çocukların internet kullanımı
Eğitici-Eğlenceli,  Gelişim,  Genel,  Konuk Yazarlar

İnternet kullanımı nda ailelerin dikkat etmesi gerekenler

İnternet kullanımı

İnternet kullanımı… Hangimiz vazgeçebiliriz? Sanırım hiç birimiz. Peki, vazgeçmeli miyiz ki? Binlerce konuda, milyonlarca bilgiye ulaştığımız çok hızlı bir kütüphaneden, tabii ki hayır…

 

Her insan başka başka nedenlerle internet kullanıcısı olabilir. Herhangi bir konuda bilgi edinmek, sosyal medyayı kullanmak, sohbet etmek, oyun oynamak, video seyretmek vb. Hepimiz sosyal varlıklarız. İnsanlarla yüz yüze sohbet etmeye, ses tonu, duruş ve mimikleri de gözlemleyerek insan ilişkilerimizi geliştirmeye, gözlem yapmaya, doğada bulunmaya, fiziksel olarak aktivite içerisinde olmaya ihtiyacımız var. İnternetin ve teknolojinin bize sağladığı olanakları da uygun bir şekilde sosyal hayatımızın içine yerleştirdiğimizi düşünecek olursak pek çok kaynaktan beslenen bir durum içerisinde bulunmuş oluruz. Buraya kadar her şey normal ve istenilir durumda.

 

Bir de bunun farklı bir cephesi var. Sosyal varlık olarak gündelik hayatın içerisinde yer alması gereken insan eğer saatlerini internet başında oyun oynayarak ya da sohbet ederek, elindeki akıllı telefon aracılığı ile gittiği her ortamda etrafındaki insanları fark etmeden ya da bulunduğu ortamın sohbetinden koparak sosyal medyada dolaşmadan duramıyorsa bu duruma bir bakmak gerekebilir. Özellikle çocukların internet kullanımı söz konusu olduğunda ebeveynlere düşen görev bu konuda ki hassasiyeti biraz daha arttırmaktır. Eskiden sadece evde olabilen internetin kullanımını kontrol etmek daha kolayken artık akıllı telefonlar aracılığı ile bu durum güçleşmiştir. Dolayısı ile onları sosyal medyadaki olumsuz durumlar hakkında bilgilendirmek ve ne yapabileceklerini, nelere dikkat etmeleri gerektiğini söylemek sonradan olumsuz durumlar yaşanmaması adına yapılabilecek şeylerin en başında gelebilir.

 

Son verilere göre dünyada Facebook sosyal ağını kullanan insan sayısı 1.2 milyara ulaşmıştır. 2011 verilerine göre, yapılan bir araştırmaya göre çocukların her gün Facebook’ta geçirdikleri ortalama vakit 72,19 dakikadır. Ve normalde Facebook kullanım yaşı olan 13 yaş gittikçe düşmekte, bu yaş düştükçe de olumsuz örneklerden etkilenme oranı artmaktadır. Sanal dünyada paylaşılanlar ile gerçek hayata yansıyabilecek olumsuz durumlar çocuklara mutlaka doğru bir şekilde anlatılmalıdır. Pek çok çocuğun tanımadığı kişiler ile arkadaş olduğu, bu kişiler ile özel bilgilerini (okuduğu okul, yaşadığı yer gibi) paylaşabileceği unutulmamalı ve dikkatli olunmalıdır. Pek çok çocuğun gizlilik ayarlarını bilmemesi nedeniyle zarar görebileceği göz önünde tutularak bu ayarlar hakkında mutlaka bilgilendirilmelidirler. Belli gizlilik kurallarına uymadıkları takdirde paylaştıkları yazı, fotoğraf gibi özellikleri herkesin görebileceği ve alıp kullanabileceği özellikle belirtilmedir. Yazdıkları, yayınladıkları, paylaştıkları her durumun ya da fotoğrafın sorumluğunun kendilerinde olduğu aktarılmalıdır.

 

İnternet kullanımında ailelerin dikkat etmesi gerekenler
İnternet kullanımında ailelerin dikkat etmesi gerekenler

Kendi fotoğrafları başka insanların elinde hoş olmayan bir şekilde kullanılabileceği gibi ergenlik döneminde çocuklar bazen “şaka” yapmak ya da pek hoşlanmadığı bir arkadaşını “kızdırmak” maksatlı başkalarına ait fotoğrafların paylaşmak, bunlarla alay etmek, uygun olmayan ve kişileri küçük düşüren yazı ve paylaşımlar yapmak ile kendilerini zor duruma düşürebilmektedirler. Bu şekilde yaşanan ve yapılan kişiye huzursuzluk yaşatıp pek çok olumsuzluğa yol açan durumlar sanal zorbalığa girmektedir. Çeşitli ülkelerde sanal zorbalık nedeniyle depresyona giren ya da etrafındaki yetişkinlerden yardım isteyemeyip bu güç durumla da baş edemeyerek hayatına son veren ergenler de bulunmaktadır.

 

Görüldüğü üzere interneti nasıl kullandığımız çok geniş bir yelpazede, olumludan olumsuza seyreden pek çok sonuçla karşı karşıya bırakmaktadır bizleri. Ailelerin bu konuda çocuklarına yasaklama yapmak yerine gerekli bilgilendirmeleri yapmaları, neleri izlediğini, neler paylaştıklarını kontrol edebilmeleri, hem kendi hak ve sorumlulukları hem de başkalarının kişilik hakları üzerine sohbet ederek bilgi vermeleri faydalı olacaktır.

 

İrem Akter

Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.