tuvalet
Bebek Bakım,  Genel

Çocuklara Tuvalet Alışkanlığını Öğretmek İçin 8 Altın Kural

Sizden gelen güzel bir paylaşım

“Bebeğinizin bezden kurtulması için öneriler.

Bebeğiniz yeterince büyümüş ve artık bebeğin beze ihtiyacını azaltmak ve bebeğe tuvalet (wc) eğitimini verme zamanı geldiğini düşünüyorsanız, 8 adımda bunu gerçekleştirebilirsiniz.

 

1-Sorun yapmayın

Ana-baba bu soruyla sık sık karşılaşıyor. Çocuğunuza hâlâ bez mi giydiriyorsunuz? Çoğu zaman büyükanne, hala, teyzeler ya da arkadaşlar, benim çocuğum henüz 1 yaşındayken tuvalet (wc) ihtiyacını tek başına yapabiliyordu, diyerek genç annelere fark etmeden baskı yapar. Oysa bu baskının etkilenen annenin, çocuğa yapacağı zorlamalar olumsuz sonuçlar doğurur. Vaktinden önce tuvalet (wc) eğitimine başlayan çocuk bu alışkanlığı daha zor kazanıyor.

2-Doğru zamanı bekleyin

Tuvalet (wc) eğitimi ne zaman başlanacağına dair bir kural yoktur. Doğru zamanlama, çocuğun hem fiziksel, hem de psikolojik olarak hazır olmasına bağlı. 12 aya kadar hiçbir çocuk ihtiyaç giderir ama istemli olarak kontrol edemez. 12 – 18 aylarda ise çok azı kontrol edebilir. Birçok çocuk 18 – 24 aylarda tuvalet (wc) eğitimi için hazır olabilir. Bazı çocuklar ise 30 aya kadar öğrenemez. Araştırmalar, annesi tarafından sıklıkla ve zorla oturağa oturtulan, gece tuvaletini (wc) yapması için uyandırılan çocukların ortalama 28 aylıkken bezi bıraktıklarını gösteriyor.

3-Çocuğunuzu gözlemleyin

Çocuğunuzun tuvalet (wc) eğitimi için hazır olup olmadığını anlamanız mümkün. İşte bazı kriterler

• Altı gündüzleri 2 saatten daha uzun süre ve uyandığında kuru kalıyorsa;

• Bağırsak hareketleri düzenli ve günün belirli saatlerinde gerçekleşiyorsa;

• Yüz ifadesi, hareketleri veya konuşmasıyla, tuvalet (wc) ihtiyacının geldiğini hemen belli ediyorsa;

• Basit komutları yerine getirebilen biliyorsa;

• Kirli bezden rahatsız olup, altının değiştirilmesini istiyorsa;

• Klozet ya da tuvalet (wc) kullanmak isteği içindeyse;

• Sizin ya da eşinizin ve büyük kardeşlerinin ardından tuvalet ihtiyacınızı giderek, orada ne yaptığınızla ilgileniyorsa, tuvalet (wc) eğitimine hazır demektir.

4-Sabırlı olun

Çocuğun klozeti kullanabilmesi, bağırsaklarını istekli kullandığı anlamına gelmez. Zaten çocuk belli bir yaşa gelmeden oturak ve bez ayrımı yapamıyor. Unutmayın ki, çocukların, bezden kurtulabilmesi için ilgi, sevgi, sabır ve anlayışa ihtiyaçları var.

5-Seçimi çocuğunuz yapsın

Bazı çocuklar tuvalet (wc) eğitimine lazımlıkla başlamayı tercih ediyor. Lazımlığın avantajlarından biri, çocuğun rahatça oturabileceği bir yükseklikte olması ve dolayısıyla düşme tehlikesi yaşamaması. Bazı çocuklar da, tıpkı yetişkinler gibi tuvalet (wc) kullanım seçimi yapabilir. Bu durumda klozet üzerine yerleştirilen küçük plastik kapakları kullanabilirsiniz

6-Çocuğunuza çok karışık giysiler giydirmeyin

Çocuğun kendi kendine tuvalet ihtiyacınızı gidebilmesi için, giysilerinin kolay çıkarılabilir olması gerekir.

7-Onu anlamaya çalışın

Fiziksel özelliklerin yanı sıra çocuğunuzun psikolojik olarak da eğitime hazır olması şarttır. Çocuğunuz tuvalet (wc) eğitimini kendisi istemeli ve buna uyum göstermesi gerekir. Korkar veya itiraz ederse, tuvalet (wc) eğitimini bir süre geciktirin. Ayrıca evdeki stres de tuvalet (wc) eğitimine olumsuz etkiliyor.

8-Belli bir düzen kurun

Çocuğun tuvalet (wc) yapabilmesi için belli saatler ayarlayın. Örneğin, öğle uykusundan önce tuvaletini (wc) yapması konusuna onu alıştırın. Kısa bir süre sonra çocuğunuz aklına getirmenize gerek kalmadan tuvalet (wc) alışkanlığını kazanacak. Ayrıca tuvalet (wc) yapacağı ortamın sessiz olmasına dikkat edin.

Peki, değerli hanımlar, siz çocuğunuzu tuvalet ihtiyacınızı öğretmek için neler yaptınız? Aman dikkat edin ki kötü sonuçlar ortaya çıkmasın…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.