Genel,  Haberler

Geri çağırılan Baby Sling'ler


Consumer Product Safety Commission (CPSC)’in 3 ölüm raporundan sonra infanfino Amerika’dan 1 milyon Kanada’dan onbeşbin BabySling’i geri çağırıyor. Raporda 2009 yılında 6 günlük, 7 haftalık ve üç aylık üç adet bebeğin ölümü rapor ediliyor. Benim hiç sevmediğim bir taşıma tarzı idi, haberi duyunca çok üzüldüm. İşin acı yanı belkide moda uğruna satın alınan bebek taşıma araçları ve bunların sebep olduğu ölümler!!!Son ayları sorunlu geçen hamileliğimiz, hamileliğin son 1,5 ayını hastanede geçirmemiz ve 34 haftalık 2240 gr olarak kucağımıza aldığımız küçük mucizemiz Nazlı’mız. Bu süreçte çok okudum bir çok konu araştırdım, baktım ki etrafta herşey annelere, babalara o kadar az şey varki. Ve biradambirbebek.com ‘u açmaya karar verdim. Bu bir blog, internet camiasındaki ilk ve tek bir baba tarafından açılmış blog değil ancak bir günlükten ziyade çok fazla doğru bilgi de içermesine çalıştığım bir blog. İstiyorum ki bu babalar için bir rehber olsun. Hislerimizi ve bilgilerimizi paylaşalım. Her şey anneler için etrafta, burası sadece babalar için. Dedik ya burası baba blog

9 Comments

 • selin

  Biz mothercare in kangurusunu kullanmıştık ve memnun kalmıştık. Ben bu sling lerde bebek nasıl rahat duruyor anlamıyorum zaten, neymiş anne karnında durduğu pozisyona en yakın mış, tamam da anne karnında nefes alması gerekmiyor ciğerleri ile.

  • baba

   Hassasiyetiniz için teşekkürler, acaba yanlış mı ifade etmişim yazımda diye tekrar bir baktım ancak bir hata yok. Infanfino adı geçen ülkelerdeki diğer taşıma sistemlerini değil ancak tüm Baby Sling modellerini geri çağırıyor. Yazımıda bu sebeple “Geri çağırılan Baby Sling’ler” diye kaleme almıştım yoksa markaya karşı haksız bir yazı kaleme almam söz konusu olamaz. Hassasiyetiniz için tekrar teşekkürler.

 • damla özcan

  Türkiye de bu konu hakkında herkes bi haber malesef. Hala heryerde satışları yapılıyor. Örneğin gittigidiyor da hanımlar kendi dikdikleri modelleri satıyorlar. Acaba bunlara dur denebilir mi? Bu haberleri duymayan birçok insan satın alıp kullanıyor olabilir. Ben de daha bebeğim doğmadan satın alanlardanım ama kullanmayacağım elbette. Bu konuda aklımı karıştıran olay şu; köyde ki her kadın bebeğini bu kumaş parçalarında sırtında gezdiriyordu, bir durum oldu da biz duymadık mı yoksa bebek ölümleri bu köylerde hiç yaşanmadı mı…

  • baba

   Aslında bu biraz doğru düşünüp kullanımla da alakalı, bebek göğüste ya da sırtta dik pozisyonda taşımak sureti ile bunu kullanan arkadaşlarım oldu (bahsettiğiniz köydeki kadınların taşıma şekli aslında tam da). Ölümler bebek anne karnındaymış gibi taşınırken boynunun kıvrılıp nefes alamamasından kaynaklanmış rapora göre. Biraz dikkatsizlikte var tabi, nasıl bazı oyuncaklarda 6 ay+, 12 ay+ gibi ibareler olmasına rağmen parantez içinde ebebeyn kontrolünde oynanması ibaresi yazar. Firmanın hassasiyeti önemli burda ürünleri toplatması konusunda aslında.

 • Alper Tuna

  Valla ben de çok araştırdım baby sling denilen şeyi, bu ürün Avrupa’da ABD’de almış yürümüş, biz zararlı mıdır diye konuşuyoruz.. Bebek mobilyası sektöründe olduğum için CPSC’yi de iyi biliyorum, Infantino’nun tek bir modelini çağırıyorlar.. Yoksa baby sling’ler Türkiye’de henüz yeterince tanınmayan, tasarım harikası ürünler.. Tabi bizde kontrol olmamasına birşey diyemem, nerde var ki zaten.. Bilinçi tüketici de az, üretici de az, maalesef..

 • özden ulaşoğlu bitiş

  Teşekkürler Alper Tuna bir anda noluyor derken en son senin yazını okumak ferahlattı, esas kangurlar disk kayması vs. sorunları nedeniyle yasaklanmış…doğru kullanımlarda bebekler için çok sağlıklı olduğu söyleniyor ama türkiye de çingeneler dışında çok yaygın değil malesef….nedense yeni olana bir tepki var hep ama aslında çook eski bir gelenek…

 • hulya cinsçiçekçi

  üzerinden neredeyse 1,5 sene geçmiş bir post ama ben yeni gördüm. Bir sling satıcısı, kullanıcısı ve kısmen uzmanı olarak şunları yazmak boynumun borcu:
  – abd’deki tüketici yasaları bizdekinden cok farklı. tuketiciler olmadık bir kazadan dolayı uretici firmayı dava edip -af buyrun- çatır çatır paralar kazanıyorlar. burda bebek ölümleri soz konusu olunca tabi ki olay para cezasını falan geçip o modelin toplatılmasına kadar varıyor. daha geçen gun konya’da bir bebek annesini temizlik yaptıgı kovaya düşüp öldü ne yazık ki. bu olay abd’de yaşansa o temizlik kovası firmasının feci canı yanardı muhtemelen. temizlik kovasının bunda suçu olabilir mi sizce?

  – slingler, diğer tüm bebek malzemeleri gibi dikkatli kullanılmalı. alt değiştirme masasında bebeği yalnız bırakıp aşağı düşmesine yol açıp masayı suçlamak ne kadar anlamsızsa, slinge koydugunuz bebeğin ölümüne yol açtığı için slingi suçlamak da o derece saçma bence.

  – ilgili güvenlik önlemlerine ve bebeğin ayına uygun pozisyonda taşındıgı sürece surece, sling anne karnından ve kucağından sonra en güvenli taşıma aracıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.