Çocuklarda uyku alışkanlığı
Bebek Bakım,  Beslenme,  Eğitici-Eğlenceli,  Gelişim,  Haberler,  Konuk Yazarlar

Çocuklarda uyku alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Çocukların sağlıklı gelişimleri için en önemli dikkat edilmesi gerekenler, beslenme ve çocuklarda uyku alışkanlığı dır. Bu süreçler anne karnında başlayarak, bireyin tüm hayatı boyunca devam eder. Bu nedenle alışkanlık kelimesi ile tanımlanmaktadır. Anne ne kadar düzenli ve sağlıklı beslenirse bebeğin gelişimi ve sağlığı yerinde olur, annenin uyku düzeni ve hayatındaki stres ne kadar az ise bebeğin ruhsal ve bedensel gelişimi o kadar üst düzey olur. Görüldüğü gibi uyku ve beslenme alışkanlıkları insan sağlığı ve gelişimi için üst düzey bir öneme sahiptir.

Çocuklarda Beslenme Alışkanlığı

Çocuğun anne karnında beslenmesi, tamamen annenin kullandığı yiyecek ve içeceklerin sindirilmesi sürecinden sonra, metabolizmaya karışan vitamin, mineral, aminoasit, karbonhidratların embriyo tarafından alınması sürecine dayanır. Bu anne bebek arasındaki en önemli bağdır. Doğum sonrasında emzirme süreçlerinde, yine aynı mantıkla bebeğin beslenmesine devam edilir. Burada önemli olan, annenin beslenme alışkanlıklarıdır. Anne dengeli ve sağlıklı beslenmeli, tüm besin öğelerinin seçimini yaparken, özellikle organik, az işlenmiş ya da işlem görmemiş olmasına dikkat etmelidir. Sonrasındaki süreçte çocuk kendi beslenmesini kendi sağlamaya başladığı zaman, ebeveyn olarak yönlendirmeli öğretmeli ve uyarılarda bulunmalıdır. Dönemsel olarak son anlattığımız en önemlisidir. Çünkü bireyin beslenme alışkanlığı kazandığı zaman bu aşamadır. Bireyin sağlığı bu dönemde kazandığı alışkanlıklar ve öğrendiği bilgilerin üzerine inşa edilecektir.

Çocuklarda uyku alışkanlığı
Çocuklarda uyku alışkanlığı

Çocuklarda uyku alışkanlığı kazandırılması

Uyku fiziksel gelişim için en önemli beslenme kaynağıdır. O derece bilinen bir gerçektir ki, “uyusun da büyüsün nenni” diye ninnilere bile konu olmuştur. Daha anne karnında, annenin stres, beslenme düzensizlikleri, yorgunluk gibi sorunları bebeği etkiler, doğumdan sonra dahi bu etkiler hissedilir. O nedenle, hamilelik döneminden başlayarak anne hayatını sakin, stressiz ve düzenli geçirmesi, bebeğin doğum ve sonrasındaki gelişiminde çok önem arz etmektedir. Beslenme, uyku için açık bir öneme sahiptir. Bebeğin doğumundan sonra ilk ayları, sadece emzirme ve uyku olarak devam etmektedir. Bebeğin uyanması nasıl açlık hissinden dolayı olmuşsa, uykusunun da nedeni karnının doymasıdır. Sadece bebeklerde değil yetişkin insanlarda da, aç olma durumunda uyuyamama sıkıntısı görülmektedir. Bu nedenle bebek ve çocuk uyku alışkanlığını kazandırırken, beslenme düzeninin de oluşturulması önemlidir. Uyku düzeni alışkanlıklar silsilesi olmalıdır.

Uykuya yatılan zaman aralıklar her gün periyodik olmalıdır, uyku öncesi yorulmasını sağlayan fiziksel aktiviteler yaptırmak uykuya dalmayı hızlandırır. Uyku zamanı geldiğinde belirli bir alanı uyku yeri olarak öğrenmesini sağlamak gerekir. Bu alana geçtiği zaman uyunacağı çocuk tarafından tekrarlandıkça öğrenilir. Çevrenin gürültüsünü azaltmaya gayret göstermeden normal hayatın akışında uyuması, her koşulda uyumasına olanak sağlar. Bu nedenle gürültüsüz bir ortam hazırlama gayretine girilmemelidir. Ebeveynlerin en zorluk çektiği konu, gece sizinle uyumak istemesidir. Kesinlikle bu tür durumlarda, çocuğu kendi yatağına götürmeli, uykuya dalana kadar gerekirse yanında durmalı, çocuğun kendi yatağında uyumasını sağlamalısınız.