Genel

İleri sürüş teknikleri babası ve çocukla araba kullanma testi

Bu aralar araba ile pek haşır neşiriz. Okul dönüşü otoparkta en az 15-20 dakika geçiriyoruz. Arkada kendi koltuğundan iniyor, zar zor tırmanıyor ön koltuğa oturuyor, ilk işimiz emniyet kemerini taktırmak. Önce kornaya kaç kere basılacağı pazarlığı yapıyoruz sonra başlıyoruz düğmeleri kontrol edip basmaya. Radyo açılıyor, kendi kanalını buluyor vs.vs.

İlk iki gün farlar sinyalleri tanıyarak geçti, içeriden açıp dışarı çıkıp hangisinin çalıştığını kontrol ettik. Şimdi iç aksamdayız…

Hani erkek çocuklar babalarının arabalarını aşırır ya, kesin bizde de olacak bu olay.

Araba kullanmak hele ki İstanbul trafiğinde, benim bünyeye çok uymuyor. Bazen ağızdan istenmeyen laflar çıkıyor bizim ufaklıkta bunları sünger gibi çekiyor tabi.

Okula giderken arka koltuktan şöyle cümleler duyuluyor trafik sıkışınca;

“Hadi yüğü öndeki ağaba yüğüdü”

Bir de arabada çocukla seyahat ederken yapılmaması gereken hareketler var. Bunlara ufak bir testle bakalım. Nedir bunlar?

1-Araba sürerken kesinlikle elleri direksiyondan ayırmak. A)Yapıyorum B)Yapmıyorum

2-Seyir halinde iken argo ve küfürlü konuşmak. A)Yapıyorum B)Yapmıyorum

3-Küfür etti iseniz bunun olmaması gerektiği konusunda yan koltukta oturan anne ile tartışmak. A)Yapıyorum B)Yapmıyorum

4-Yeşil ışığın yanması ile aynı anda öndeki arabaya korna çalarak dikiz aynasından el hareketleri ile temasa geçmek. A)Yapıyorum B)Yapmıyorum

5-Otoyolda sol şeritte 50 km ile giden arabanın poposuna arabanın tüm farlarını (Sisler dahil) yakıp söndürmek sureti ile 100 km ile yanaşıp 4.maddedeki hareketleri tekrarlamak. A)Yapıyorum B)Yapmıyorum

6-4.maddedeki hareketleri arabanın tüm aynalarına uygulamak. A)Yapıyorum B)Yapmıyorum

7-90 km’den hızlı gitmek. A)Yapıyorum B)Yapmıyorum

8-100 km hızı aşmak. A)Yapıyorum B)Yapmıyorum

9-Arabanın hız ve manevra kabiliyetini test etmek. A)Yapıyorum B)Yapmıyorum

10-Cep telefonu ile konuşmamak. A)Yapıyorum B)Yapmıyorum

Sonuç;

10 sorunun tamamına B cevabını veren: Arabada iken diğer arabaların camlarından sarkarak elleriyle seni işaret eden ve “İşte bu, örnek baba bu” diyen kadınlara alış.

9-6 arası soruya B cevabını veren: Yontulabilirsin, hanıma büyük iş düşüyor burada.

5-3 arası soruya B cevabını veren: Tıp sana çözüm arıyor, ama umut olumlu araştırmalar olduğu söyleniyor.

3-0 arası soruya B cevabını veren: Önünde iki seçenek var. A) Araba kullanacaksan acilen kısırlaştırılman lazım. B) Ehliyetine bir sene el konulup toplum içindeki seyrin takip edilmeli.

Şimdi metaforun kralı geliyor…Yukarıdakileri yapmazsan araba kullanmanın ne zevki var, yaş otuza yaklaşıyor çocuk yapmazsan olmaz. Üreme fonksiyonlarından hayatta feragat etmezsin. Demek ki arabada çocuk varken direksiyonu hanıma versen tüm dertler bitiyor?

Ben testi yaptım mı? Tabiki yaptım ama sonucunu size kesinlikle söylemek zorunda değilim. Test kişiye özel ve gizlidir. Ama şunu söyleyebilirim, kısırlaştırılmama şimdilik gerek yok:)


Son ayları sorunlu geçen hamileliğimiz, hamileliğin son 1,5 ayını hastanede geçirmemiz ve 34 haftalık 2240 gr olarak kucağımıza aldığımız küçük mucizemiz Nazlı’mız. Bu süreçte çok okudum bir çok konu araştırdım, baktım ki etrafta herşey annelere, babalara o kadar az şey varki. Ve biradambirbebek.com ‘u açmaya karar verdim. Bu bir blog, internet camiasındaki ilk ve tek bir baba tarafından açılmış blog değil ancak bir günlükten ziyade çok fazla doğru bilgi de içermesine çalıştığım bir blog. İstiyorum ki bu babalar için bir rehber olsun. Hislerimizi ve bilgilerimizi paylaşalım. Her şey anneler için etrafta, burası sadece babalar için. Dedik ya burası baba blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.