gebelik sonrası seks
Eğitici-Eğlenceli,  Genel

GEBELİK SONRASI CİNSELLİK

Özellikle yeni evli çiftler için ilk gebelik veya doğum sonrasındaki cinsel yaşam son derece önem arz etmektedir. Bu dönem ile ilgili çiftlerin uzman kişilerden alacağı tavsiye ve bilgiler doğrultusunda hareket etmesi çiftlerin bu dönem ve sonrasındaki cinsel hayatlarının sağlıklı yürümesi adına son derece önemlidir. Anneysen.com sitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş gebelik sonrasındaki cinsel yaşamla ilgili bilgiler verdi.

 

Tıraş, “Doğumdan sonraki süreç özellikle de anne için zor geçen bir süreçtir. Doğumun hemen sonrasında 6 hafta süren loğusa dönemi, sıkıntı veren ve hamilelik süresince kadının değişim gösteren hormonal düzeninin kendisini iyice hissettirdiği bir dönemdir” diyerek, çiftlerin bu süre içerisinde cinsel birliktelikten özellikle kadının bedensel sağlığının koruması adına kaçınılması gerektiğin belirtti.

 

Doğum sonrası hormonlar ve beden değişiyor

 

Birçok kadın, doğumdan sonraki ilk dönemde bazı duygusal, hormonal ve bedensel değişimler yaşar.

 

Kadınlar anneliği tatmasıyla birlikte annelik dürtülerinin etkisiyle kendilerini tamamen bebeğe adamaya başlarlar. Bazı kadınlarda bu dönemde cinsel istekte azalma yaşanabilmektedir. Çiftler öncelikle gebelik sonrası cinsel birlikteliğin gebelik öncesindeki gibi geçmeyeceğine kendilerini alıştırmalıdır. Bu sürecin atlatılması için bazı yöntemler denenebilir. Bunların başında ise çiftlerin doğum sonrası birbirleri arasındaki bağı koruma, sevgi ve ilgilerini eksik etmeme ve birbirlerine zaman ayırma gelmektedir. Eğer çiftler doğumdan sonra birbirlerinden uzaklaşırlarsa ilişkideki paylaşımlar da azalmaya başlayabilir. Uzmanlara göre doğum yapan kadın vücudunun doğum öncesi halini alması için en az 30 güne, rahmin doğum öncesi haline dönmesi için de en az 6 haftaya ihtiyaç vardır. 6 hafta sonrasında kadının loğusalığı sona erer ve cinsellik için bir engel kalmaz.

 

Eğer bu süre sonrasında kadın kendisinin duygusal ve fiziksel olarak cinselliğe hazır hissetmiyorsa, eş buna anlayış göstermeli ve kadına destek olmalıdır. Aksi taktirde kadında psikolojik travma yaşanabilir. Kadının doğum sonrası cinsellik sırasında ağrı ve korku duyması, bunu tek başına atlatamaması durumlarında erkekler anlayışlı olmalı ve gerekirse bir uzmandan destek alınmalıdır.

 

Hamilelik süresince kadının hormonlarında yaşanan değişim nedeniyle cinsel uyarılma eskisi kadar kolay olmayabilir. Bu nedenle de eşlere büyük görev düşmektedir. Erkek kadının uyarılması için cinsel birleşimde acele etmemeli, ön sevişme ile kadını birleşmeye hazır hale getirmelidir. Doğum esnasında vücut yıprandığından, cinsel birleşmenin yavaş ve acı vermeyecek biçimde gerçekleştirilmesi kadının cinsel doyuma ulaşmasında önemli rol oynamaktadır.

 

Doğum sonrasında aileye katılan bebek, geceleri çiftlere uykusuzluk problemi yaşatıyorsa, bu nedenle de çiftlerde cinselliğe karşı soğuma yaşanabilir. Bu nedenle de çiftler cinsellik için ille de geceyi beklemek zorunda değiller. Hamilelik öncesinde yaşanan tutku ve aşkı korumak için genellikle yorgun olunmayan ve bebeğin uyuduğu saatler seçilebilir. Böylece çiftler arası cinsel paylaşım sekteye uğramaz ve hisler canlılığını korur. Özellikle de sezaryen doğum sonrası cinsel ilişkide daha fazla dikkatli olunması şarttır. Rahim ağzının kapanması ve rahmin asıl boyutuna dönmesi beklenmelidir. Tersi durumda ilişki iltihap yaratabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.