Genel,  Sağlık

Hamile kalmayı kolaylaştırmak

Evet, eşinizle beraber bir çocuk sahibi olmaya karar verdiniz ve bu yönde çalışmalara başladınız. Uzmanlar tarafından söylenen 12 aylık bir çalışma sürecinin normal olduğu. Eğer 12 ay sonunda hala bebek sahibi olunamamış ise tıbbi olarak her iki tarafında (anne ve baba) bir kontrolden geçmesinde yarar olduğu söyleniyor.

Her iki tarafında her hangi bir sağlık problemi yok ise bu süreçte mutlu haberi almanız an meselesi diyebiliriz. Tabiî ki bu süreçte dikkat etmek gereken hatta süreci hızlandırmaya yönelik faydası olabilecek bazı küçük başlıklar var.

Toplum arasında ilk akla gelip söylenen aman şunu yersen yada içersen hemen hamile kalırsın hatta şunu yersen erkek bunu yersen kız bebeğin olur gibi şeyler dolaşsa da tıbbi olarak kadın açısından herhangi bir besinin hamile kalma olasılığını arttırdığının kanıtlandığı bir çalışma söz konusu değil.

Ancak hamilelik öncesi ve hamilelik süresince önerilen bazı besin maddeleri var. Bunlar kalsiyumdan, demir ve çinkodan, folik asitten zengin olan yiyecek ve içecekler. Bunları barındıran yiyeceklerden ilk akla gelenleri, süt ve süt ürünleri, baklagiller, balık ve kırmızı et, ceviz ve yeşil yapraklı sebzelerdir. Bu saydıklarımız aslında bir kadının düzenli beslenme periyodunda yani normal hayatındaki beslenme alışkanlıklarında tüketmesi gereken besinlerdir. Bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişiminin en öneli olduğu süreç ilk iki yaş olarak bilinse de bu süreye uzmanlar hamilelik sürecini de eklemektedir. Hamilelik sürecindeki beslenme alışkanlıklarınızın bebeğin gelişimine olumlu olumsuz katkısını unutmayın.

Düzenli bir yaşam tarzı hamile kalmayı kolaylaştırmada etkili. Doğru beslenme, varsa sigara içki gibi alışkanlıklardan süreç boyunca vazgeçme ve stresten uzak durma en başta gelenlerden.

Hamile kalma sürecinde uzmanlar haftada iki kere düzenli cinsel ilişki öneriyor.

 

Hamile kalma verimliliğinin en yüksek olduğu dönem yumurtlama gününe yakın son 4 gündür. Yumurtlama günü adetin ilk gününden diğer ilk günü arasındaki süreden 14 gün çıkartarak tahmini yumurtlama gününe erişebilinir. Yani 30 günde bir adet gören bir kadın için yumurtlama günü tahminen 16.gün, 28 günde bir adet gören kadın için 14.gündür.

Düzenli bir sosyal ve cinsel yaşam ayrıca dengeli beslenmek zaten normal yaşamda yapılması gerekenler.  Sonuç olarak eğer bir sağlık sorunu söz konusu değil ise mutlu haberi her an alabilirsiniz.

Son ayları sorunlu geçen hamileliğimiz, hamileliğin son 1,5 ayını hastanede geçirmemiz ve 34 haftalık 2240 gr olarak kucağımıza aldığımız küçük mucizemiz Nazlı’mız. Bu süreçte çok okudum bir çok konu araştırdım, baktım ki etrafta herşey annelere, babalara o kadar az şey varki. Ve biradambirbebek.com ‘u açmaya karar verdim. Bu bir blog, internet camiasındaki ilk ve tek bir baba tarafından açılmış blog değil ancak bir günlükten ziyade çok fazla doğru bilgi de içermesine çalıştığım bir blog. İstiyorum ki bu babalar için bir rehber olsun. Hislerimizi ve bilgilerimizi paylaşalım. Her şey anneler için etrafta, burası sadece babalar için. Dedik ya burası baba blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.