disneyland
Biradambirbebek Uçuyor,  çocukla seyahat,  Genel,  Konuk Yazarlar,  Setahat-Gezi

Çocukla seyahat: DISNEYLAND

Çocuklu arkadaşlarım sık sık benzer sorular soruyorlar;

 • “0-6 yaş Disneyland’e götürmek için erken mi; bu yaş grubu orada nelere binebilir kii?”
 • “Bu kadar küçük çocukla onca yol gitmeye değer miiii?!”
 • Hangi mevsim gidilir; kaç gün kalınır; nerede kalınır… gibi gibi gibi…

Biz eşimle çocuklar doğmadan önce Disneyland da dahil olmak üzere Amerika’daki çeşitli Temalı Parkları keyifle gezmiştik. Çocuklar doğduktan sonra da “Bir an evvel büyüseler de hep birlikte de gitsek…” diye dört gözle bekliyorduk ki; geçen yaz Selin 1 yaşına gelmek üzereyken iki çocukla bu seyahate kalkışmaya kendimizi artık –biraz da bu konsepti özlemiş olduğumuz için- hazır hissettik.

Ne var ki 2 çocukla ilk sefer için Amerika uçuşunu göze alamadık ve öncelikle Paris’teki Disneyland’i gezmeye karar verdik…Ve ben en son söyleyeceğimi en başta söyleyeyim: Eren doğduğundan beri; yani son 3,5 yıldır çocuklu hayatımızda yaptığımız en güzel, en keyifli (ve her birimize hitap edebildiği için de en “kolay” geçen) tatilimiz kesinlikle bu tatildi diyebilirim:

disneyland 1
disneyland 1

“Nerede Kalmalı?”

Haydi önce otel sorunsalından başlayalım. Sevgili arkadaşlar; canınızı hiç sıkmayın; başta Disney’in kendi otelleri olmak üzere Park’ın çevresi birbirinden keyifli; şirin mi şirin tematik otellerle dolu. Ve bunların çoğunun önünden 10-15 dakikada bir Park’a ücretsiz ulaşım sağlayan shuttle’lar kalkıyor ve sizi yine yaklaşık 10-15 dakika içinde Disneyland’e ulaştırıyor. Shuttle dediysem öyle küçücük itiş kakış bir şey de gelmesin gözünüzün önüne. Kocaman otobüslerde; rahatça pusetinizi yerleştirerek püfür püfür ulaşıyorsunuz Harikalar Diyarına gün içinde istediğiniz her saatte ve de kolaylıkla…Üstelik bu tematik otellerde oyun alanından top havuzuna; çocuk dostu menülü ve mama sandalyeli restoranlardan; bakıcı ablalara ve hatta palyaçolara kadar Disneyland’in sihirini otelinize de taşıyan birçok eğlenceli özellik de mevcut.

disneyland 2
disneyland 2

“Hangi Ride’lar Okul Öncesi Minikler İçin Uygundur?”

3 yaşındaki Eren için bile birçok “acaba” ile yola çıkmışken; henüz 1 yaşına bile gelmeyen Selin’in Disneyland’de bu kadar çok oyuncağa binebilmesi ve oyuna katılıp gülüp eğlenmesi ailece hepimizi çok keyiflendirmişti. (Eşimle gittiğimiz yıllarda genellikle onun tercih ettiği hızlı ride’lara binerken uzaktan uzağa bana göz kırpan ve içimde hep bir ukte olarak kalan o Minnie’lerden, o Prenseslerden yada ne bileyim pembe masum Pony’lerden falan ben de çocuklar sayesinde hevesimi almış oldum böylelikle ne yalan söyleyeyim;)

disneyland 3
disneyland 3

O zaman Sevgili Arkadaşlar işte size tam liste; bunların tümüne miniklerinizle birlikte gönül rahatlığıyla binebilirsiniz. Korku yok, hız yok; keyif garantili turlar tam liste aşağıdaki gibidir: (Bunlar dışında binmeyi planladığınız ride’lar için Disneyland’in web sayfasındaki yada ilgili bölümlerin girişinde yazılı bulunan minimum boy ölçüleri ve kurallara göz atmalısınız.)

 

 • STORYBOOK LAND CANAL BOATS
 • KING ARTHUR CARROUSEL
 • IT’S A SMALL WORLD” TOUR
 • ALICE IN WONDERLAND
 • DISNEYLAND RAILROAD TRAIN (Bir yandan parkı çepeçevre turlarken emzirmek ve biraz da kestirmek için ideal:)
 • MARK TWAIN RIVERBOAT
 • EREN’İN FAVORİSİ “AUTOPIA”
 • TOMORROWLAND, ASTRO ORBITOR
 • CASEY JR. CIRCUS TRAIN

Burdan sonrasayacaklarım ise; küçük çocuklu ailelerin gezinip; içlerinde yer alan birbirinden farklı çocuk parklarında oynamaları, resim çekip dolaşmaları vb. için ideal olabilir:

 • Adventureland
 • FRONTIERLAND, SAILING SHIP COLUMBIA & THE PIRATES OF THE CARIBBEAN
 • ALAADDIN @ ADVENTURELAND
 • Ve Tomorrowland.

