küfür eden çocuk
Gelişim,  Genel,  Konuk Yazarlar

Çocuklarda Küfür

Üç tür küfür vardır. Birincisi şahsa yapılan küfürler, ikincisi müstehcen, cinsel içerikli küfürler ve üçüncüsü de beddua tarzı küfürler. Çocuklar model alarak çok çabuk öğrenme kapasitesine sahiptir. Dolayısıyla ailenin veya yakın çevrenin kullandığı sözcükler çocuğun da kelime haznesinde yer alacaktır. Çocuk sarf ettiği küfürler üç türde de olabilir ve genelde çocuk ettiği küfrün anlamını bilmemektedir. Anne baba çocuğun küfrettiğini duyduğunda sert tepkiler verip bir daha söylerse cezalandıracağına söylerse çocuk için daha gizemli cezbedici bir hal alacak, gizli gizli, anne babasının olmadığı ortamlarda söyleyecektir. Bu durumda çocuğun kullandığı küfrün anlamını, uygunsuz olduğu ve çevre ve aile tarafından hoş karşılamadığı belirtilmelidir.

 

Anne baba konuşurken seçtikleri sözcüklere özen göstermeli, televizyon, internet veya sinema, dergi gibi çocuğun kullandığı kitle iletişim araçları kontrol edilmelidir. Çocuk arkadaş çevresinden onay görmek, kendini güçlü hissetmek, büyüdüğünü fark ettirmek için küfür ediyor olabilir. Bu durumda çocuğun ailesinin ilgisiz veya aşırı koruyucu olduğu söylenebilir. Çocuk dikkat çekme amacıyla bu davranışa yönelmiştir.

 

Bazen babalar erkek çocuklarına küfür öğretirler ve küfür ettiklerinde takdir etme övme gibi davranışlar gösterirler. Bu durumda çocuk küfür ederek onaylandığını gördüğü için küfürü bu amaç için kullanacaktır. Babaların çocukların küfür etmesi yönünde pekiştirmesi oldukça sakıncalı ve yanlış bir davranıştır.

 

konuk yazar:metin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.