Gebelik sonrası vücut bakımı
baba,  Babaca,  Beslenme,  Genel

Gebelik sonrası vücut bakımı

Gebelik sonrası vücut bakımı

Biz babalar bebek sonrası psikolojik olarak bir takım değişiklikler yaşıyoruz ancak anneninki çok daha fazla. Anne ruhsal değişim yanında bedensel olarakta çok fazla değişim yaşıyor vücudunda. Peki gebelik sonrasında annenin vücudunda ne gibi değişiklikler yaşanıyor? Gebelik sonrası vücut bakımı nasıl olmalı? Ya diyet spor ve beslenme alışkanlıkları? Belki bunları biraz daha yakından bilirsek daha kolay olur anneyi anlayabilmek ve ona yardım edebilmek:)

Gebelik sonrası vücut

Prof. Dr. Bülent Tıraş gebelik sonrasında vücudun toparlanması konusunda bilgiler aldık.

Ortalama 40 haftalık bir gebelik süresi sonunda doğum gerçekleşti ve artık dünyalara bedel ve ufacık bir bebeğiniz var. Hastaneden çıktınız. Evinizde neşe kaynağınız, çok sevdiğiniz ve daha önemlisi sizden biri olan ufacık bir bebeğin kokusu var. Tabi bununla beraber ona zarar gelmesinden duyacağınız korku ve tedirginlikler.

Değişik bir duygu değil mi? Hem mutlusunuz hatta hayatta hiç olmadığınız kadar mutlu, hem de tedirgin… Kılına bile zarar gelecek korkusuyla.

Artık bir mesleğiniz var adı da annelik. Okulu olmayan, öğretilmeyen, sadece tecrübeler ve tecrübeli dillerden dökülen kelimelerle bir şeyler kapılması gereken bir meslek bu.

Hamileliğin sonlanması ve bebek heyecanının bir nebze hafiflemesi ile birlikte artık gebelikte vücutta oluşan değişiklikleri giderme zamanı.

Gebelik sonrası vücut bakımı
Gebelik sonrası vücut bakımı

 

Gebelik sonrası ciltte ve bedende oluşan değişiklikler

Hamilelik sonrasında yağlı, kasları zayıflamış, sivilceler ve lekelerle dolu bir vücuda sahip olabilirsiniz. Bu lekelerin ve sivilcelerin, kolayca alınan kiloların giderilmesi ve kasların eskisi gibi güçlü olduklarını görmek sadece biraz özen, diyet, spor ve kozmetik ürünlerle mümkün olacaktır. Bu şekilde vücut bakımı yaparken kesinlikle içerisinde en az kimyasal içerik bulunan ürünleri kullanmak gerekmektedir. Aksi takdirde biricik bebeğe kimyasal maddelerle dolu bir süt vermek söz konusu olabilir.

 

Gebelik sonrası vücut ve cilt bakımı

Gerilen, esneyen ve eskisi gibi olması istenen vücudu çatlaklardan arındırmak öncelikli olarak doğru olacaktır. Gebelik süresince çatlak önleyici, nemlendirici kremler kullanımına dikkat edilmiş ise bu iş çok kolay olacaktır. Gebelik esnasında bu ürünler kullanılmadı ise şimdi çatlaklar için nemlendirici ve çatlakları giderici etkisi olan ürünlerin yardımıyla bu sorundan hızla kurtulmak mümkündür. Bu kremleri kullanırken egzersiz yapmaya da devam edilirse 6 ay içinde çatlakların yok olduğu ve daha sıkı bir karın bölgesine sahip olunduğu gözle görülebilir.

Gebelik sonrası cilt bakımı
Gebelik sonrası cilt bakımı

 

Gebelik sonrası spor ve egzersiz

Lohusalık süresinin sonuna kadar kendinizi çok yormanız tavsiye edilmez. Fakat yine de vücuttaki sarkmaların daha da belirginleşip artmaması için sabah ve akşam olmak üzere on beşer dakika karın germe ve hafif olarak (sezaryen doğum gerçekleşmemişse) mekik gibi hareketler yapılabilir. Özellikle sezaryen doğumlarda ortalama olarak 2 ay boyunca spor kesinlikle yapılmamalıdır. Bunun yerine emzirirken karın ve meme kaslarını hafifçe oynatma yoluyla egzersizler yapılabilir. 

 

Gebelik sonrası vücut ve diyet

Gebelik sonlandıktan sonra bebek için faydalı olacak vitaminleri barındıran yemekler tercih edilmelidir. Bunu yaparken aynı zamanda fazla kilolardan kaçmak için uzman bir diyetisyenden yardım almak faydalı olacaktır.