çocuklarda kemik gelişimi
Gelişim,  Genel,  Haberler,  Konuk Yazarlar,  Son Eklenenler

Çocuklarda kemik gelişimi ve önemi

Çocuklarda kemik gelişimi nasıl desteklenir?

Çocuklarda kemik gelişimi için uzmanların yapmış oldukları açıklamalar dikkate alındığında kalsiyum bakımından zengin olan sütün her gün düzenli bir şekilde tüketilmesinin sağlanması gerektiği yönünde. Bazı çocukların sütü sevmemesi nedeni ile anne ve babaların sütü içi konusunda çocuklarına baskı yapmadan sütü özendirmeleri kemik gelişimleri açısından büyük önem taşıyor.

Özellikle ergenlik dönemine geçiş aşamasında çocukların daha güçlü kemik yapılarına ulaşması için kalsiyum bakımından zengin olan minerallerin alınması çok önemli. Uzmanlar bu konularda anne ve babaları ısrarlı bir şekilde uyarıyorlar. Güçlü kemik yapıları olan çocukların ilerleyen yaşlarda birçok hastalıktan da korundukları açıklanıyor. Kalsiyum ve mineral bakımından zengin olan besinler ile beslenilmesi ilerleyen yaşlarda kemik erimesi riskinin oldukça az olmasını sağlaması açısından çocuklara en baştan bu tür besinlerin tüketmeleri özendirilmelidir.

Kalsiyumun Çocuk Gelişimine Etkisi Nedir?

Çocukların büyüme çağında kalsiyum bakımından zengin olan besinleri almasında gelişimlerinin durduğu dönemlerde güçlü bir kemik ve iskelet yapısına sahip olacakları bu nedenle de kendilerinden daha cılız kalan çocuklara göre çok daha fazla sağlıklı görünecekleri belirtiliyor. Özellikle kalsiyum bakımından zengin olan süt, çocukların hem fiziksel hem de zihinsel gelişimi açısından büyük önem taşıdığı biliniyor. Özellikle batılı bilim insanlarının yapmış oldukları araştırmalarda çocukluk döneminde süt ile beslenen ve süt tüketimini alışkanlık haline getiren çocukların yetişkin yaşlarda şeker, kalp, tansiyon ve kolesterol gibi hastalıklara yakalanmadıkları görüldüğü belirtiliyor. Kalsiyumun çocuklar için kas ve iskelet gelişimini olumlu yönde etkilemesi ile birlikte özellikle boy artışında da önemli bir etkiye sahip olduğu biliniyor.

Özellikle baba bebek sağlığı konusunda yapılan araştırmalarda yeni doğan bir bebeğe ilk 6 ay anne sütünün verilmesinin bebeklerdeki kemik gelişimi ve kıkırdak dokunun kısa sürede kemikleşmesi açısından büyük önem taşıdığı belirtiliyor. Özellikle Amerika’da çocuklar üzerinde yapılan araştırmalarda 122 adet düzenli bir şekilde süt ile beslenen çocuğun süt ile beslenmeyen kendi yaşıtlarına göre 2 ya da 3 cm daha uzun olduğu görüldüğü belirliyor. Sütün içerisinde yer alan kalsiyum, kazein ve fosfor gibi mineraller sayesinde de çocukların ağız ve diş sağlıkları da önemli ölçüde korunduğu açıklanıyor.

çocuklarda kemik gelişimi
çocuklarda kemik gelişimi

Kalsiyumun Düzenli Bir Şekilde Alınması

Süt ve süt ürünlerinin düzenli bir şekilde tüketilmemesi neticesinde çocukların ileride yetersiz kalsiyum nedeni kemik erimesi gibi şikayetlerin ortaya çıktığı biliniyor. Kemik erimesine neden olan bu etki zamanlar osteoporoza neden olarak kişilerin oldukça sağlıksız olmalarına neden olduğu belirtiliyor. Bu durum özellikle orta yaş ve yukarısı kişiler için sıklıkla görülen bir durum olarak dikkat çekiyor. Sütün haricinde güneş ışınlarından da kararında bir şekilde yararlanmak çocukların kemik gelişimleri için oldukça büyük önem arz ediyor.