Genel,  Sağlık

Çocuklarda alt ıslatma

Çocuktur yapar demeyin!

ALT ISLATMA İHMALE GELMEZ!

Çocuklarda alt ıslatmanın, birçok hastalığın habercisi olabildiğini biliyor muydunuz?  Kimi zaman fazla önemsenmeden geçiştirilen, “çocuktur yapar” diyerek gözardı edilen alt ıslatma, diyabet ya da tiroid bozukluğu gibi bedensel hastalıklar, dikkat eksikliği, depresyon gibi ruhsal hastalıklardan kaynaklanabiliyor.

Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklı ve Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Uzmanı Dr.Zafer Atasoy, tıp dilinde enürezis olarak anılan ve tedavi edilmediği takdirde ilerleyen yaşlarda önemli sorunlara neden olabilen alt ıslatma konusunda önemli bilgiler verdi.

Enürezis yani çocuklarda alt ıslatma hastalığı, çocukların gece ya da gündüz, elbiselerini ve yatağını istemsiz olarak ıslatması olarak tanımlanıyor. Beş yaşından büyük bir çocuğun, doğumsal ya da kazanılmış merkezi sinir sistemine ait bir sorun olmaksızın üç aydan uzun süre, haftada en az iki kez uykuda idrar kaçırması durumunda enürezisin varlığından söz edilebiliyor.

Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr.Neşe Karaslan Bıyıklı, idrar kaçırma sorununun devamlı ya da aralıklı olarak görülebildiğini, aralıklı idrar kaçırmada gündüz ya da gece olma durumlarının değerlendirilmesi gerektiği belirtiyor.

Neşe Karaaslan hastalığın “monosemptomatik ve polisemptomatik” olarak ikiye ayrıldığını ifade ederek; çocukta sadece uykuda idrar kaçırma oluyorsa bunun monosemptomatik idrar kaçırma, idrar kaçırmanın yanı sıra, sıkışma, damlatma, sık ya da seyrek idrar yapma ya da idrar tutma manevraları ile kesik kesik işemenin hastalığa eşlik etmesi durumlarında hastalığın polisemtomatik idrar kaçırma olarak tanımlandığını belirtiyor.

Alt ıslatmanın bir çok nedeni olabilir

Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr.Neşe Karaslan Bıyıklı, hastalığın ortaya çıkışında farklı etmenlerin rol oynadığını belirterek; ‘‘Uyanma güçlüğü, düşük mesane kapasitesi, gece idrar üretiminin artması ve genetik etmenler alt ıslatmanın altında yatan nedenlerden biri olabilir. Çeşitli enfeksiyonlar, idrar torbası hastalıkları, üriner sistemin yapısal bozuklukları, idrar konsantrasyon bozuklukları, diyabet ve tiroid bozuklukları, dikkat eksikliği ile hiperaktivite sendromu, okul ve aile sorunları da çocukların geceleri altlarını ıslatmalarına neden olabiliyor’’ dedi.

Genetik faktörler önemli bir rol oynuyor

Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Uzmanı Dr.Zafer Atasoyise enürezisin daha çok erkek çocuklarda görüldüğünün altını çizerken, genetik faktörlerin önemli bir rol oynadığını belirtiyor. Atasoy, anne ya da babasında enürezis görülen çocuklarda bu hastalığın ortaya çıkma olasılığının %45 iken, hastalığın her iki ebeveynde görülmesi halinde çocukta alt ıslatmaya rastlanma ihtimalinin %77’ye kadar çıkttığını söylüyor.

Erkek çocuklarına karşı toplumda daha toleranlı bir yaklaşımın hakim olması ve buna bağlı olarak da tuvalet eğitiminde yeterli sonuç alınamamasının da hastalığa neden olabildiğine dikkat çeken Dr. Zafer Atasoy; ‘‘Enürezis, her türlü ruhsal ve bedensel olumsuz süreç sonrasında ortaya çıkabiliyor. Yapılan çalışmalar da sekonder enürezisin ortaya çıkmasınde bedensel sorunlar kadar özellikle uyum sorunları, davranış sorunları, özgüven yetersizlikleri, sosyal geri çekilme, ceza görme, reddedilme ve ana – baba tutumlarındaki olumsuzlukların etkili olduğunu gösteriyor’’ dedi.

 

Peki ne zaman hekime başvurulması gerekiyor?

Beş yaşını tamamlamış bir çocuğun haftada ikiden fazla idrar kaçırması durumunda mutlaka hekime başvurmak gerekiyor. Bu çocuklar büyüme, kan basıncı ölçümü, dış genital yapı, böbrek ve mesane muayenesi, bacak nörolojik muayenesi, bel bölgesi muayenesi ile değerlendiriliyor. Doğru tanı için çocukların tam idrar tahlili, idrar kültürü, böbrek ve mesane ultrasonografisi, böbrek fonksiyon testlerinin yapılması gerekiyor.

Tedavi altta yatan nedene göre düzenleniyor. Sorun idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanıyorsa, bunun tedavisi gerçekleştiriliyor. Mesane kapasitesi azlığı varsa, tedavinin yönü buna göre belirleniyor. Sadece geceleri alt ıslatmak şeklinde görülen enürezisde ise davranış tedavisi uygulanıyor.

En etkili tedavi işbirliği… Ebeveynlerin alabileceği önlemler…

Doç. Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklı, çocuğun sıvı alımının düzenlenmesi ve çocuğa gazlı ya da kafeinli içecekler verilmemesi ya da kısıtlanması öneriyor. Çocuğun yatmadan önce tuvalete çıkmasını sağlamak, gece uyandırmak ve altına yapmadığı zaman ödüllendirmek de enürezis hastalığının önüne geçilmesinde faydalı oluyor. Bazı olgularda bu tedaviye alarm tedavisi de eklenebiliyor. En etkin tedaviyi anne başta olmak üzere, ailenin çocuklarıyla birlikte bu tedavi planını yürüten ekiple kurduğu işbirliği oluşturuyor. Ancak tedaviyi tam özümsemeyen ve işbirliğine yatkın olmayan ailelerde bu tedavi başarısız olabiliyor. Davranış ve alarm tedavilerinde başarı oranı %90’ların üzerine çıkıyor ve yineleme riski azalıyor. Alarm tedavisinin başarısızlığı ya da kullanılamaması halinde  Desmopressin tedavisi gibi değişik ilaçların kullanılması gündeme gelebiliyor.

 

 

Son ayları sorunlu geçen hamileliğimiz, hamileliğin son 1,5 ayını hastanede geçirmemiz ve 34 haftalık 2240 gr olarak kucağımıza aldığımız küçük mucizemiz Nazlı’mız. Bu süreçte çok okudum bir çok konu araştırdım, baktım ki etrafta herşey annelere, babalara o kadar az şey varki. Ve biradambirbebek.com ‘u açmaya karar verdim. Bu bir blog, internet camiasındaki ilk ve tek bir baba tarafından açılmış blog değil ancak bir günlükten ziyade çok fazla doğru bilgi de içermesine çalıştığım bir blog. İstiyorum ki bu babalar için bir rehber olsun. Hislerimizi ve bilgilerimizi paylaşalım. Her şey anneler için etrafta, burası sadece babalar için. Dedik ya burası baba blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.