 

İlk gidişimiz değil diye biz yapmayız sanıyordum ama her ailenin Disneyland tatillerinde mutlaka başına geldiği gibi; Eren’ciğim, Babasının gazabına uğradı ve yaşıtlarından daima önde giden boy ölçüsü tutuyor diye Big Thunder Mountain Roller Coaster’a Babasıyla birlikte binme “gafletinde” bulundu. Gaflet diyorum; çünkü, bu Coaster Eren’in boyuna göre olsa da kesinlikle yaşına göre fazla hızlı ve yer yer korku içerikliydi. Tur boyunca çığlıklar atan oğluş o trenden indiğinde; -suçluluk ve pişmanlıktan- o anda Babasının yüzü mü daha soluktu; yoksa hayatının heyecanını yaşamış olan canım oğlumun mu daha soluktu karar veremedim… Ama “Neyse, tatillerde olur böyle minik şaşkınlıklar…” diyip, bu tren macerasının rüyalarına girmemesi için içimden dualar ede ede bu tecrübeyi de ardımızda bırakarak yolumuza devam ettik 🙂

 

disneyland 4
disneyland 4

“Peki Bunlara Binmek Dışında Baska Neler Yapılabilir Disneyland’de?:

Önce bu noktada şunu söyleyeyim; bu kadar küçük çocuklarla Temalı Park gezmek için en uygun mevsim kuşkusuz İlkbahar. Ne Kışın soğuğunda; ne de Yazın o aşırı sıcağında miniklerle kuyruk beklemek; oradan oraya pusetleri sürüklemek ; bir giyin bir soyun derken… keyifli olmayacaktır. Kaldı ki; tesis, hava durumuna bağlı olarak bazı Ride’ları o gün; yada belirli saatler için çalıştırmayabiliyor (biz gittiğimizde yağan birkaç saatlik yağmurun birkaç eğlenceyi ertelememize neden olduğu gibi); ki bu da Disneyland deneyiminizin eksik kalmasına sebep olabilir.

Bu noktada bizim gibi İlkbaharda gitmeyi tercih ederseniz kuvvetle muhtemel denk geleceğiniz en keyifli programlardan biri “The Spring Parade” geçit gösterisi olacaktır. Bunun gibi tüm Disney Karakterlerinin Geçit Törenini, Prenses Ablaların yada Mickey’nin hangi saatte, nereden geçeceğini… daha sabahtan çok iyi bellemeli ve programınızı ona göre yapmalısınız ki; miniklerinizin (ve pek tabii sizin de) Disneyland deneyimleri gerçekten mükemmelliğe ulaşmış olabilsin. Bu programların gün, saat, başlangıç noktası ve içeriği ile ilgili daha detaylı bilgi için mutlaka Disneyland’in web sayfasına ve girişten edineceğiniz haritalar üzerindeki notlara göz atmalısınız. “Sihirli Krallık” o kadar büyük ki; bu notlara bakılmadığı takdirde hemen yan sokağınızda hayallerinizdeki gösteri süregeliyor ve sizin ruhunuz bile duymuyor olabilir! Benden söylemesi; sonra hayıflanmayın…

Bunlara ilaveten her zaman City hall ve çevresinde dolaşmak süprizlerle doludur ve fotoğraf çekimleri için size en iyi kareleri sunar. Atlı tramvay, Disneyland’de yer alan bir diğer güzelliktir; ister binersiniz ister önünde resminizi çekersiniz… Fantasyland’de Uyuyan Güzel’in Şatosu’ndan geçip masalların dile gelişine şahit olabilir; The Main Street’te yürüyüş yapıp birşeyler atıştırarak; karşılaşacağınız komik kostümlü karakterlerin, birbirinden ilginç araçların keyfini çıkartabilirsiniz.

“Bebişlere Uygun Yiyecek Birşeyler Bulabilecek Miyiz?!”

