasıl yapıldığını bilmek önemli.

Çocukla Yemek Yapmak

Peki ne yapabilirsiniz bu yaşlarda;

Çocuklar taneli yiyecekleri sever. Bezelye, barbunya gibi yiyecekleri ayıklatabilir, pişmeden önce ne durumda olduklarını gösterebilirsiniz.

Beraber kurabiye yapabilir, yediği o lezzetli kurabiyenin hangi malzemelerden oluştuğunu öğretebilirsiniz.

Balıkları kılçıklarını temizleyip önlerine koyduğunuzdan, sadece kitap, dergi yada tv’de canlı hallerini görürler. Balık pişirmeden önce balığı ona gösterebilir, ne şekilde pişirdiğinizi görmesini sağlayabilirsiniz.

Yemekleri pişirme sırasında tencerenin içine koyacağınız malzemelerden bazılarını ona koydurarak yemeğe elinin değmesini sağlayabilir, bu şekilde yemeğin pişmesinde katkısı bulunduğundan daha bir istekli yemesini sağlayabilirsiniz.

Çocuklar genelde karışık yemekleri sevmez, tabakta tek bir malzemeden oluşan yemek görmek isterler. Yemeği beraber yapıp tadarak bu alışkanlıklarının değişmesine yardımcı olabilirsiniz.

var da var aslında…bu yazının birinci bölümü olsun devamını da yazalım…

Son ayları sorunlu geçen hamileliğimiz, hamileliğin son 1,5 ayını hastanede geçirmemiz ve 34 haftalık 2240 gr olarak kucağımıza aldığımız küçük mucizemiz Nazlı’mız. Bu süreçte çok okudum bir çok konu araştırdım, baktım ki etrafta herşey annelere, babalara o kadar az şey varki. Ve biradambirbebek.com ‘u açmaya karar verdim. Bu bir blog, internet camiasındaki ilk ve tek bir baba tarafından açılmış blog değil ancak bir günlükten ziyade çok fazla doğru bilgi de içermesine çalıştığım bir blog. İstiyorum ki bu babalar için bir rehber olsun. Hislerimizi ve bilgilerimizi paylaşalım. Her şey anneler için etrafta, burası sadece babalar için. Dedik ya burası baba blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.