baba,  Beslenme,  Yemek Tarifleri

Evde sucuk yapımı

Sonbahar yaklaşınca bizim evde kış hazırlıkları başlıyor. Domates suları, sosları, dondurulan sebzeler ve sucuklar. Sucuksuz olmaz:) Evde sucuk yapımı hemen hemen 8 senedir vazgeçilmezimiz. Çocukluğumda da babam her sene yapardı. Hatta ailecek çalışma ritüeli vardı sucuk hazırlamanın. Ben makinayı çeviririm, babam doldurur annem ip ile bağlamayı yapar, sonra sucuklar kuruması için asılır:)

Dışarıdan niye almıyoruz evde uğraşıyoruz kısmına gelince paketlenmiş işlenmiş et ürünlerinde Clostridium botulinum bakterisinin gelişmesini engellemek için nitrit, nitrat tuzları kullanılır. Bu bakteri botulizm hastalığına neden olur ve insanı ölüme kadar götürebilir. Ancak koruyucu etki veren nitrit ve nitrat tuzları da yüksek oranda ve uzun süre alındığında kanserojen etki gösterir. Bu sebeple sucuğumuzu evde yapıyoruz. Peki bakteri oluşumunu nasıl engelliyoruz derseniz o da yazının sonunda.

Nazlı sucuğu çok seviyor hal böyle olunca her sonbahar sucuklar kış için hazırlanıyor. Evde sucuk yapmak aslında korkulacak bir şey değil. Hatta çoğu yemeği yapmaktan daha kolay diyebilirim belki. Öncelikle malzeme listesinden başlayalım.

Malzemeler

4 metre kuru bağırsak ( aktarda bulabilirsiniz)
2,5 kg kuzu tek çekim pançeta
1,5 kg dana tek çekim döş
8 tatlı kaşığı karabiber
2 baş rendelenmiş sarımsak
6 tatlı kaşığı öğütülmüş kişniş
4 tatlı kaşığı toz kimyon
4 tatlı kaşığı yenibahar
6 tatlı kaşığı tatlı toz kırmızı biber
6 çorba kaşığı tuz

Önce söyleyeyim bu benim kabaca baharat ve et oranım, bunu bazen değiştiriyor bazen acı ekliyor bazen sadece kuzu etinden yapabiliyorum. Önerim ilk denemenizi 1 kilo kıyma ve oranladığınız baharat ile yapıp damak tadınıza göre bir sonraki imalatı belirlemeniz.

Tüm baharat ve et karışımını iyice yoğurun ve streçleyip buzdolabında 1 gün bekletin. Ertesi gün artık imalat başlayabilir. Bağırsakların içini sirkeli su ile iyice yıkayın ve yine sirkeli su dolu bir kapta 1 saat bekletip iyice durulayıp sularını süzün. Makinaya bağırsağı 1’er metre 1’er metre kesip takarsanız çok daha kolay olur ebatlamak. Sonra bağırsağı hava almayacak şekilde sıkıca doldurun ve istediğiniz boyutta sucuklarınızı ebatlayın. İplere astığınız sucukları 2-3 gün bol hava akımı olan bir yerde fermante olup kuruması için bekletin. Sonrasında 1 hafta da buzdolabında bekletip kurutun. İçine koyduğumuz tuz ve baharatlar bu süre zarfında ette bakteri üremesini engelliyor. Sonrasında ise bakteri oluşumunu engellemek ve uzun süre saklamak için ben tek tek paketleyip sucukları buzlukta muhafaza ediyorum.

Gördüğünüz üzere evde sucuk yapımı çokta zor değil. 🙂

Afiyet olsun