hamilelerde yüzme
Genel

Hamileler de Yüzebilirler

Bütün kas gruplarını çalıştıran, kalp atım hızını ve oksijen alımını artıran yüzme herkes için faydalı olduğu gibi hamilelerde de çok önemli bir spor dalıdır. Oksijen alınımını artırdığından dolayı bebeğe giden oksijen miktarını da artırdığı gibi yaralanma riski olmaması da tercih edilme oranını artırmaktadır. Gerçektende yüzmeyi bilen bir hamile kişi hiçbir yaralanma riskine girmeden hem spor yapmış olur hem de serinlemek isterse bu isteğini karşılayabilir.

 

Ancak hamile kişi yüzmek isterse bazı noktalarda dikkatli olmalıdır. En önemli dikkat edeceği nokta hijyen olmalıdır. Gireceği suyun temizliğine, özellikle havuzda yüzecekse dikkat etmelidir. Genellikle havuz yerine denizi tercih etmesi önerilmektedir. Ancak gebelik öncesi bir programı olan bayanlar o şekilde devam edebilir. Çünkü vücutları o ortama uyum sağlamıştır. Hamile bayan suya girmeden önce vücudunu ısıtmalı ve hızını yavaş yavaş artırmalıdır. Ayrıca karnı büyümeye başladığı zamanlarda rahat kıyafetler giymeye özen göstermelidir. Gebeliğin ilk 3 ayında günde 20 dakika yüzmek yeterli olurken, sabahları erken saatlerde yüzmek gebeliğe bağlı yaşanan bulantı, kusmayı azalttığı yapılan araştırmalarda karşımıza çıkmıştır.

 

Gebeliğin 3-6 ayları arasında hamile kişinin yüzme alışkanlığı aynı şekilde devam edebilir. Hamilelikte yaşanılan eklem ve bağları destekleyerek bel ve sırt ağrılarını azaltmada yardımcı olmaktadır. Son dönemde de yüzmenin hiçbir sakıncası yoktur. Aksine karada yapılan egzersizlerin suyun içerisinde yapılması hem aşırı ısınmayı hem de terlemeyi engelleyerek kişinin daha rahat ve huzurlu olmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.