Bebek Bakım,  Beslenme,  Genel,  Yemek Tarifleri

Ek besinlere ilk adım, ev yapımı yoğurt


Ek besinlere başlıyoruz. İşte büyük an…ilk yoğurt yemesi…:)

Çok hoşuna gitti meyveler bizim ufaklığın. Doktorumuzu dinledik ve meyveleri sıkıp su vermektense direk rende yapıp posaları ile beraber verdik. Eğer bebek posalı besini hemen alıyorsa meyvenin suyunu sıkıp vermeye gerek yokmuş. Böylece pütürlü besinlere geçiş çok daha kolay oluyormuş.

bebe1Her meyveyi 2 gün deniyoruz ki her hangi bir allerjik durum olup olmadığını görmek için. Birde evde yoğurt yapmaya başladık tabi. Satılan bebek yoğurtlartındansa evde yoğurdu kendinizin yapması çok daha sağlıklı. Özellikle günlük süt kullanarak. Bunun için sütü kaynatıp ılık duruma gelene kadar soğutuyoruz. İster yoğurt makinesi ister eski anneannelerin yaptığı usul ile bir tencereye sütü mayalıyoruz, sabaha mis gibi yoğurdumuz hazır. Biz Arzumun yoğurt makinasını kullanıyoruz. 6 küçük kaptan yaklaşık 1 kg yoğurt elde ediliyor.


Son ayları sorunlu geçen hamileliğimiz, hamileliğin son 1,5 ayını hastanede geçirmemiz ve 34 haftalık 2240 gr olarak kucağımıza aldığımız küçük mucizemiz Nazlı’mız. Bu süreçte çok okudum bir çok konu araştırdım, baktım ki etrafta herşey annelere, babalara o kadar az şey varki. Ve biradambirbebek.com ‘u açmaya karar verdim. Bu bir blog, internet camiasındaki ilk ve tek bir baba tarafından açılmış blog değil ancak bir günlükten ziyade çok fazla doğru bilgi de içermesine çalıştığım bir blog. İstiyorum ki bu babalar için bir rehber olsun. Hislerimizi ve bilgilerimizi paylaşalım. Her şey anneler için etrafta, burası sadece babalar için. Dedik ya burası baba blog

7 Comments

 • Buket

  Bu yoğurt yapımını biraz daha detaylı anlatabilir misiniz? ne kadar maya? kaç saat mayalamak gibi detaylar ile?

  teşekkürler

  buket

 • baba

  Tabiki; Sütü önce kaynatıyoruz, sonra iyice ılınana kadar soğutuyoruz. Kullandığımız makina 1 kilo süt alıyor yaklaşık ve bunun için 1 dolu tatlı kaşığı maya (yani yoğurt) gerekli. 2-3 yemek kaşığı sütü bir cam yada porselen kaba alıp mayayı içine alarak iyice karıştırıyoruz ve bu karışımı tenceredeki süte katıyoruz. Mayalı sütü ana süte kattıktan sonra çok karıştırmamak gerektiğinden ayrı bir kapta çırptık. Mayaladığımız sütümüzü 6 eşit kaba alıyoruz ve kavanoz kapaklarını kapatmadan sadece makinanın büyük kapağını kapatıp saati kuruyoruz. Biz biraz daha sert yoğurt tercih ettiğimizden 10 saat kuruyoruz. Süre bitiminde kavanoz kapaklarını kapatıp hafif soğutup dolaba kaldırıyoruz. Bir sonraki mayalama için kendi yaptığımız yoğurdu maya olarak kullanabilirsiniz.

 • aydan

  makineyi kullanırken istersek sütü oda sıcaklığında koyabiliyormuyuz?
  yani makine olması gereken ısıya getiriyormu?
  çünkü ısıtıp ılıttıktan sonra makineye ne gerek varki?
  bende makine alıcam o yüzden araştırıyorum.

  rica etsem cevabı mailime de gönderebilirmisiniz?
  teşekkürler

  • baba

   Merhaba,

   öncelikle kusura bakmayın şehir dışında idim, sorunuza ancak cevap verebiliyorum.

   Sütü kaynatmak varsa mikropları ortadan kaldırmak için. Mayayı süte katmanız için ise sütün çok çok ılık, neredeyse oda sıcaklığında olması gerekli, aksi takdirde maya tutmaz. Makina mayaladığınız sütü belli bir saat için (ki bunuda siz belirleyebiliyorsunuz, yoğurdu ne sertlikte istediğinize bağlı olarak) belli bir derecede tutuyor. Bu ısı oda sıcaklığından biraz daha fazla.

   umarım bilgilendirme faydalı olmuştur

 • yeliz

  benim bebeğim 5 aylık . ilk yoğurdunu yapacağım. süt pastörize mi olmalı. yoksa günlük süt mü kullanmalıyım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.