Dj Funky C
Genel,  Konuk Yazarlar

ÇOCUKLARINIZIN DİNLEDİĞİ ŞARKILARIN İÇERİKLERİNİN FARKINDA MISINIZ?

Bu etiketi birçok albüm ve single’ın üzerinde görürürüz. Sormak istiyorum ‘Sevgili Anne ve Babalar… Bu uyarıları ne kadar ciddiye alıyorsunuz, anlamını biliyor musunuz?’ Bizlerin çocukluğunda ve gençliğinde yazılan şarkılarla bugünü kıyaslayacak olursak içinde şiddet, küfür ve cinsellik içeren şarkıların müzik dünyasında bir trend haline geldiğinin farkında mısınız? Sanki bu şarkıların sözlerini yazarken bu cesareti göstermek bir özellik oldu demek doğru olur sanırım. Teknolojiin hayatımızdaki yerini artık hepimiz biliyoruz. 5 yaş itibarıyla çocuklarımızın ellerinde tabletler ve akıllı telefonlar görüyoruz. Kimi çocuklar bu cihazlari ebeveynlerinden daha bile iyi kullanabiliyorlar. Peki çocuklarımızın ne dinlediğinin, ne izlediğinin farkında mıyız? Cihazlara konan bazı güvenlik önlemleri, şifre ve kota onları ne kadar koruyor?

 

Yeni nesil artık ne istediğini biliyor ve anında isteğine kavuşuyor. Müzik gruplarının yeni jenerasyon üzerindeki etkisi ise inanılmaz. One Direction, The Wanted, Justin Bieber gibi isimler sadece listelerde değil , sanal dünyada da fark yaratmaya devam ediyor. Milyonları bulan izleme rekorları ile dikkat çekiyorlar. Büyük isimler ve CHR dediğimiz yayın anlayışı dahilinde hiçbir sorun yok. Ancak istek üzerine internette tarama yapıldığında durum değişiyor. Yasal olmayan, isim benzerliğinden faydalanan, içerik ile oynanmış birçok şey çıkıyor karşımıza. Az önce saydığım isimler daha çok aşk üzerine şarkılar yapıyorlar ve TEENAGE dediğimiz kitleye hitap ediyorlar. Ancak 50 CENT , EMINEM gibi Hip Hop isimleri söz konusu olunca durum bihayli ciddileşiyor. Furya halinde trend olmaya devam eden farklı müzik akımları oluşuyor. Şu an 50 Cent ve Eminem yeni albüm hazırlığı içindeler. Çıktığı an yine olay olacaklar. Bu albümlerin üzerinde PARENTAL ADVISORY etiketleri var. İnanın bazı şarkılardaki sözleri okuduğumuzda ve Türkçeye tercüme ettiğimizde, biz bile utanabiliyoruz. Kadına olan saygı ve hitap, çekişme içinde oldukları diğer sanatçılara olan tavırları ve söyledikleri hiçbirimizin günlük hayatta kullanmayacağı sözler ve ifadeler ile dolu. Bu Türkçe yapılan işlerde de karşımıza çıkıyor. Sonuçta var olan bir tarzı taklit etmeye çalışanlar var. Çocuklarımızın bu videolara ve şarkılara ulaşamadığını nereden biliyorsunuz?

Gangnam Style ile olay yaratan PSY, yeni şarkısında centilmenlik temasını farklı bir mizah ile ele almış. Şarkının videosu iki gün içinde yüz milyon izleyiciye ulaştı, bir rekor daha kırmayı başardı. Şarkı eğlenceli ve hareketli gibi gözükse de hiç centilmence tavırlar sergilemiyor. Örneğin kız arkadaşı tam yemek için sandalyesine oturacakken, sandalyeyi altından çekip düşmesine neden oluyor. İtici ve kaba mesajlarla dolu şarkı kendi ülkesi Kore’de yasaklandı. Nedeni ise çocuklara kötü örnek oluyor olması. Genel anlamda bizim ayıp olarak nitelendireceğimiz birçok şey bu klipte var. Tabii haklısınız, kime göre, neye göre ayıp? İşte bu yüzden PARENTAL ADVISORY notu ile birlikte geliyor. Önce ailenin kontrolünden geçmesi gereken şarkı veya video klip; uygun görülürse, doğru bulunursa çocuklara izletilmedir demek istiyor bu uyarı…

 

‘Henüz yaşları küçük anlamazlar’ veya ‘yabancı dil bilmiyorlar ki’ diye düşünmek ise aslında pek de doğru bir yaklaşım değil. O yaştaki çocukların ezber kabiliyeti inanılmaz. Yalan yanlış şarkı sözü ezberliyor oluşlarını küçümsemeyin derim. Ulaştırılmak istenen mesaj, şarkı sözlerinden anlaşılmadığı noktada, video klipler ve ifadeler verilmek istenen mesajlarla küçük beyinlerden asla çıkmıyor. Hayranı oldukları veya idol olarak gördükleri şarkıcıların ne demek istediğini anlamadan bu kötü ve yıkıcı sözlerin hafızalarında yer etmelerine izin vermememiz gerektiğini düşünüyorum. Unutmayalım ki çocuklar ve gençler çok çabuk etki altında kalıyorlar.  Anneler ve babalar mutlaka çocuklarıyla beraber hareket etmeliler. Onlara daha yakın olmaları ve onların zevklerini paylaşmaları çocukların daha güvenli , daha sağlıklı dinletilerle büyümelerine yardımcı olacaktır. Bir One Direction hayranı gencin sevdiği grubun şarkısını annesi ve babasıyla beraber söylemesi her ne kadar kulağa garip geliyor olsa da, bence çok güzel birşey. Biraz daha açık olalım, biraz daha bilinçli olalım. Onların neyi nerede ne zaman dileyip seyrettiğinin her zaman farkında olalım derim. Ben bu yazımda aslında çok genel bir konuya müzikal bir yaklaşım getirdim. İnternette müzik ve eğlence dışında o kadar çok tehlike var ki , bir yerden başlamak, konunun üzerinde olmak lazım derim. Müzik ruhun gıdasıdır derler. Çocuklarımıza kötü gıdalar yedirmek istemeyiz, değil mi?

 

Yazan : Cem Nadiran (DJ Funky C)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.