emziren anne
Gelişim,  Genel

Emzirmenin Annedeki Sihirli Etkileri

Emzirme hem anne hem de bebek için sayısız faydalar sağlayan canlılar için çok önemli bir durumdur. Rahimin kasılması ve kanamanın azalmasını sağlayan emzirme bebeğin doğumu ile birlikte rahim kasları çok kuvvetli şekilde kasılır ve böylece plasentanın ayrıldığı yerden olan kanama kesilir. Bebek emdikçe meydana gelen uyarı süt yapımında görevli prolaktin hormonunun üretimini çoğaltırken aynı zamanda üretilen sütün meme dışına atılması için yüksek miktarda oksitosin de salgılanır. Salgılanan bu madde kan dolaşımı ile rahime gelerek kasılmasına sebep olur ve bu şekilde kanama azalır.

 

Emzirme doğal bir doğum kontrol yöntemidir. Emziren annelerde ilk üç ay doğum kontrol görevi yapan emzirme ek gıdalara geçildikçe etkisini kaybeder ve ek bir korunma yöntemine gerek duyulur. Kanamanın olmaması durumunda bu süre 6. aya kadar uzayabilir. İlk adet kanaması yumurtlamanın başladığının habercisidir.

 

Emzirmek kalori tüketimini arttırdığı için kilo vermeyi kolaylaştırır.

 

Emzirmek anneyi göğüs kanseri, over kanseri, osteoporozis gibi rahatsızlıklardan korur. Emzirmeyen bir annenin göğüs kanserine yakalanma riski emziren bir anneden çok daha yüksektir.

 

Emziren annelerin emzirmeyen annelere göre psikolojilerinin daha düzgün ve kendilerine olan güvenlerinin daha fazla olduğu gözlenmiştir. Ayrıca anne sütü ile beslenen bebek daha sağlıklı olduğu için annesi daha huzurludur.

 

Emzirme ile anne bebek arasında kurulan güçlü bağ sayesinde anne çocuk iletişimi de daha sağlıklı olmaktadır.

 

konuk yazar:ayşe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.