Cevap veriyorum: Evet! Disneyland içerisinde yer alan tüm restoranlarda mama sandalyesi ve çocuk menüleri mevcut… Taze sıkılmış meyve sularından dilim dilim kesilmiş elmalara kadar işinize yarayabilecek atıştırmalıklar; meyveler, sebzeler…-hiç merak etmeyin-hayatınızı kolaylaştırıyor. Bunlar dışında özellikle tavsiye etmek istediğim bir restoranın; gördüğüm en kapsamlı şubelerinden biriyle Park sonrası alışveriş ve yemek için dolaşacağınız harikalar diyarı Downtown Disney‘de yer alan (evet Downtown Disney’i de not alın ve buranın da köşe bucak mağazalarıyla, restoranlarıyla, belirli saatlerdeki gösterileriyle… ailecek keyfini MUTLAKA iyi sürün!) “Rainforest Cafe” olduğunu da antiparantez belirteyim.

çocukla seyahat : disneyland
çocukla seyahat : disneyland

Walt Disney World Park

Disneyland’ın hemen yanında yer alan bu parka da 1 gün ayırmalısınız. Disneyland’den sonra biraz daha küçük gibi görünse de burada da yapacak öyle güzel şeyler var ki:

 • “Cars Quatre Roues Rallye”e ve
 • “Slinky Dog Zig Zag Spin”e binip Şimşek McQueen’e doyabilirsiniz;
 • “Singing in the Rain”cilik oynayıp serinleyebilirsiniz;
 • Backlot’ta “Moteurs, Action! Stunt Show’da yan giden arabaları; koca koca tankerlerin filmlerde nasıl patlatıldığını izleyebilirsiniz (tabii hepsinin birer “şaka” olduğunu minnoşlara anlatabilmek kaydıyla!);
 • ve “Behind the Magic, Studio Tram Tour”‘a katılabilirsiniz. Bunların hiçbiri 0-6 yaş grubu için bir hız, tehlike vs içermiyor.

 

Disneyland Paris Hakkında Şuradan Buradan Notlar…

 • Disneyland Paris 1992 yılında sizin de hatırlayacağınız gibi “Euro Disney” adıyla açılıyor ancak daha sonra isim 1994 yılında Disneyland Paris olarak değiştiriliyor.
 • Geneline bakıldığında (2 temalı park, 6 otel, alışveriş yerleri, kamp ve golf alanlarıyla) Dünyadaki 2. Büyük Disney bölgesini oluşturuyor.
 • İçerisinde alkol satılan tek Disneyland burası.
 • Çalışma saatleri: Disneyland Park > 10:00-22:00; Walt Disney Studios > 10:00-19:00. Avantajlı bilet yada otel fiyatları ve kampanyalar için web sayfasını takip etmekte fayda var.
 • Çocukların uyku saatini denk getirebilirseniz Disney Dreams Show da kaçmaması şiddetle tavsiye edilen gösterilerden: Işık, renk, lazer ve havai fişek gösterilerden oluşan bir Showla böyle büyülü bir Disney gününe veda etmek gerçekten şahane oluyor. Tam saat ve tarihler için yine kitapçıklara ve internet sayfasına bakmayı unutmayın. (Ve de kesinlikle vakitlice gidip çocuklarla rahat izleyebileceğiniz güzel bir yer kapın!)
 • Disney’in otellerinden birinde kalıyorsanız ve tatiliniz sırasınca bir doğumgünü kutlamanız olacaksa otele girişte pastanızı ne zaman ve nereye istediğinizi belitebiliyorsunuz. 😉
 • Yemek rezervasyonlarından merak ettiğiniz her tür soruya kadar ihtiyaç duyabileceğiniz yardımları City Hall’den temin edebiliyorsunuz.
 • Puset kiralama ve alt değiştirme/bakım odaları da tesis içerisinde çeşitli noktalarda mevcut.
 • Daha az kuyruk beklemek isterseniz haftaiçi gitmeyi tercih edin.
 • Havaalanından kalkan VEA Airport Shuttle’a binerseniz sizi direk Disney’e ulaştırıyor. (3 yaş altı ücretsiz.) Aynı zamanda parkın hemen çıkışında yer alan tren garından RER, TGV, and Eurostar’a da binebilir ve hemen hemen her yere ulaşabilirsiniz.
 • Ve son olarak: bazı aktivitelerde ıslanabilir ve de kirlenebilirsiniz. -Çocuklu aileye bu hatırlatılmaz ama- yanınızda yedek kıyafet taşımayı sakın unutmayın!

Disney’in sihirli dünyasında elbet bunlardan fazlası da vardır. Bunlar, bizim bu ilk seferimizde yaptığımız; çok küçük çocuklarla birinci elden denenmiş ve gönül rahatlığıyla sizlere tavsiye edebildiğim aktiviteler. Buradan sonrası Disney’in sihirli dünyasında sizlere kalıyor.

Sizin de en az bizler kadar unutulmaz ve sihirli bir tatil geçireceğinizi umar; ailecek çooook keyifli gezmeler dilerim!

 

Nilsu Emre