süt dişi
baba,  Bebek Bakım,  Beslenme,  Eğitici-Eğlenceli

Dişsel problemler. Çıkmayan süt dişi

Bir ufak diş problemimiz çıktı. Allah başka dert vermesin tabi ufak bir şey ama uğraştıracak az. Sallanıp çıkması gereken bir süt dişi direniyor halen “tık” yoktu. Haz başı okullar kapanınca gittiğimiz kontrolde yaz sonuna kadar bekleme kararı almıştı doktorumuz. Bu hafta gittiğimizde halen dişin sallanmadığını bu yüzden bir röntgen ile aşağıya bakmamız gerektiğini söyledi. Çektirdiğimiz röntgen sonucu doktorumuz dişin aşağıda olduğunu ancak diş ile şu anki süt dişi arasında, diş gibi kalsiyumdan büyük bir toplu iğne başı büyüklüğünde bir parça olduğunu söyledi. Yüzde yüz genetik bir sonuçmuş. Bende ya da annede olmasa da mutlaka bir kaç kuşak geride olabilirmiş. O zamanki tıp bu kadar da gelişmiş olmadığından çıkmayan diş tamamen atlanmış olabilirmiş.

diş röntgeni
diş röntgeni

Neyse işin tarihsel sürecini bırakalım biz çözüme bakalım. Önce 3 boyutlu bir diş tomografisi çektireceğiz ki bu parça tam olarak nerede anlayalım diye. Sonrasında süt dişi çekilecek, parçanın olduğu nokta açılacak ve o orada olmaması gereken oluşum çıkarılacak ve bir iki dikişle kapatılacak. Sonra süt dişinin gelmesini bekleyeceğiz.

Diş tablosu

hangi diş ne zaman çıkar
hangi diş ne zaman çıkar

Eğer fark edilmeseydi ne olurdu?

Eğer bunu farketmeseydik iş biraz daha çetrefilli bir hale geliyor. Süt dişi çekiliyor, parça çıkarılıyor ama yaş ilerlediğinden artık alttaki diş kendi başına yukarı çıkamıyor. Et içindeki dişe tel takılarak diş yavaş yavaş yukarı çekiliyor vs.

Kıssadan hisse

Büyük küçük hangi yaşta olursanız olun mutlaka 6 aylık diş kontrollerinizi ihmal etmeyin. Hele konu ufaklık ise asla asla asla…