hamilelikte ateş
Genel

Hamilelikte Yüksek Ateşe Dikkat!

Vücut derecesinin aşırı yükselmesine yani ateş basmasına “hipertermi” olarak adlandırılır. Hamile kadınların da en dikkat etmesi gerekenlerden bir tanesi ateş basmalarında direk doktora başvurması gerekmektedir. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar verebilmektedir. Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Adli Şadi Karaman hamilelikte yüksek ateş hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

 

Tıp da yüksek ateşlenme hipertermi olarak bilinen hastalık olarak bilinen bir durumdur. Vücut ısısının normal değerlerin dışından fazla üzerine çıkması durumudur. Bir insanda normal ateş ısısı 36-37 derece arasında olmalıdır. 37 derecenin üzerinde olması ise yüksek ateş olması olarak değerlendirilir. Hamile kadınlarda normal vücut ısısı ise hamile olmayan kişilerle ile aynı orandadır. Bunların dışında ki tek fark ise hormon seviyelerinin ve vücut direncinin düşüklüğü nedeni ile hamile kadınlarda yüksek ateşin daha kolay ortaya çıkması etkilerinin ise diğer kadınlara göre daha fazla olmasıdır.

 

Hamilelikte Yüksek Ateşin Nedenleri Nelerdir?

İlk olarak enfeksiyon nedenleri ile ortaya çıkan yüksek ateşlenme vakaları vardır. Bunlar, gribal enfeksiyon, akut üst solunum yolu enfeksiyonları ve üriner yani idrar yolları enfeksiyonları.

 

Enfeksiyonun dışında ortaya çıkan yüksek ateş nedenleri; bu gibi durumlarda ise çok yüksek ısıya maruz kalma durumlarında (sauna, hamam, güneş çarpması) ve ayrıca alerji reaksiyonlar ve en son olarak da gıda zehirlenmelerinde ortaya çıkmaktadır.  Hamilelikte çok yüksek ateş oluştuğunda gebelik yaşı ve ateşin yükseklik derecesi ile de ilgilidir. Genellikle yüksek ateşin 39. Derecenin üzerinde olduğu bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.