Gelişim,  Genel,  Sağlık

İş yerinde hamilelik

isyerinde_hamilelik“Nerden başlasam, nasıl anlatsam…iş yerinde hamilelik

Konumuz bu şarkı sözü ile pek ilgili değil aslında. Ama başlangıç noktamız aynı. Nasıl anlatacağım sorusu ile başlayan bir süreç.

Anne olduğunuzu öğrendiniz, peki işyerinizde bunu nasıl açıklayacaksınız? Hele ki iş yerinizde zaten kadın olmaktan kaynaklanan bir ayrımcılık yaşıyorsanız bu durumu anlatmak bazıları için çok zor olabilir.

Duymuşsunuzdur, bazı iş görüşmelerinde kadınlara, evli değil ise kısa dönemde evlenmeyi düşünüp düşünmediği, evli ise de ne zaman çocuk sahibi olmayı düşündüğü gibi negatif ayrımcılık içeren sorular soran insanlar olabiliyor. İşe girmenin çok zor olduğu bir dönemde işe girmek için can atan bir kişi bu sorulara ne kadar açık cevap verebilir ki. Hadi işe girdiniz diyelim, bu tür bir sınavdan geçtiyseniz, sizin için dünyanın en güzel haberi olan bu durumu patronunuza nasıl söyleyebilirsiniz?

 

Madalyonun diğer tarafında ise gerçekten insan gibi insanlarla çalışılan kurumlar var. Günün neredeyse uyanık kalınan tüm zamanını birlikte geçirdiğiniz iş arkadaşlarınızın ve patronunuzun sizi aile gibi gördükleri keyifli iş ortamları. İşte o zaman bu sevinci koşa koşa onlarla da paylaşmak için can atarsınız.

Elbette bu güzel haber doktorunuzun tavsiyesi ve ailelerin ama nazar değer endişesi ile 4. Aya kadar gebelik pek öyle herkesle de paylaşılmaz. Eğer yöneticiniz anlayışlı ve güvenilir bir kişi ise ona hemen söyler ve önümüzdeki 9 ay ve sonrası için planlama yaparsınız. Ondan sonra da herkese gururla ve keyifle açıklayacağınız günün gelmesini beklersiniz.

İşyerinde hamileliğinizi açıklamanın sosyal boyutunun yanısıra bir de yasal haklar mevzusu var. Hamileyken çalışma süresi, nöbete kalmak, mesai, doğum izni, çalışma ortamının koşulları gibi konularda herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için gerekli bildirimlerin vaktinde yapılmasında fayda olduğunu da unutmamak gerekir.

Kısaca hatırlatmak gerekirse;

Doğum öncesinde ve sonrasında 8’er hafta süre ile ücretli izin

Çoğul gebelikte doğum öncesi izninin 10 hafta süre ile kullandırılması,

Hekim tarafından sakıncalı görülmemesi ve kadın sigortalının talep etmesi halinde doğum öncesi iznini 3 haftaya kadar kullandırılarak, kullanmadığı doğum öncesi izin sürelerini doğum sonrası iznine ilave ederek kullandırması

Sağlık durumlarının gerektirmesi halinde hekim raporu ile izin doğum öncesi ve sonrası izin sürelerinin uzatılması

Hamilelik süresince periyodik kontrol için ücretli izin verilmesi

Kadın işçinin isteği halinde doğum sonrası izninin bittiği tarihten itibaren 6 aya kadar ücretsiz izin verilmesi

Hekim raporu ile gerekli görüldüğü takdirde ücretlerinden herhangi bir kesinti yapılmaksızın daha hafif işlerde çalıştırılması

Çocuğunun bir yaşını doldurmasına kadar kendisinin istediği bölüntüde ve saatlerde kullanmak üzere günde bir buçuk saat süreyle süt izni verilmesi

gibi imkanlar kadınların gebelik ve doğum sonrası haklarındandır.”

anneden

Son ayları sorunlu geçen hamileliğimiz, hamileliğin son 1,5 ayını hastanede geçirmemiz ve 34 haftalık 2240 gr olarak kucağımıza aldığımız küçük mucizemiz Nazlı’mız. Bu süreçte çok okudum bir çok konu araştırdım, baktım ki etrafta herşey annelere, babalara o kadar az şey varki. Ve biradambirbebek.com ‘u açmaya karar verdim. Bu bir blog, internet camiasındaki ilk ve tek bir baba tarafından açılmış blog değil ancak bir günlükten ziyade çok fazla doğru bilgi de içermesine çalıştığım bir blog. İstiyorum ki bu babalar için bir rehber olsun. Hislerimizi ve bilgilerimizi paylaşalım. Her şey anneler için etrafta, burası sadece babalar için. Dedik ya burası baba blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.